W Chinach powstał pierwszy latający pociąg maglev Skytrain, który wykorzystuje technologię trwałej lewitacji magnetycznej, która eliminuje kontakt z podłożem, a - tym samym - siły tarcia. Teoretyczna prędkość przekłada się na ponad 1000km/h.
Przyszłościowe rozwiązanie, które ma wpłynąć na podróżowanie po miastach, również ze względu na niższe kwoty niż metro.
Skytrain ma wpłynąć na szybki rozwój Chin w dziedzinie technologii kolei z dużą prędkością. Zaprezentował go w Wuhan zespół inżynierów z Jiangxi University of Science and Technology oraz China Railway Science and Industry Group.
Pociąg unosi się w powietrzu pojazdem szynowym, w którym wykorzystano technologię trwałej lewitacji magnetycznej maglev (magnetic levitation). Charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, dzięki temu nie dotyka trakcji żadnym elementem swojej konstrukcji.
Zaprojektowano go do jazdy z prędkością 120 km/h. Jego bezpieczeństwo sprawdzono na linii testowej na łącznej długości przejazdów – 7 tys. km. Ten model pociągu może poruszać się bez udziału kierowcy, co obniża koszty transportu.
Stworzenie linii pochłonie zaledwie 1/5 tego, ile trzeba przeznaczyć na szybką kolej podziemną. Znika też problem zmiany wysokości powierzchni, z którym ta technologia doskonale sobie radzi. Na wprowadzenie nowego pociągu do taboru trzeba będzie poczekać, ponieważ niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury.
Chiny pracują także nad innym projektem maglev. Pociąg ma wyglądać bardziej tradycyjnie, a jego główną zaletą jest prędkość podróży, która ma dochodzić nawet do 600 km/h. W lipcu opuścił on linię montażową. Ma prześcignąć najszybszy obecnie na świecie pociąg operacyjny należący do francuskiego TGV, który osiągnął prędkość bliską 575 km/h. Rekord ten udało się pobić Japończykom, ale jedynie w testach, a nie w komercyjnym użytkowaniu.
Chiny szykują się do pobicia rekordu w eksploatacji. Obecnie najszybsze pociągi przewożące pasażerów w Chinach i Japonii są w stanie osiągać prędkość na poziomie aż 431 km/h.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie