Unia Europejska zaakceptuje francuski deficyt budżetowy powyżej pułapu 3 procent w Unii Europejskiej w 2018 r.oku. Unijny komisarz ds. budżetu tłumaczy to... "jako jednorazowy wyjątek". Nie tak dawno Komisja Europejska naciskała na Włochy, ponieważ ten kraj przedstawił budżet z deficytem 2,4 proc. PKB.
Komisarz ds. Budżetu Günther Oettinger tłumaczył to tym, że prezydent Francji Emmanuel Macron "stracił autorytet ze swoim budżetem na 2019 r.", a wynikać ma to ze zwiększonych wydatków w związku z masowymi protestami we Francji, ale za to Macron... "pozostaje silnym zwolennikiem Unii Europejskiej".
– Bruksela przeanalizowała francuski budżet kilka tygodni temu i nie będzie go ponownie analizować - dodał Oettinger.
– To ważne, że Macron kontynuuje swój program reform, zwłaszcza na rynku pracy, i że Francja nadal znajduje się na ścieżce wzrostu. Pod tym warunkiem będziemy tolerować dług publiczny wyższy niż 3 procent jako jednorazowy wyjątek. Nie może jednak trwać dłużej niż do 2019 roku - tłumaczył komisarz.
Przypomnijmy, że niedawno Komisja Europejska naciskała na Włochy, ponieważ ten kraj przedstawił budżet z deficytem 2,4 proc. PKB, a dopuszczalny limit to 3 proc. PKB.