Przejdź do treści

Rekordowo słaby rubel. Zniesienie sankcji wobec Iranu uderza w gospodarkę Rosji

Źródło: flickr.com/ epSos .de/CC BY 2.0

Bank Centralny Rosji zwołał w czwartek wieczorem nadzwyczajne spotkanie z szefami stowarzyszeń banków w trybie natychmiastowym. Jest to skutek najniższego w historii najnowszej Rosji kursu rubla, który osiągnął bardzo niską cenę w stosunku do dolara. W związku z tą sytuacją, szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina nie poleciała na forum ekonomiczne w Davos.

– W Banku (Centralny Bank Federacji Rosyjskiej - red.) Rosji zwołano spotkanie robocze (...), aby omówić warunki przyznawania przez banki kredytów gospodarce w roku 2016 – podano w komunikacie wydanym przez bank centralny Rosji.

Rubel osiągnął w czwartek niezwykle niskie notowania – za dolara płacono 86 rubli –  jednak po krótkim czasie rosyjska waluta odzyskała trochę na wartości. Poprzednie "rekordy" na giełdzie w stolicy Rosji padły w dniach paniki walutowej pod koniec 2014 roku. W połowie grudnia 2014 roku za jednego dolara płacono 80,1 rubla. W środę kurs amerykańskiej waluty osiągnął ten poziom, a po południu przekroczył barierę 81 rubli po raz pierwszy od denominacji z 1998 roku. W środę szefowa banku centralnego stwierdziła, że bank centralny będzie interweniować dopiero wówczas, gdy dostrzeże ryzyko dla stabilności finansowej. – Takiego ryzyka teraz nie ma – powiedziała.

Według analityków rekordowo słaby kurs rubla ma związek z wywiązania się przez Iran z porozumienia atomowego i zniesienia sankcji gospodarczych i finansowych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone wobec tego kraju, dzięki czemu Iran odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych oraz ponownie będzie mógł eksportować ropę naftową do krajów UE.

Spór trwał od 12 lat – kraje zachodnie nakładały sankcje na Iran i żądały rezygnacji z rozwijającego się programu atomowego, który, według zachodnich mediów, miał doprowadzić do zbudowania broni atomowej, czemu zaprzeczały władze Iranu. Jedynie w wyniku zakazu eksportu ropy naftowej na rynek europejski, irańska gospodarka traciła rocznie około 40 mld dolarów. Po zniesieniu sankcji irańskie ministerstwo ds. ropy naftowej powiadomiło, że rozkazało zwiększenie wydobycia ropy o 500 tys. baryłek dziennie. Jeszcze pół roku temu baryłka ropy kosztowała ponad 100 dolarów. Obecnie za około 159 litrów trzeba zapłacić mniej niż 30 dolarów. Czytaj więcej

– Problem polega jednak na tym, że ropa wciąż może tanieć i sądzimy, że może osiągnąć poziom 20 dolarów za baryłkę. A w takim wypadku oczekujemy, że kurs rubla spadnie do 90-95 za dolara – tłumaczyła ekonomistka Alfa Banku Natalia Orłowa.

 

Porozumienie zawarte 14 lipca przez Iran oraz sześć mocarstw - Wielką Brytanię, USA, Francję, Chiny i Rosję oraz Niemcy - przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. (http://www.tvn24.pl) Porozumienie zawarte 14 lipca przez Iran oraz sześć mocarstw - Wielką Brytanię, USA, Francję, Chiny i Rosję oraz Niemcy - przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. (http://www.tvn24.pl)Jedynie w wyniku zakazu eksprortowania ropy naftowej irańska gospodarka traciła rocznie około 40 mld dolarów.Czytaj więcej:

 

Porozumienie zawarte 14 lipca przez Iran oraz sześć mocarstw - Wielką Brytanię, USA, Francję, Chiny i Rosję oraz Niemcy - przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. (http://www.tvn24.pl) Porozumienie zawarte 14 lipca przez Iran oraz sześć mocarstw - Wielką Brytanię, USA, Francję, Chiny i Rosję oraz Niemcy - przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. (http://www.tvn24.pl)Jedynie w wyniku zakazu eksprortowania ropy naftowej irańska gospodarka traciła rocznie około 40 mld dolarówCzytaj więcej:
themoskowtimes.pl, bangkokpost.com, citizen.co.za

Wiadomości

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Najnowsze

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności