Skutki pandemii. Stres i lęk wpływa na sprawność intelektualną
Jak wynika z badania, które przytacza portal Times of Israel, stres i lęk związane z pandemią wpływają na sprawność intelektualną i funkcje poznawcze.
Badanie polegało na zmierzeniu poziomu niepokoju i stresu związanego z pandemią, a następnie poddawaniu ich prostym testom sprawdzającym funkcje poznawcze, ocenę ryzyka i zdolność do szybkiego procesowania informacji oraz ich zapamiętywania.
- Z obserwacji i testów wynika, że długi okres silnego stresu, jakim jest globalna pandemia, wpływa na naszą zdolność do myślenia, planowania i oceny ryzyka - powiedział jeden z autorów badania, Kevin da Silva Castanheira, z katedry psychologii Uniwersytetu McGill.
ZOBACZ: Stres w czasie ciąży może być szkodliwy dla dziecka
- U osób, które deklarowały wyższy poziom niepokoju związanego z pandemią niż inni, stwierdzono dalej idące zmiany poznawcze, większe spowolnienie reakcji i niższą zdolność do zapamiętywania informacji - wyjaśnił Castanheira.
Badanie zostało przeprowadzone wśród grupy 1517 osób, przez zespół specjalistów z Uniwersytetu McGill w Montrealu i ze szpitala Montreal Neurological Institute.