Ponad tysiąc prorosyjskich separatystów przypuściło szturm na budynek obwodowej prokuratury w Doniecku, na wschodzie Ukrainy - podała agencja Interfax-Ukraina. Demonstranci odebrali ochraniającym budynek milicjantom broń i inny sprzęt.
22.25
Merkel apeluje do Putina o wywarcie presji na separatystów
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ponownie zaapelowała do prezydenta Rosji Władimira Putina o wywarcie presji na prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie, którzy przetrzymują obserwatorów OBWE, w celu uwolnienia zakładników.
Kreml informował wcześniej, że Merkel "poprosiła o pomoc" Putina w uwolnieniu członków misji obserwacyjnej OBWE.
21.36
19.34
Ukraina odnawia powszechny pobór wojskowy
Władze Ukrainy podjęły decyzję o odnowieniu powszechnego obowiązku wojskowego, który został wstrzymany zaledwie w ubiegłym roku. Dekret w tej sprawie wydał pełniący obowiązki prezydenta państwa Ołeksandr Turczynow.
Jego administracja wyjaśniła, że Ukraina wraca do poboru wojskowego z związku z zagrożeniem jedności terytorialnej i ingerencją Rosji w jej politykę wewnętrzną. Pobór obejmie mężczyzn od 18 do 25 roku życia.
Dekret głosi, że powrót do powszechnego obowiązku służby w wojsku to wynik „zaostrzania się sytuacji na wschodzie i południu Ukrainy, nieukrywanej agresji, aktywizacji działań bezprawnie powołanych ugrupowań zbrojnych o nastawieniu prorosyjskim, blokowania budynków władzy państwowej (…) i ingerencji w sprawy wewnętrzne Ukrainy ze strony Federacji Rosyjskiej”.
Tuż po wydaniu dekret został opublikowany w biuletynie informacyjnym urzędu prezydenta Ukrainy z datą 1 maja, co oznacza, że nabył mocy prawnej.
19.32
UE gotowa odpowiedzieć na skargę Rosji do WTO ws. pakietu energetycznego
Unia Europejska jest przekonana, że trzeci pakiet energetyczny, liberalizujący unijny rynek energii, jest zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), i jest gotowa wyjaśnić to w konsultacjach z Rosją - poinformował rzecznik KE ds. handlu.
"UE przyjmuje do wiadomości wniosek Rosji i potwierdza swoją gotowość do udzielenia odpowiedzi zgodnie z procedurami przewidzianymi w ramach WTO. UE jest przekonana, że przepisy energetyczne, obecnie kwestionowane przez Rosję, są w pełni zgodne z zasadami WTO, i jest gotowa to wyjaśnić w konsultacjach z Rosją" - napisał rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy.
19.01
MFW: plan pomocy dla Ukrainy będzie zrewidowany, jeśli utraci wschód
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał, że plan pomocy dla Ukrainy, w wysokości 17 mld dolarów, zostanie zrewidowany w przypadku utraty przez władze w Kijowie wschodu kraju.
"Jeśli rząd centralny utraci efektywną kontrolę nad wschodem kraju, program zostanie zrewidowany" - zapowiada MFW w raporcie na temat szczegółów pomocy finansowej dla Ukrainy, uzgodnionej w środę.
"Konflikt (w regionie) może zmniejszyć wpływy do budżetu i znacznie zaszkodzić perspektywom inwestycyjnym" - pisze Fundusz, dodając, że sytuacja Ukrainy może się pogorszyć bardziej niż przewidywano.
Według MFW wschodnie obwody (doniecki, ługański i charkowski) reprezentują razem ponad 21 proc. ukraińskiego PKB i 30 proc. produkcji przemysłowej kraju. W razie eskalacji w regionie, niezbędne okaże się zwiększenie pomocy dla Ukrainy - ocenia MFW. W takim przypadku rozpatrzone zostaną również "środki korygujące" do programu reform wymaganego przez Fundusz od Kijowa.
