Prezydent Rosji Władimir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) wzmocnienie kontroli granicy z Ukrainą, aby uniemożliwić nielegalne jej przekraczanie - poinformowały służby prasowe Kremla.
18.31
Steinmeier: postawa Rosji uległa wyraźnej zmianie
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że postawa Rosji w konflikcie o Ukrainę uległa wyraźnej zmianie. Ostrzegł władze w Kijowie przed stosowaniem zbyt radykalnych środków w operacjach przeciwko prorosyjskim separatystom.
- Nie wolno dopuścić do tego, by w wyniku (zbyt radykalnych) operacji wojskowych we wschodniej Ukrainie na stronę separatystów przeszło jeszcze więcej osób - powiedział Steinmeier w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tegesspiegel".
- W obecnej napiętej sytuacji rozsądek nakazuje, by środki militarne stosowane były "ostrożnie i z umiarem" - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.
Steinmeier wezwał Rosję do większego zaangażowania się w proces stabilizacji Ukrainy.
- Bardzo ważne byłoby publiczne poparcie przez Moskwę jedności terytorialnej Ukrainy i odrzucenie wszelkich działań zmierzających do odłączenia (części terytorium) - zaznaczył polityk współrządzącej SPD.
Jak podkreślił, obie strony muszą wspólnie zabezpieczyć granicę przed transportem broni i ludzi z Rosji na Ukrainę. Steinmeier ocenił, że postawa Rosji w konflikcie o Ukrainę uległa "wyraźnej zmianie".
18.30
Kerry wierzy w możliwość deeskalacji kryzysu na Ukrainie
Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził nadzieję na możliwość osiągnięcia postępu. - Oczekujemy, że Rosja dokona swego wkładu, oczekujemy, że nie będziemy musieli nakładać nowych, surowszych sankcji ani stosować innych środków - powiedział.
- Oczekujemy w najbliższych dniach gestów zmierzających do zredukowania napięcia - podkreślił.
Wymienił wśród nich "możliwość zaprzestania ognia". Jak powiedział, wierzy w to, że "Rosja wpłynie na separatystów, aby przystąpili do składania broni, opuścili budynki (które zajmują) i zaczęli stawiać na taką Ukrainę, jaka odpowiada potrzebom jej ludności".
18.10
Separatyści żądają, by Poroszenko wycofał "wojska okupacyjne"
Rrosyjscy terroryści na wschodzie Ukrainy oświadczyli, że będą kontynuować walkę i zażądali od nowo zaprzysiężonego prezydenta Petra Poroszenki "wycofania wojsk okupacyjnych". Poroszenko w przemówieniu inauguracyjnym wezwał do złożenia broni. CZYTAJ WIĘCEJ...
15.35
Putin polecił wzmocnienie kontroli granicy z Ukrainą
W czwartek ukraińska Straż Graniczna poinformowała, że funkcjonariusze opuścili trzy przejścia graniczne z Rosją w obwodzie ługańskim, na wschodzie kraju. Posterunki były kilkakrotnie atakowane przez prorosyjskich separatystów. W związku z sytuacją służby graniczne zwróciły się do władz o zamknięcie kilku przejść granicznych i wysłanie wojska do ochrony granic.
Władze w Kijowie utrzymują, że przez granicę nielegalnie przedostają się bojownicy z Rosji, m.in. z Czeczenii i Inguszetii, którzy walczą po stronie separatystów.
Szef rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz mówił w czwartek, że zamykanie granic, a nie otwieranie ich dla tych, którzy chcą opuścić strefę walk, jest "skandaliczne i nie do przyjęcia".
Według rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa o oficjalny status uchodźcy do rosyjskich władz wystąpiło już około 4 tys. Ukraińców. Strona ukraińska zaprzecza tym informacjom.
15.23
Grybauskaite: przede wszystkim walka z korupcją
Najważniejszym zadaniem Ukrainy i jej nowego prezydenta Petra Poroszenki jest walka z korupcją – podkreśliła po jego zaprzysiężeniu na stanowisko szefa państwa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
- Najważniejsze, by nie było korupcji. Żeby całe bogactwo waszego kraju należało ludziom, żeby mogli oni żyć lepiej – powiedziała dziennikarzom w Kijowie.
Zdaniem litewskiej prezydent Poroszenko powinien pracować tylko i wyłącznie dla dobra swego narodu.
- Został wybrany przez naród i powinien pracować tylko dla narodu. Nie dla siebie, nie dla rodziny ani dla interesów poszczególnych grup. Tylko na swoich ludzi – podkreśliła.
15.09
Samozwańczy premier Krymu: nie wrócimy do Ukrainy
Aksjonow odpowiedział, że przynależność Krymu do Rosji jest nieodwracalna. - Krym nigdy nie będzie już ukraiński. Jest to bez wątpienia zamknięty rozdział – zaznaczył.
14.11
Łukaszanka: Ukraina powinna być unitarnym państwem i takim będzie
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka opowiedział się za dialogiem między Kijowem a Moskwą oraz poparł jedność terytorialną Ukrainy. Białoruski przywódca gościł na ceremonii inauguracji nowego prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki.
- Ukraina powinna być unitarnym państwem i takim będzie – oświadczył pytany, czy uważa zaanektowany przez Rosję Krym za terytorium ukraińskie.
13.41
Tymoszenko: nowy prezydent to czynnik stabilizujący
Objęcie stanowiska prezydenta Ukrainy przez Petra Poroszenkę jest czynnikiem, który pomoże ustabilizować sytuację w kraju – oświadczyła po ceremonii inauguracyjnej była premier i jego konkurentka w wyborach prezydenckich Julia Tymoszenko.
- Myślę, że Ukraina uzyskała teraz dodatkowy czynnik na rzecz stabilizacji – powiedziała dziennikarzom w Kijowie.
Tymoszenko zadeklarowała, że jej partia Batkiwszczyna będzie współpracowała z nowym szefem państwa.
- Nasza ekipa będzie robić wszystko, by Ukraina stała się silniejsza – podkreśliła.
12.45
Ambasador Rosji: Poroszenko poważnym partnerem do dialogu
Rosja widzi w nowym prezydencie Ukrainy poważnego partnera do dialogu, jednak nie planuje obecnie oficjalnych wizyt swych przedstawicieli w Kijowie – oświadczył rosyjski ambasador na Ukrainie, Michaił Zurabow.
- Nie sądzę, żeby jakieś oficjalne wizyty w najbliższym czasie były możliwe. Jeśli będą, to będą miały one charakter roboczy – powiedział dziennikarzom po ceremonii zaprzysiężenia Poroszenki.
Dyplomata uważa, że rosyjskie władze mogą rozmawiać z nowym ukraińskim prezydentem o uregulowaniu sytuacji we wschodnich regionach Ukrainy.
- Prezydent Rosji Władimir Putin, który wskazał, że jego dialog z Poroszenką jest możliwy, zwrócił uwagę, że odpowiedzialność za tragedię na wschodzie, w tym także tragedię wojenną, nie spoczywa na Poroszence. I to daje Rosji możliwość widzieć w nim partnera do rozmów, poważnego partnera do dialogu – podkreślił.
Zurabow nie skomentował oświadczenia Poroszenki o gotowości utworzenia „kontrolowanego korytarza dla rosyjskich najemników”, którzy będą chcieli opuścić wschodnią Ukrainę, jednak oświadczył, że Rosja chce „korytarza humanitarnego”, którym mogłaby przesyłać pomoc mieszkańcom tego regionu.
- Sądzę, że w najbliższym czasie przeprowadzimy na ten temat konsultacje z MSZ Ukrainy i postaramy się zmienić jego stanowisko. Na razie Ukraina nie zgadza się na podobną aktywność Rosji – zaznaczył rosyjski ambasador.
12.40
Prezydent: Ważna determinacja Poroszenki do zbliżenia z UE
Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że ważnym elementem wystąpienia nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki była determinacja w dążeniu do jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska.
- Bardzo ważne jest w moim przekonaniu, że jest determinacja (Poroszenki) związana z dążeniem do jak najszybszego podpisania całej umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Polska w pełni to popiera, mamy świadomość, że to najlepszy, najważniejszy moment, kiedy Ukraina może zakotwiczyć się w systemie zachodnim - powiedział Komorowski dziennikarzom w Kijowie.
Komorowski ocenił, że wystąpienie nowego prezydenta Ukrainy było bardzo dobre - zarówno pod względem treści, jak i formy.
11.40
Kwaśniewski: Kijów gotowy do dialogu z Moskwą
Nowe władze Ukrainy z zaprzysiężonym w sobotę prezydentem Petrem Poroszenką gotowe są do pokojowego dialogu z Federacją Rosyjską – ocenił były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski po inauguracji Poroszenki w Kijowie.
- Ukraina gotowa jest do pracy, gotowa do dialogu z Rosją. Pytanie jednak, jaka będzie odpowiedź Rosji? Jeśli odpowiedzią będzie dialog, to dobrze. Jeśli odpowiedzią będzie dalsze wspieranie separatystów, dostawy broni i pieniędzy – to będzie bardzo źle – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.
Według Kwaśniewskiego Ukraina nadal potrzebuje silnego wsparcia ze strony Zachodu. - Najważniejsze, by Zachód, Europa, USA i Kanada rozmawiały z Rosją serio, by Rosja wiedziała, że taka polityka nie będzie popierana – oświadczył były prezydent.
10.30
Uroczystości przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.
10.05
Plac św. Zofii, gdzie kilka minut po godzinie 11 czasu lokalnego (10 w Polsce) Poroszenko przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Nad placem zostanie także wówczas podniesiony sztandar prezydencki.
10.03
Poroszenko: Ukraina chce nowych gwarancji bezpieczeństwa
Ukraina powinna podpisać nowe porozumienie o gwarancjach bezpieczeństwa międzynarodowego, które zastąpi Memorandum Budapeszteńskie – oświadczył nowy prezydent tego kraju Petro Poroszenko.
- Wykorzystam całe swoje doświadczenie dyplomatyczne, by zapewnić podpisanie nowego międzynarodowego porozumienia, które zastąpi Memorandum Budapeszteńskie. To porozumienie powinno dać gwarancje pokoju i bezpieczeństwa, włączając w to wsparcie militarne w przypadku zagrożenia jedności terytorialnej kraju – powiedział prezydent Poroszenko w przemówieniu inauguracyjnym.
9.59
Poroszenko: ukraiński będzie jedynym oficjalnym językiem
Język ukraiński pozostanie jedynym oficjalnym językiem na Ukrainie, jednak państwo zagwarantuje rozwój rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych – oświadczył Poroszenko.
- Życie według nowych zasad oznacza, że nie można nie szanować woli narodu. Wolne życie oznacza prawo do posługiwania się językiem ojczystym tak, jak mówi dziesiąty artykuł konstytucji. Wyznacza ona język ukraiński jako jedyny język państwowy i gwarantuje swobodny rozwój języka rosyjskiego i innych języków – powiedział w parlamencie w Kijowie.
9.55
Poroszenko opowiedział się za jak najszybszym podpisaniem części handlowej umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską i wyraził nadzieję, że jego kraj stanie się częścią tej organizacji.
- Umowę stowarzyszeniową z UE należy podpisać jak najszybciej. Jest to pierwszy krok na drodze do pełnoprawnego członkostwa w UE – oświadczył w swym pierwszym przemówieniu na stanowisku szefa państwa.
9.50
Nowy prezydent opowiedział się również za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. - Obecny skład parlamentu nie odpowiada dziś nastrojom w społeczeństwie – powiedział.
9.47
Poroszenko zapewnił, że Ukraina jest i będzie unitarnym państwem. - Federalizacja nie ma podstaw na Ukrainie – zaznaczył.
9.45
Nowy prezydent oświadczył, że oddany jest idei republiki parlamentarno-prezydenckiej. - Europejska demokracja jest najlepszym systemem rządów - powiedział.
9.40
- Agresor na naszej granicy powinien przypomnieć sobie słowa Ewangelii: kto mieczem wojuje, od miecza ginie – powiedział.
Poroszenko oznajmił, że państwo ukraińskie nigdy nie pogodzi się z rosyjską aneksją Krymu. - Krym był, jest i będzie ukraiński. I wczoraj twardo oświadczyłem to rosyjskiemu kierownictwu podczas uroczystości w Normandii – podkreślił.
9.35
- Przysięgałem bronić integralności Ukrainy i zawsze będę wierny tej przysiędze - powiedział Poroszenko.
9.34
- Jesteśmy gotowi zorganizować nowe wybory w Donbasie - zapewnił.
9.31
- Wstępuje na urząd prezydenta, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo Ukrainie - powiedział Poroszenko. - Nie chcę wojny, nie pragnę zemsty, choć mam przed oczami ogromne ofiary, które złożył naród ukraiński – podkreślił.
Poroszenko dodał także: "Rozpoczynam swoją pracę od propozycji pokoju. Nalegam na złożenie broni. Gwarantuję wolność tym, którzy nie mają na rękach krwi, i kontrolowany korytarz dla rosyjskich najemników, którzy chcą opuścić nasz kraj”.
9.30
Rozpoczęło się orędzie nowego prezydenta Ukrainy
Minutą ciszy uczczono pamięć poległych za kraj.
- Jesteśmy żywym ogniem wśród narodów europejskim – oświadczył nowo mianowany prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w pierwszych słowach swego przemówienia podczas uroczystości zaprzysiężenia w gmachu parlamentu w Kijowie.
9.25
9.20
Poroszenko odczytał przysięgę prezydencką
- Ja, Petro Poroszenko, wolą narodu wybrany na prezydenta Ukrainy, uroczyście przysięgam na wolność Ukrainy. Zobowiązuję się bronić jej niepodległości – powiedział Poroszenko z trybuny parlamentarnej
9.14
Pierwsza Dama Ukrainy i prezydent Polski Bronisław Komorowski
9.13
Po rozpoczęciu ceremoni odśpiewany został hymn Ukrainy
9.05
Do gmachu Rady Najwyższej przybył prezydent-elekt Petro Poroszenko
9.00
W