Skandal. Niemcy dostarczają do Rosji maszyny przydatne w przemyśle zbrojeniowym!
Jak ujawniły niemieckie media, pomimo obowiązujących sankcji niemieckie maszyny docierają do Rosji. Według śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy stacji radiowej SWR - w 2023 roku Rosji dostarczono ponad 300 maszyn, które mogą być wykorzystywane także w przemyśle zbrojeniowym.
O ustaleniach rozgłośni Südwestrundfunk (SWR) poinformował portal internetowy publicznego nadawcy telewizyjnego „Tagesschau”. Redakcja przypomina, że Władimir Putin, w związku z wojną w Ukrainie, przekształcił dużą część przemysłu w gospodarkę wojenną. Ponieważ import towarów, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych, jest z powodu sankcji zakazany, Rosja produkuje jak najwięcej w kraju. „Według badań SWR produkty niemieckich firm zajmujących się inżynierią mechaniczną odgrywają w tym ważną rolę” – czytamy.
"SWR powołując się na rosyjskie dokumenty celne, ustaliło, że do końca 2023 roku miało miejsce ponad 300 dostaw sprzętu od niemieckich producentów do Rosji. Większość z nich to duże maszyny przemysłowe lub tak zwane maszyny CNC (z ang. komputerowe sterowanie cyfrowe – przyp.). Mogą one np. w pełni automatycznie ciąć stal czy spawać części metalowe", podajemy za portalem dw.com
"Tagesschau" cytuje opinię Oleny Jurczenko z Rady Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy, która od dawna bada ten temat i ostrzega, że 80 procent maszyn CNC w Rosji jest obecnie wykorzystywanych w produkcji wojskowej. „Dzięki wspomaganym komputerowo maszynom CNC mogą produkować znacznie szybciej i dokładniej, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w sektorze zbrojeniowym. To ostatecznie umożliwia im produkcję jeszcze bardziej śmiercionośnej broni. A Niemcy są liderem na rynku produkcji tych maszyn, z udziałem sięgającym 30 procent w Rosji” – powiedziała ekspertka rozgłośni SWR.
Na podstawie nagrań wideo i zdjęć redakcja ustaliła, że rosyjskie firmy Parsek, Kamaz, NIR i Industrial Solutions dostarczają armii silniki i części do samolotów oraz rakiet. "Niemieckie maszyny mają być używane we wszystkich tych firmach. SWR zidentyfikowało ponad 30 niemieckich producentów, w tym przedsiębiorstwa: Vollmer, Walter Maschinenbau, Fein GmbH, Heller. Wiele z firm ma siedzibę w Badenii-Wirtembergii, inżynieryjnym zagłębiu Niemiec. W większości przypadków maszyny były importowane do Rosji przez pośredników w Turcji. Redakcja podejrzewa, że przynajmniej część dostaw może mieć miejsce do dziś", podajemy za dw.com
Zapytani przez SWR niemieccy producenci maszyn nie potrafili wyjaśnić, w jaki sposób ich produkty dotarły do Rosji. Uważają, że to tureccy pośrednicy naruszyli przepisy bez wiedzy producentów. Niemiecki Związek Inżynierów stwierdził natomiast, że producenci maszyn i urządzeń „zasadniczo przestrzegają przepisów i praw dotyczących sankcji. Firmy lub pośrednicy, którzy nie przestrzegają obowiązującej ich sytuacji prawnej, podlegają karze”. Jednocześnie organizacja jasno odrzuciła wprowadzenie zakazu dostaw maszyn do Turcji.
Eksperci, w tym także ukraińscy, wzywają od dłuższego czasu do nałożenia obowiązku kontrolowania przez firmy, czy ich produkty trafiają do Rosji.
Źródło: SWR, Tageschau, dw.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.