18.55
15 osób rannych po ataku separatystów na prokuraturę w Doniecku
15 osób, m.in. z ranami postrzałowymi, trafiło do szpitali po szturmie prorosyjskich separatystów na siedzibę prokuratury obwodowej w Doniecku na wschodniej Ukrainie – poinformowała administracja obwodu.
Według ukraińskiego MSW postrzelony został żołnierz Gwardii Narodowej, który ochraniał budynek. Prócz ran postrzałowych hospitalizowani „odnieśli obrażenia wywołane uderzeniami (rzucanych) kamieni, koktajlami Mołotowa i innych środków podręcznych” – oświadczono.
17.49
Uczestnicy prorosyjskiej demostracji w Doniecku spalili ukraińską flagę.
16.20
Ponad tysiąc prorosyjskich separatystów przypuściło szturm na budynek obwodowej prokuratury w Doniecku, na wschodzie Ukrainy - podała agencja Interfax-Ukraina. Demonstranci odebrali ochraniającym budynek milicjantom broń i inny sprzęt.
Separatyści wewnątrz budynku prokuratury przez okna wyrzucali dokumenty urzędowe. Wybito większość okien, drzwi wejściowe zostały otwarte na oścież. Na budynku powiewają flagi tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. W tłumie widać było flagi Federacji Rosyjskiej i ZSRR.
W ognisku przed budynkiem spalono oficjalne zdjęcia i symbole państwowe Ukrainy. Wielu napastników miało na sobie kominiarki.
Gmach ochraniało ok. 200 milicjantów. Napastnicy rzucali w ich kierunku kamienie i koktajle Mołotowa. Funkcjonariusze odpowiedzieli granatami hukowymi i gazem łzawiącym.
Milicjanci zostali następnie otoczeni, tłum odebrał im kaski, kamizelki kuloodporne, pałki i tarcze. Skandowano "faszyści!". Funkcjonariusze wychodzili z budynku między dwoma rzędami ludzi, którzy ich uderzali i gwizdali.
Do szturmu na budynek obwodowej prokuratury doszło po zakończeniu prorosyjskiej manifestacji w Doniecku, w której uczestniczyło ok. 10 tys. ludzi.
14:30
MSZ ROSJI: PLANY KIJOWA W SPRAWIE REFERENDUM „DZIAŁANIEM POZOROWANYM”
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że propozycja ukraińskiego premiera w sprawie przeprowadzenia referendum na temat jedności państwa i decentralizacji władzy jest działaniem pozorowanym i jedynie pogłębi kryzys w kraju.
W środę premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że ukraiński rząd zaproponuje parlamentowi, by głosowanie odbyło się 25 maja, w dniu przedterminowych wyborów prezydenckich.
„Zamiast rozpocząć szeroką ogólnokrajową dyskusję w sprawie poszukiwania dróg wyjścia z głębokiego politycznego i socjalno-ekonomicznego kryzysu z udziałem wszystkich sił politycznych i regionów, kijowskie władze zajmują się organizowaniem działań pozorowanych” – głosi oświadczenie rosyjskiego resortu dyplomacji.
W komentarzu została przywołana deklaracja Jaceniuka o gotowości ukraińskich władz do zapewnienia dodatkowych gwarancji dla ludności rosyjskojęzycznej i innych językowych mniejszości. „Nie wiadomo, o jakie dodatkowe gwarancje chodzi” – zaznaczyło rosyjskie MSZ. Dodało, że zgodnie ze słowami Jaceniuka rząd potwierdził swoją „wizję reformy regionalnej”.
Rosyjski resort wyraził również opinię, że plany władz w Kijowie są „cyniczne”, biorąc pod uwagę operację wojskową prowadzoną na wschodzie Ukrainy przeciwko „własnym obywatelom”.
13:30
SHELL ZAMRAŻA NOWE PROJEKTY INWESTYCYJNE W ROSJI
Shell nie planuje w krótkookresowej perspektywie angażowania się w nowe projekty inwestycyjne w Rosji – poinformował podczas prezentacji wyników spółki dyrektor ds. finansowych Simon Henry.
CZYTAJ WIĘCEJ: Shell zamraża projekty inwestycyjne w Rosji
13:12
MERKEL PROSI PUTINA O POMOC W UWOLNIENIU OBSERWTORÓW OBWE
Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek poprosiła prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w uwolnieniu członków misji obserwacyjnej OBWE, przetrzymywanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy – poinformował Kreml.
Podczas rozmowy telefonicznej „pani Merkel zwróciła się z prośbą (do Putina), by przyczynił się do uwolnienia obserwatorów wojskowych, przetrzymywanych na południowym wschodzie Ukrainy, którzy są obywatelami krajów europejskich, w tym Niemiec” – głosi komunikat Kremla.
Rozmowa odbyła się z inicjatywy Merkel. Putin mówił o konieczności wycofania wojsk ukraińskich z południowego wschodu Ukrainy, zakończenia przemocy i rozpoczęcia dialogu narodowego w całym kraju. Ukraińskie władze prowadzą na wschodzie kraju operację terrorystyczną przeciwko separatystom.
Od piątku sześciu członków wojskowej misji obserwacyjnej OBWE, w tym jeden Polak, znajduje się w rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk. Szwedzki obserwator został wypuszczony ze względów zdrowotnych.
W czwartek rano lider separatystów w Słowiańsku Wiaczesław Ponomariow przekazał agencji Interfax, że prowadzi z władzami w Kijowie negocjacje o wymianie zatrzymanych obserwatorów.
12.16
W Doniecku na wschodzie Ukrainy trwa prorosyjska pierwszomajowa demonstracja.
11.36
W nocy w Kijowie MSW przeprowadziło ćwiczenia wojskowe na wypadek zajęcia miasta przez obce siły.
twitter/@EuromaidanPR
twitter/@EuromaidanPR
11.08
DWAJ ZAKŁADNICY NA WOLNOŚCI. TERRORYŚCI CHCĄ RESZTĘ WYMIENIĆ NA SWOICH WSPÓŁBRACI
Separatyści rosyjscy w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy uwolnili dwóch zakładników, których przetrzymywali w lokalnej siedzibie Służby Bezpieczeństwa (SBU) – podał portal gazety "Siegodnia".
Serwis powołał się na MSW w obwodzie donieckim. Nie podano tożsamości uwolnionych, jednak według agencji Interfax są to dwaj spośród trzech oficerów jednostki specjalnej SBU „Alfa”, zatrzymani przez terrorystów w ubiegłym tygodniu.
Rozmówca Interfaksu powiedział przez telefon, że dwaj oficerowie zostali wymienieni na przetrzymywanych przez ukraińskie władze działaczy ruchów separatystycznych.
"Siegodnia" pisze, że w budynku SBU w Słowiańsku, który znajduje się pod całkowitą kontrolą prorosyjskich buntowników, więzionych jest ogółem około 50 osób. Są wśród nich porwani przez separatystów także w ubiegłym tygodniu członkowie wojskowej misji obserwacyjnej OBWE.
Rano lider separatystów w Słowiańsku Wiaczesław Ponomariow przekazał Interfaxowi, że prowadzi z władzami w Kijowie negocjacje o wymianie zatrzymanych obserwatorów wojskowych, wśród których jest jeden obywatel Polski.
– Przedstawiciele OBWE wciąż znajdują się w Słowiańsku; stworzyliśmy im komfortowe warunki i mamy z nimi przyjazne relacje. Chcą oni, oczywiście, wrócić do domu i prowadzimy z władzami kijowskimi rozmowy na temat uwolnienia. Mamy nadzieję, że uda się nam wymienić ich na naszych ludzi, przetrzymywanych przez władze w Kijowie – oświadczył.
Dywersanci w Słowiańsku porwali siedmiu członków misji OBWE w zeszły piątek, jednak następnie jednego z nich – obywatela Szwecji – wypuścili ze względów zdrowotnych.
