Wielkanocna „Polityczna Kawa”: o wierze, wspólnocie i sile debaty
W świątecznym wydaniu programu „Polityczna Kawa” redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz rozmawiał z Anną Popek, Karolem Gnatem, Mariuszem Błaszczakiem i Mironą Hołdą. Było o duchowości, miłości i Eucharystii – ale też o politycznych napięciach i debatach prezydenckich, które, jak podkreślono, wstrząsnęły sceną polityczną.
Wiara, wspólnota i duchowy głód
W pierwszej, świątecznej części programu goście dzielili się refleksjami o duchowości i przemianach we współczesnym świecie. Tomasz Sakiewicz zwrócił uwagę na rosnącą liczbę chrztów we Francji i odbudowę duchowości Zachodu po pożarze katedry Notre Dame.
– Coś się dzieje, jeśli chodzi o duchowość zachodniej cywilizacji
– mówił.
Anna Popek przypomniała symbolikę Wielkanocy i gestów międzyludzkich. Wręczyła prowadzącemu baranka paschalnego i kogutka, mówiąc:
– Kogutek to symbol zwycięstwa dnia nad nocą (…) Te drobnostki mają pokazać, że dbamy o siebie nawzajem.
Odniosła się także do sytuacji politycznej i wydarzeń z ostatnich dni, po debatach Telewizji Republika.
– Myślałam, że na tej naszej utrwalonej scenie politycznej nie będzie wyłomu. A jednak okazało się, że tym wyłomem były słabości ludzi. Pycha, krocząca przed upadkiem dała taki efekt
- mówiła.
Karol Gnat mówił o znaczeniu Wielkiego Tygodnia, żałując, że nie przyniósł on jeszcze większego przełomu w postawie polityków.
– Ja liczyłem, że ten Wielki Tydzień spowoduje, że ludzie podadzą sobie rękę. Bardzo żałuję, że tak się nie stało
- skonstatował.
Odnosząc się do debaty w Końskich, podkreślił jej sukces i wyjątkową atmosferę, którą w dużej mierze stworzyli widzowie Telewizji Republika, którzy tam przyjechali.
– Podczas debaty w Końskich było takie poczucie radości i wspólnoty
- powiedział.
Mówiąc o zmianach w duchowości wśród społeczeństwa, dziennikarz zauważył także rosnącą aktywność mężczyzn w ruchach religijnych.
– Polska jest dobrym przykładem, jak bardzo Duch Święty wylewa się na mężczyzn
- podkreślił.
Debaty, które zmieniają układ sił
W drugiej części programu głos zabrał były wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Tematem rozmowy była scena polityczna na miesiąc przed wyborami prezydenckimi oraz rola debat zorganizowanych przez Telewizję Republika.
– To duża rola Telewizji Republika, ponieważ obie debaty pokazały, z kim mamy do czynienia w wyborach. Dr Karol Nawrocki udowodnił, że jest w gronie kandydatów najlepszy (…) Rafał Trzaskowski nie pojawił się na debatach Republiki, ale też nie potrafił wykorzystać tej komfortowej sytuacji, którą mu przygotowała TVP z innymi mediami. Nawet tą ustawkę zepsuł
– komentował Mariusz Błaszczak.
Dodał:
– Rafał Trzaskowski nie przywykł do normalnych warunków. On przez całą karierę był pod kloszem i w cieplarnianych warunkach
- stwierdził.
Błaszczak przypomniał o działaniach rządu PiS w zakresie bezpieczeństwa.
– Odtworzyliśmy jednostki wojskowe, gdy rządziliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, ale w ostatnim czasie niestety ten proces spowolnił (...) Do Ministerstwa Obrony Narodowej wrócił beton, który ja chciałem skruszyć. To są ci sami ludzie, którzy likwidowali jednostki
- wyjaśnił.
Sieć nie ma litości dla Trzaskowskiego
W ostatniej części programu, jak co tydzień, Tomasz Sakiewicz rozmawiał z Mironą Hołdą, szefową mediów internetowych Telewizji Republika. Przedstawiła ona najważniejsze wydarzenia tygodnia, które wywołały największe poruszenie w sieci.
Najwięcej emocji wzbudziła – co nie dziwi – słaba kondycja Rafała Trzaskowskiego, który nie tylko unika debat, ale także – zdaniem komentatorów – coraz częściej traci panowanie nad przekazem i wizerunkiem.
- To była wielka kompromitacja Rafała Trzaskowskiego (...). Dziwne też było jego zachowanie
– komentowała Mirona Hołda.
Źródło: Republika,
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X