– Musimy razem dać Rosji do zrozumienia, że terytorium NATO jest nienaruszalne i będziemy bronić każdego cala – powiedział sekretarz stanu USA John Kerry.
23.07
"Bild": Lider separatystów zapowiada rychłe zwolnienie obserwatorów
– Przywódca prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy Wiaczesław Ponomariow zapowiedział rychłe uwolnienie wszystkich obserwatorów z państw OBWE – podał niemiecki dziennik "Bild".
– Wygląda na to, że może dojść do rychłego zwolnienia, bez wymiany jeńców. Mamy z OBWE umowę, by jeszcze nie podawać dalszych szczegółów – powiedział niemieckiemu tabloidowi samozwańczy burmistrz Słowiańska.
O jego wypowiedzi, która ma ukazać się w środowym wydaniu gazety, poinformowała we wtorek wieczorem agencja dpa.
Wcześniej Ponomariow powiedział agencji Interfax, że nie ma jeszcze decyzji co do losu zakładników.
21.26
Putin: Rosja nie widzi potrzeby odpowiadania na sankcje
Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie widzi potrzeby odpowiadania na sankcje Zachodu. Zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskich projektach energetycznych, jeśli sankcje będą kontynuowane.
21.20
Materiał z dziennika Telewizji Republika:
21.19
Ukraińskie MSZ i OBWE milczą na temat rozmów o uwolnieniu obserwatorów
Przedstawiciele MSZ Ukrainy i OBWE nie wypowiedzieli się na temat negocjacji, prowadzonych z prorosyjskimi separatystami w sprawie uwolnienia przetrzymywanych w Słowiańsku na wschodzie kraju wojskowych obserwatorów z krajów OBWE.
Tego dnia szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca spotkał się w Kijowie z sekretarzem generalnym OBWE Lamberto Zannierem.
W komunikacie wydanym przez MSZ po rozmowach czytamy jedynie, że „szczególną uwagę poświęcono omówieniu problemu uwolnienia porwanej 25 kwietnia w Słowiańsku grupy międzynarodowych inspektorów wojskowych OBWE (…)”.
Wcześniej we wtorek lider separatystów w Słowiańsku Wiaczesław Ponomariow powiedział, że w rozmowach z OBWE dotyczących uwolnienia obserwatorów poczyniono "znaczne postępy".
Pytany przez reporterów o to, kiedy przetrzymywani od piątku obserwatorzy wojskowi z krajów OBWE zostaną uwolnieni, Ponomariow – samozwańczy mer Słowiańska – odpowiedział, że "nie może określić ram czasowych, bo wszystko zależy od przestrzegania porozumień, jakie zawarto z przedstawicielami OBWE".
– Poczyniliśmy znaczne postępy – powiedział Ponomariow, którego cytuje Reuters. Agencja zaznacza, że przedstawiciele OBWE wyszli z rozmów bez komentarza.
W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje się sześciu członków misji obserwacyjnej OBWE, w tym jeden Polak. Siódmy, szwedzki obserwator, został wypuszczony w niedzielę ze względów zdrowotnych.
Ukraińskie władze oceniają, że ogółem w rękach terrorystów w Słowiańsku znajduje się ok. 40 „jeńców”.
20.57
Merkel: Ukraina jest niepodległym państwem
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na przedwyborczym wiecu swojej partii CDU w Bremerhaven, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, która jest niepodległym państwem.
– Ukraina jest niepodległym państwem – powiedziała Merkel, cytowana przez agencję dpa. – Jej mieszkańcy muszą sami rozstrzygnąć, w jakim kraju pragną żyć – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Rosja – jak podkreśliła – nie ma prawa mieszać się w decyzje podejmowane na Ukrainie.
Merkel podkreśliła, że Niemcom zależy na dobrych stosunkach z Rosją. Pomimo tego, jeżeli władze w Moskwie nie będą przestrzegać międzynarodowych zasad, wspólnota międzynarodowa będzie zmuszona do zastosowania sankcji. Kanclerz dodała, że Niemcy, które doświadczyły w przeszłości podziału swego kraju, nie zapomną, że (dokonana przez Rosję) aneksja Krymu jest bezprawiem.
Przebywający z wizytą w Kopenhadze niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier poinformował, że dotychczasowe rozmowy o uwolnieniu wojskowych obserwatorów OBWE, porwanych przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku we wschodniej Ukrainie, nie przyniosły wyników. – Dotychczas odbyły się dwie tury negocjacji, które nie przyniosły żadnego wymiernego postępu – ocenił szef niemieckiej dyplomacji. Przypomniał, że Berlin wielokrotnie apelował do strony rosyjskiej o wywarcie presji na porywaczy. – Zostało to nam obiecane, lecz trudno ocenić, w jakim stopniu (obietnica) została spełniona – powiedział Steinmeier.
20.40
Kerry: Rosja musi wiedzieć, że terytorium NATO jest nienaruszalne
– Musimy razem dać Rosji do zrozumienia, że terytorium NATO jest nienaruszalne i będziemy bronić każdego cala – powiedział sekretarz stanu USA John Kerry.
W przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej z okazji 65. rocznicy utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego Kerry określił obecny kryzys ukraiński jako "dzwonek do przebudzenia" dla NATO, sygnał, że Sojusz musi powrócić do pierwotnej misji obrony swych członków.
– Razem będziemy działać przeciwko tym, którzy siłą chcą zmieniać granice" (...) Razem musimy jasno dać do zrozumienia Kremlowi, że terytorium NATO jest nienaruszalne, że będziemy bronić każdego cala – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.
Kerry przekonywał, że NATO znalazło się w "decydującym momencie", a jego siłą będzie jedność członków. Apelował do państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronę; chwalił też nowych członków z Europy Wschodniej i Środkowej, którzy 15 lat temu weszli do Sojuszu, za to, że "z każdym rokiem udowodnili swoją determinację".
20.37
Ponomariow o "postępach" w rozmowach ws. uwolnienia obserwatorów OBWE
Lider separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy Wiaczesław Ponomariow powiedział, że poczyniono "znaczne postępy" w rozmowach z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na temat uwolnienia obserwatorów z państw OBWE.
Pytany przez reporterów o to, kiedy przetrzymywani od piątku obserwatorzy wojskowi z krajów OBWE zostaną uwolnieni, samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow odpowiedział, że "nie może określić ram czasowych, bo wszystko zależy od przestrzegania porozumień, jakie zawarto z przedstawicielami OBWE". – Poczyniliśmy znaczne postępy – powiedział Ponomariow, którego cytuje Reuters. Agencja zaznacza, że przedstawiciele OBWE wyszli z rozmów bez komentarza.
W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje się sześciu członków misji obserwacyjnej OBWE, w tym jeden Polak. Siódmy, szwedzki obserwator, został wypuszczony w niedzielę ze względów zdrowotnych.
19.28
Turczynow zarzuca milicji na wschodzie kraju zdradę
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zarzucił "bezczynność i zdradę" milicji na wschodzie kraju, gdzie trwają prorosyjskie akcje i dochodzi do aktów przemocy separatystów. – Wydarzenia na wschodzie kraju pokazały bezczynność, bezradność, a niekiedy zdradę funkcjonariuszy struktur ochrony prawa w obwodach donieckim i Ługańskim – powiedział.
Turczynow, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu), powiedział, że w Doniecku i Ługańsku wyznaczono już nowych szefów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Oświadczył, że zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o zdymisjonowanie szefów milicji w obwodach ługańskim i donieckim. Zapowiedział zwolnienie wszystkich funkcjonariuszy struktur siłowych, którzy nie są w stanie wykonywać swych obowiązków służbowych.
– Tak zwani obrońcy prawa, którzy zdradzili Ukrainę i zaczęli współpracę z terrorystami, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – zapowiedział Turczynow.
18.36
Terroryści zajęli prokuraturę w Ługańsku
Uzbrojeni terroryści prorosyjscy zajęli prokuraturę obwodową w Ługańsku na wschodniej Ukrainie i wkroczyli do lokalnej państwowej stacji telewizyjnej, gdzie zażądali czasu antenowego na odczytanie oświadczenia do mieszkańców regionu.
Dopuszczeni przed kamery przedstawiciele separatystów zaapelowali do ludzi, by nie ulegali panice i wyjaśnili swe działania przygotowaniami do referendum w sprawie niepodległości obwodu, które chcą przeprowadzić 11 maja.
– Drodzy rodacy! Jako przedstawiciel milicji ludowej wolnego obwodu ługańskiego, który w przyszłości stanie się republiką, chcę poinformować, że opanowaliśmy i kontrolujemy budynki administracji obwodowej i prokuratury. Kontynuujemy wyzwalanie wielu innych instytucji. Dlatego proszę, byście nie panikowali. Przygotowujemy się do referendum, które odbędzie się 11 maja. Każdy powinien pomyśleć i dokonać wyboru – oświadczył Wiaczesław Pietrow ze sztabu separatystów.
Siedzibę administracji obwodowej prorosyjsko nastawiony tłum opanował kilka godzin wcześniej. Z budynku, w którym wyłamano drzwi i wybito okna, zerwano ukraińską flagę i wywieszono na jej miejscu flagę rosyjską. Milicja nie sprzeciwiała się uczestnikom ataku.
Na opór milicji separatyści nie natrafili także podczas podjętego wieczorem szturmu na obwodową prokuraturę. Tutaj także powybijano okna i powyłamywano drzwi oraz wciągnięto na marsz flagę Rosji.
17.45
Sikorski rozmawiał z szefem OBWE o porwanych w Słowiańsku
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał z tymczasowym przewodniczącym OBWE Didierem Burkhalterem o działaniach na rzecz uwolnienia inspektorów wojskowych OBWE porwanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Słowiańsku.
O rozmowie Sikorskiego z Burkhalterem poinformowało MSZ. "W trakcie rozmowy potwierdzono, że stan fizyczny i psychiczny przetrzymywanych inspektorów, w tym obywatela RP, jest dobry" - czytamy w przekazanym PAP komunikacie.