10.45
PADŁ PUNKT KONTROLNY SEPARATYSTÓW
Siły MSW Ukrainy zlikwidowały drogowy punkt kontrolny separatystów rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i zatrzymały dyżurujących tam uzbrojonych ludzi – podały służby prasowe tego resortu.
Akcję przeprowadzono w godzinach nocnych. O liczbie zatrzymanych nie poinformowano. Wiadomo jedynie, że nikt nie ucierpiał, a separatystom odebrano m.in. trzy kałasznikowy i kije bejsbolowe.
Zlikwidowany punkt kontrolny znajdował się na drodze dojazdowej do 80-tysięcznego Krasnoarmijska w zachodniej części obwodu donieckiego.
Prorosyjscy separatyści, których władze Ukrainy określają mianem terrorystów, przygotowują się do referendum niepodległościowego, które chcą przeprowadzić 11 maja. W tym celu zajmują siedziby ważnych instytucji rządowych w obwodach donieckim i ługańskim, na których wywieszają rosyjskie flagi.
Separatyści nie ukrywają, że chcą przyłączenia wschodnich regionów do Rosji. Ukraińskie władze prowadzą przeciwko nim operację antyterrorystyczną, jednak ze względu na poparcie, okazywane buntownikom przez miejscową ludność cywilną, nie decydują się na siłowe rozwiązanie tego problemu. Wywołuje to niezadowolenie zwolenników jedności Ukrainy, którzy nawołują rządzących do większej aktywności w walce z przeciwnikami niepodzielności państwa.
twitter/@EuromaidanPR
10.40
ŁAWROW WZYWA DO DIALOGU
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w czwartek władze w Kijowie i rosyjskich separatystów na południowym wschodzie Ukrainy do rozmów, które miałyby się odbyć pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
"Rosja uważa, że taki dialog może zostać zaaranżowany między władzami w Kijowie a ich przeciwnikami w innych regionach kraju, pod egidą OBWE" - powiedział Ławrow telewizji Rossija 24 podczas wizyty w Peru.
17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i UE zawarli porozumienie w celu złagodzenia napięć na Ukrainie. Od tego czasu nie odnotowano jednak żadnych postępów.
Rosyjscy separatyści, których władze Ukrainy określają mianem terrorystów, przygotowują się do referendum niepodległościowego, które chcą przeprowadzić 11 maja. W tym celu zajmują siedziby ważnych instytucji rządowych w obwodach donieckim i ługańskim, na których wywieszają rosyjskie flagi.
Separatyści nie ukrywają, że chcą przyłączenia wschodnich regionów do Rosji. Ukraińskie władze prowadzą przeciwko nim operację antyterrorystyczną, jednak ze względu na poparcie okazywane buntownikom przez miejscową ludność cywilną, nie decydują się na siłowe rozwiązanie tego problemu. Wywołuje to niezadowolenie zwolenników jedności Ukrainy, którzy nawołują rządzących do większej aktywności w walce z przeciwnikami niepodzielności państwa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ławrow na Kubie i w Nikaragui zabiega o poparcie dla Rosji
10.00
Rosyjski dygnitarz uznany za szpiega. Ma opuścić Kijów.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Skończmy z ekologicznym szaleństwem. Polscy rolnicy protestują przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu tylnymi drzwiami
Protesty, okrzyki „hańba!” towarzyszyły nadaniu tytułów doktora honoris causa UMCS Applebaum, Holland i Tokarczuk
Najnowsze
Głogowski: władza nie jest specjalnie wobec Brukseli asertywna
Poszukiwania zaginionego mężczyzny – rodzina i policja apelują o pomoc
Farmaceuci alarmują: tysiącom polskich aptek grozi zamknięcie
Protesty, okrzyki „hańba!” towarzyszyły nadaniu tytułów doktora honoris causa UMCS Applebaum, Holland i Tokarczuk