Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Timorczycy witają Franciszka i wspominają wizytę Jana Pawła II w 1989 r.

Źródło: X/@AusAmbDili

"Timorczycy witają Franciszka i wspominają wizytę Jana Pawła II w 1989 r.Moi rodzice byli na mszy, którą odprawił Jan Paweł II, teraz ja witam Franciszka”- powiedziała PAP w stolicy Timoru Wschodniego- Dili młoda kobieta w Pałacu Prezydenckim, gdzie jej córka była wśród dzieci pozdrawiających papieża. W kraju kultywowana jest pamięć o polskim papieżu, który odwiedził go 35 lat temu.

Młoda kobieta o imieniu Maria z kilkumiesięcznym dzieckiem na ręku stanęła na tzw. zwyżce dla dziennikarzy, by lepiej zobaczyć moment, gdy jej córka podchodzi do Franciszka. Kiedy to zobaczyła, popłakała się.

Opowiedziała również PAP o tym, jak żywo wspominany jest Jan Paweł II, który przyjechał na kilka godzin do Dili w 1989 roku, gdy Timor Wschodni był okupowany przez Indonezję.

„Rodzice opowiadali mi o ogromnym pokazie siły ze strony indonezyjskiej armii w dniu wizyty papieża. To wyglądało tak, jakby żołnierze chcieli pokazać, kto tu naprawdę rządzi”- dodała.

Ta część wyspy Timor należała do Indonezji od 1975 roku.

Jej władze prowadziły tam politykę wynaradawiania. Jednocześnie narastał ruch niepodległościowy, a papieska wizyta została uznana za jeden z decydujących bodźców dla tych aspiracji.

12 października 1989 roku Jan Paweł II, składający wizytę w Indonezji, przybył na krótko do Dili i na błoniach Tasitolu, gdzie znajdują się między innymi trzy słone jeziora, odprawił mszę, w której uczestniczyło około 100 tysięcy osób.

W homilii papież zapewnił wtedy Timorczyków: 

„Od początku mojego pontyfikatu z wielką troską śledziłem waszą sytuację”. „Od dawna- mówił- pragnę wam powiedzieć, że cały Kościół, a w szczególny sposób papież, was szanuje i kocha”.

Przypomniał burzliwą historię wyspy: 

„Przez wiele lat doświadczyliście zniszczenia i śmierci w rezultacie konfliktów i wiecie, co znaczy być ofiarą nienawiści i przemocy. Wielu niewinnych zginęło, a inni padli ofiarami zemsty i odwetu. Zbyt długo cierpieliście z powodu braku stabilności, który uczynił waszą przyszłość niepewną”.

Papież Polak upomniał się o przestrzeganie praw człowieka.

„Modlę się o to, aby wszyscy, na których spoczywa odpowiedzialność za życie wschodniego Timoru działali z mądrością i dobrą wolą dla wszystkich, gdy poszukują sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania aktualnych trudności”- mówił.

Wyrazem wielkiej troski papieża były 10 lat później w chwili zaostrzenia konfliktu jego liczne wypowiedzi i apele o pokój, pojednanie i położenie kresu przemocy w Timorze po referendum, w którym prawie 80 procent opowiedziało się za niepodległością.

Po ogłoszeniu wyników referendum proindonezyjskie bojówki wspierane przez wojsko rozpętały falę przemocy, która przyniosła tysiące ofiar i spowodowała ogromne zniszczenia materialne. Celem napaści stał się także Kościół katolicki. Zginęło m.in. 40 pracowników Caritas, kapłani, seminarzyści i siostry zakonne; zniszczeniu uległy kościoły, szkoły, seminaria i klasztory.

W 1999 roku Jan Paweł II potępiał przemoc i zbrodnie, wzywał społeczność międzynarodową do niesienia pomocy prześladowanym Timorczykom. Mówił o „brutalnym łamaniu praw człowieka”.

W przesłaniu do tamtejszych biskupów napisał: 

„Głęboko ubolewam nad tym, że światło nadziei, jakie zabłysło po niedawnym referendum, zostało dziś zaćmione przez terror, którego nic i nikt nie może usprawiedliwić”.

20 maja 2002 roku Timor Wschodni odzyskał niepodległość.

W informacjach, przekazanych przez Watykan dziennikarzom zaznaczono, że we mszy weźmie 750 tysięcy osób, także z zagranicy. Ludność Timoru liczy 1,3 miliona.

Źródło: PAP

Wiadomości

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Najnowsze

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie