Uzbrojeni separatyści przetrzymują członków misji OBWE w gmachu delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku na wschodzie kraju. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia - poinformowało ukraińskie MSW. Wśród zatrzymanych jest Polak.
22.52
Lider terrorystów w Słowiańsku powiedział w rozmowe z niemiecką gazetą Bild, że obserwatorzy OBWE nie są zakładnikami, ale "jeńcami wojennymi".
22.26
Szef sztabu generalnego Rosji zaniepokojony Ukrainą w rozmowie z gen. Dempseyem
Szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow wyraził zaniepokojenie sytuacją w południowo-wschodniej części Ukrainy w rozmowie z przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Martinem Dempseyem.
Zaapelował też do niego o deeskalację napięcia.
W rozmowie telefonicznej z gen. Dempseyem, o której informują - powołując się na resort obrony - rosyjskie media, generał Gierasimow mówił, że od 22 kwietnia nowe ukraińskie władze zaczęły "aktywną fazę operacji siłowej, która doprowadziła do ofiar w ludziach".
Resort spraw wewnętrznych w Kijowie informował w czwartek, że podczas natarcia ukraińskich wojsk i oddziałów MSW na opanowane przez przeciwników władz w Kijowie miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło pięciu członków separatystycznych sił prorosyjskich.
Gen. Gierasimow mówił też o koncentracji przez Ukrainę na granicy z Rosją "znacznych sił", w tym "zmechanizowanych grup manewrowych przeznaczonych do działalności dywersyjnej", a także o zwiększeniu aktywności wojskowej NATO w pobliżu granic z Rosją. Dodał, że zaniepokojenie Rosji budzi też awiacja USA i amerykańscy żołnierze w trzech krajach bałtyckich i w Polsce, a także okręty Sojuszu na Morzu Czarnym.
Szef rosyjskiego sztabu generalnego, jak podają rosyjskie media, poinformował amerykańskiego rozmówcę o rozpoczęciu ćwiczeń rosyjskich grup dwóch okręgów wojskowych - Południowego i Zachodniego - a także o planowanych lotach maszyn rosyjskich sił powietrznych przy granicy.
O rozpoczęciu manewrów rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą poinformował w czwartek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Oznajmił, że władze w Kijowie "dały sygnał" do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.
20.15
MSZ Ukrainy: Wśród porwanych w Słowiańsku jest Polak
MSZ Ukrainy potwierdziło, że wśród członków wojskowej misji OBWE zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie kraju jest obywatel Polski. Takie same informacje uzyskała Polska Agencja Prasowa w źródłach dyplomatycznych.
W grupie, której towarzyszą przedstawiciele sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, znajdują się wojskowi z Danii, Polski, Niemiec, Czech i Szwecji – oświadczył ukraiński MSZ w komunikacie.
18:55
USA i sojusznicy uzgodnili koordynowanie reakcji na działania Rosji
Prezydent USA Barack Obama i czwórka czołowych europejskich sojuszników uznali, że Rosja nie stosuje się do założeń porozumienia ws. Ukrainy, i uzgodnili koordynację odpowiedzi, która ma obciążyć Rosję kosztami jej działań – powiadomił Biały Dom.
– Prezydent zaznaczył, że Stany Zjednoczone są przygotowane do nałożenia konkretnych sankcji w reakcji na najnowsze działania Rosji wobec Ukrainy – poinformował Biały Dom w oświadczeniu po konferencji telefonicznej Obamy z prezydentem Francji Francois Hollande'em, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierami: W. Brytanii Davidem Cameronem i Włoch Matteo Renzim.
Liderzy uzgodnili, że będą ściśle współpracować, w tym przez G7 i Unię Europejską, w celu "koordynowania dodatkowych posunięć, by obciążyć Rosję kosztami" jej działań.
Przywódcy, jak informuje Biały Dom, podkreślili, że Rosja wciąż może wybrać pokojowe rozwiązanie kryzysu, w tym przez wdrożenie porozumienia z Genewy.