17.30
Referendum w sprawie decentralizacji możliwe w połowie czerwca
Według Wiktori Siumar na razie kwestia referendum jest omawiana przez specjalistów z różnych instytucji i resortów.
– Najpewniej mogłoby się ono odbyć 15 czerwca. Obecnie zajmuje się tym ministerstwo sprawiedliwości i Centralna Komisja Wyborcza. Na referendum zostanie wyniesione pytanie dotyczące decentralizacji władzy – powiedziała na konferencji prasowej Siumar.
Wyjaśniła, że przed referendum parlament powinien jeszcze przyjąć ustawy, które uregulują procedury jego przeprowadzania. Zaznaczyła także, że CKW rozpatruje również możliwość organizacji plebiscytu 25 maja, w dniu pierwszej tury wyborów prezydenta.
14:30
Separatyści szturmują siedzibę władz obwodowych w Ługańsku
Prorosyjsko nastawiony tłum wtargnął do siedziby władz obwodowych w Ługańsku na wschodzie Ukrainy – podały lokalne media. W budynku wyłamano drzwi i rozbito okna.
Na czele demonstracji, która przyszła do administracji obwodu z zajętej przez separatystów siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, kroczyli agresywni młodzi ludzie w maskach i ubraniach przypominających mundury polowe – doniósł portal Cxid.info (czyt. Schid.info).
Według serwisu w marszu uczestniczyło około dwa tysięcy osób. Milicja, która ochrania siedzibę władz obwodowych, wycofała się na drugą kondygnację budynku.
Twitter/Euromaidan PR
13:46
MSZ Ukrainy nie potwierdza wycofania wojsk Rosji znad granicy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nie potwierdziło informacji władz w Moskwie, iż rosyjskie wojska wycofały się z terenów przy granicy ukraińskiej. Według Służby Granicznej Ukrainy jeszcze w poniedziałek obserwowano tam ruchy wojsk.
– Niestety, nie możemy potwierdzić tych informacji. Oczekujemy na oficjalne dane na ten temat od naszych służb specjalnych – oświadczył na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwski.
Podobnie wypowiadają się przedstawiciele służb prasowych Służby Granicznej Ukrainy.
„Za wcześnie jeszcze na komentowanie tej sytuacji, ponieważ należy ją rzetelnie zbadać, ale wycofanie wojsk nie jest zadaniem, które można zrealizować w godzinę. Jeszcze w poniedziałek po południu obserwowaliśmy w pobliżu granicy rosyjskie samoloty, helikoptery oraz inny sprzęt” – oświadczyła Służba Graniczna.
13:00
NATO nie potwierdza wycofania rosyjskich sił znad ukraińskiej granicy
NATO nie odnotowało żadnych ruchów wojsk, które świadczyłyby o opuszczeniu przez rosyjskie siły terenów przy granicy z Ukrainą – powiedział przedstawiciel Sojuszu. O wycofaniu wojsk do ich baz informowały władze w Moskwie.
O Ukrainie rozmawiali w poniedziałek przez telefon ministrowie obrony USA i Rosji, Chuck Hagel i Siergiej Szojgu. Szef rosyjskiego resortu obrony zapewnił wtedy, że rosyjskie wojska, które od ubiegłego tygodnia w pobliżu ukraińskich granic prowadziły manewry, wróciły na miejsca stałego stacjonowania.
– Obecnie nie mam żadnych informacji potwierdzających wycofanie rosyjskich oddziałów znad granicy z Ukrainą. Ciągle nakłaniamy Rosję do wypełniania porozumienia z Genewy i wycofania swych wojsk znad ukraińskiej granicy, aby dzięki temu stworzyć warunki dla dyplomacji i dialogu – powiedział agencji Reutera przedstawiciel NATO.
Rosyjskie ćwiczenia wojskowe, przeprowadzane w bliskiej odległości granicy z Ukrainą, spotkały się z falą krytyki ze strony Zachodu. Eksperci NATO oceniają, że Moskwa zgromadziła w pobliżu granicy z Ukrainą około 40 tys. żołnierzy.
12:58
Lider separatystów: Sankcje UE to blokada rozmów o obserwatorach OBWE
Lider prorosyjskich separatystów w Słowiańsku, na wschodzie Ukrainy, Wiaczesław Ponomariow ostrzegł, że zaostrzenie sankcji UE wobec Rosji uniemożliwia rozmowy o uwolnieniu przetrzymywanych w tym mieście obserwatorów wojskowych z krajów OBWE.
– Wprowadzenie sankcji nie sprzyja dialogowi, a wręcz zaostrza sytuację. Wrócimy do dialogu o statusie jeńców wojennych tylko wówczas, gdy Unia Europejska odwoła sankcje – oświadczył we wtorek w rozmowie z agencją Interfax.
W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rychlik: wielu przedstawicieli Platformy mówiło w kampanii o niepełnosprawnych. W moim przekonaniu ich wręcz wykorzystywali
Mieszkańcy protestują przeciw gigantycznej farmie fotowoltaicznej
Donald Trump oczyszczony z zarzutów
Po decyzji o odrzuceniu sprawozdanie finansowego przez PKW - PiS składa skargę do Sądu Najwyższego