Przejdź do treści
12:25 Papież Franciszek udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi", czyli miastu i światu. "Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat" - brzmiało papieskie orędzie
11:56 Watykan: W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego około 35 tys. osób z całego świata przybyło na plac Świętego Piotra, aby uczestniczyć w uroczystej Eucharystii
11:00 Dolnośląskie: Na terenie zakładów chemicznych PCC Rokita w Brzegu Dolnym doszło dziś do ogromnego pożaru
08:40 "Niech w Państwa domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem” – tymi słowami Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zwrócili się do rodaków w świątecznym orędziu z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
10:10 Premier Netanjahu oświadczył, że Izrael nie zgodzi się na przyjęcie warunków Hamasu, który chce zakończenia wojny w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie zakładników i wycofanie się Izraela. Wojna skończy się, gdy zniszczymy Hamas – stwierdził premier
10:20 Leczenie wad słuchu może opóźnić rozwój demencji u dużego odsetka starszych osób – wynika z badania, które opublikowało czasopismo „JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery”
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

SPD chce koalicji z CDU/CSU

Źródło: Christian Alexander Tietgen/CC

Ogromna większość członków Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) opowiedziała się w plebiscycie za utworzeniem koalicji z partiami chadeckimi CDU i CSU, usuwając ostatnią przeszkodę na drodze do powstania wspólnego rządu z Angelą Merkel jako kanclerzem.

Pozytywny wynik wewnątrzpartyjnego referendum był warunkiem powstania koalicyjnego rządu socjaldemokratów i chrześcijańskich demokratów. Bundestag wybierze w najbliższy wtorek Merkel po raz trzeci na kanclerza. Blisko trzy miesiące po wyborach parlamentarnych, co jest rekordowo długim czasem, nowy rząd największego i najsilniejszego gospodarczo kraju UE będzie mógł wreszcie rozpocząć pracę.

Skarbniczka SPD Barbara Hendricks poinformowała, że umowę koalicyjną z chadekami poparło 75,9 proc. z ponad 337 tys. uczestników plebiscytu, którzy oddali ważne głosy. W przeprowadzonym w pierwszej połowie grudnia partyjnym referendum wzięło udział prawie 370 tys. z blisko 475 tys. członków SPD, jednak część głosów ze względów formalnych uznano za nieważne.

Szef SPD Sigmar Gabriel uznał zorganizowany po raz pierwszy w historii partii plebiscyt za "wielki sukces demokracji". - SPD jest nie tylko najstarszą istniejącą partią niemiecką, lecz także najbardziej nowoczesną - powiedział polityk. Wysoka frekwencja (78 proc.) była zaskoczeniem zarówno dla władz partii, jak i dla mediów. Warunkiem uznania referendum za ważne był udział 20 proc. członków partii.

W wyborach 22 września CDU i CSU odniosły zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ze względu na brak absolutnej większości w Bundestagu i porażkę dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, która nie przekroczyła progu wyborczego, Merkel zmuszona była do podjęcia rozmów koalicyjnych ze swoim głównym rywalem - SPD (25,7 proc. głosów w wyborach).

Kierownictwo SPD podjęło decyzję o przeprowadzeniu referendum w związku z silnymi oporami wobec koalicji z chadekami wśród szeregowych członków partii. Obawiają się oni zdominowania przez silniejszego partnera i utraty popularności w ich lokalnych środowiskach, co może odbić się niekorzystnie na wyniku kolejnych wyborów.

Socjaldemokratom udało się jednak przeforsować w negocjacjach szereg własnych postulatów, w tym płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę dla wszystkich zatrudnionych oraz obniżenie do 63 lat wieku emerytalnego dla osób z 45-letnim okresem składkowym.

Koalicjanci uzgodnili, że skład rządu podany zostanie w niedzielę. W mediach trwają jednak od kilku dni spekulacje na temat obsady poszczególnych stanowisk.

Jak twierdzi większość mediów, szef SPD Gabriel zostanie wicekanclerzem i obejmie "superresort" gospodarki i energetyki, przejmując odpowiedzialność za reformy w dziedzinie energetyki - kluczowy projekt nowego rządu. Merkel zdecydowała w 2011 roku o zamknięciu do 2022 roku wszystkich elektrowni atomowych i przejściu na odnawialne źródła energii. Realizacja reformy dotychczas kulała, a niezadowolenie obywateli powoduje wzrost cen energii. Nadal nie ma tras przesyłowych, którymi prąd wytwarzany w elektrowniach wiatrowych na północy kraju ma płynąć na uprzemysłowione południe Niemiec. Dotychczas za reformę energetyki odpowiedzialne było ministerstwo ochrony środowiska.

Resort spraw zagranicznych obejmie socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier. Dotychczasowy szef klubu parlamentarnego SPD powróci na stanowisko, które piastował już w latach 2005-2009, w poprzednim rządzie koalicyjnym Merkel. Jest zdecydowanym zwolennikiem rozwijania ścisłych kontaktów z Polską; część komentatorów wytyka mu jednak prorosyjskie sympatie.

Za sensację uznaje się informację tygodnika "Der Spiegel", według którego dotychczasowa minister pracy Ursula von der Leyen miałaby objąć - jako pierwsza kobieta w historii Niemiec - stanowisko ministra obrony. Dotychczas przyjmowano, że Thomas de Maiziere zachowa to stanowisko. Według najnowszych informacji de Maiziere miałby zostać szefem MSW.

Na ministra sprawiedliwości "Der Spiegel" typuje obecnego szefa SPD w kraju związkowym Saara, Heiko Maasa, co oceniane jest jako spora niespodzianka.

Na szefową ministerstwa pracy i spraw socjalnych przewidziana jest sekretarz generalna SPD Andrea Nahles, jej partyjna koleżanka Manuela Schwesig ma otrzymać ministerstwo ds. rodziny. Natomiast resort ochrony środowiska obejmie skarbniczka SPD Barbara Hendricks.

Według zgodnej opinii większości mediów najbardziej doświadczony polityk CDU Wolfgang Schaeuble, kluczowa postać w walce z kryzysem w strefie euro, zachowa stanowisko ministra finansów.

Wczoraj wieczorem tabloid "Bild" podał, że najbliższy współpracownik Merkel, szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla odchodzi na własną prośbę z przyczyn osobistych ze stanowiska. Jego następcą może zostać obecny minister środowiska Peter Altmaier.

PAP

Wiadomości

Skandaliczny wpis Żukowskiej. Kryzys Tuska i Rafała. Giertych atakuje Stanowskiego

Setki osób na wielkanocnym śniadaniu w Hali Expo. Ciepło i wspólnota

Wielkanocna „Polityczna Kawa”: o wierze, wspólnocie i sile debaty

Debaty Republiki testem odwagi. Fogiel: Trzaskowski to tchórz

Ogromny pożar w zakładach chemicznych

Nawrocki rusza w Polskę! Finał kampanii pełen spotkań i... internetowej mocy!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących – można jeszcze dołączyć!

Używki – cicha epidemia. Alkohol, narkotyki, dopalacze – co nas niszczy?

Abp Polak: Nie wystarczy pusty grób. Trzeba uwierzyć w Zmartwychwstanie

Prezydent Duda i Pierwsza Dama składają Polakom świąteczne życzenia

Turystyka w Izraelu w zapaści. Wojna odstraszyła zagranicznych gości

Sygnał Czytelniczki: władze Warszawy chcą eksmitować uciekinierów wojennych

Naszym Widzom, Czytelnikom i Przyjaciołom życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych!

Chiny wysyłają żołnierzy na Ukrainę? Analitycy widzą przygotowania do inwazji na Tajwan

Kanadyjczycy masowo ruszyli do urn. Wynik jest rekordowy!

Najnowsze

Skandaliczny wpis Żukowskiej. Kryzys Tuska i Rafała. Giertych atakuje Stanowskiego

Ogromny pożar w zakładach chemicznych

Nawrocki rusza w Polskę! Finał kampanii pełen spotkań i... internetowej mocy!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących – można jeszcze dołączyć!

Używki – cicha epidemia. Alkohol, narkotyki, dopalacze – co nas niszczy?

Setki osób na wielkanocnym śniadaniu w Hali Expo. Ciepło i wspólnota

Wielkanocna „Polityczna Kawa”: o wierze, wspólnocie i sile debaty

Debaty Republiki testem odwagi. Fogiel: Trzaskowski to tchórz