V Rosja stoi w obliczu rozszerzenia sankcji, ponieważ Kreml odmawia wsparcia procesu złagodzenia napięcia na Ukrainie – powiedział rzecznik premiera Camerona po konferencji telefonicznej. – Sankcje te miałyby zostać wprowadzone w porozumieniu z innymi przywódcami G7 i unijnymi partnerami – poinformował rzecznik brytyjskiego premiera.
18.18
MSW Ukrainy: Separatyści przetrzymują misję OBWE
Uzbrojeni separatyści przetrzymują członków misji OBWE w gmachu delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku na wschodzie kraju. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia - poinformowało ukraińskie MSW. Wśród zatrzymanych może być Polak.
Wcześniej informowano, że separatyści opanowali w Słowiańsku autobus z misją OBWE. Reuters pisze, że w zatrzymanej przez separatystów grupie jest siedmiu przedstawicieli OBWE i pięciu żołnierzy ukraińskich.
18.14
Separatyści w Słowiańsku: nie oddamy miasta
Separatyści w Słowiańsku - bastionie prorosyjskich aktywistów na wschodzie Ukrainy - oświadczyli, że nie oddadzą miasta zablokowanego przez siły ukraińskie. Tymczasem Gwardia Narodowa Ukrainy twierdzi, że zablokowała wszystkie drogi do miasta.
- Nie oddamy miasta - powiedział na konferencji prasowej lider separatystów, samozwańczy burmistrz Słowiańska Wiaczesław Ponomariow. - Zamierzamy zrobić wszystko co możliwe, żeby stawić opór - dodał.
- Miasto jest blokowane, jesteśmy gotowi go bronić - podkreślił.
Tymczasem, jak twierdzi dowódca ukraińskiej Gwardii Narodowej Stepan Połtorak, oddziały tej formacji zablokowały w piątek wszystkie wjazdy do Słowiańska w ramach drugiego etapu operacji antyterrorystycznej.
"Aby uniemożliwić terrorystom uzyskanie wsparcia, władze państwowe podjęły decyzję o całkowitej blokadzie Słowiańska" - napisano w opublikowanym oświadczeniu MSW Ukrainy.
18.00
Jak informuje agencja Reutersa powołując się na ukraińskie MSW uzbrojeni separatyści przejęli w Słowiańsku autobus wiozący mediatorów OBWE. W autobusie znajduje się obserwator z Polski. Jest w nim także czterech Niemców, Duńczyk, Czech i Szwed.
17.23
Energetyczna firma DTEK ukraińskiego multimiliardera Rinata Achmetowa poinformowała, że może przerwać dostawy energii dla odbiorców na Krymie, z powodu zadłużenia, głównie dużych kompanii.
17.03
Resort obrony Niemiec także nie ma kontaktu z misją OBWE na Ukrainie
Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony potwierdził po południu, że Niemcom nie udało się nawiązać kontaktu z grupą wojskowych obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) na wschodzie Ukrainy.
MSZ Ukrainy przypuszcza, że członkowie misji, z którymi od jakiegoś czasu nie można się skontaktować, mogli zostać porwani przez terrorystów. Ukraińskie władze określają tym terminem prorosyjskich separatystów.
17.00
Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch zaapelowali do władz Rosji w związku z kryzysem ukraińskim, by porzuciły "prowokacyjne oświadczenia" i "zastraszanie" - poinformowała kancelaria prezydenta Francji.
Prezydent USA Barack Obama, Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy: Wielkiej Brytanii David Cameron i Włoch Matteo Renzi przeprowadzili w piątek konferencję telefoniczną, podczas której poruszyli temat nowych sankcji wobec Moskwy - powiadomił Pałac Elizejski.
15:46
Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Mogło dojść do porwania misji OBWE
– MSZ Ukrainy sprawdza informacje o możliwym porwaniu członków misji wojskowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy wizytowali obwód doniecki na wschodzie kraju – oświadczył rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.
MSZ przypuszcza, że członkowie misji, z którymi nie można się od jakiegoś czasu skontaktować, mogli zostać porwani przez terrorystów. Ukraińskie władze określają tym terminem prorosyjskich separatystów, którzy okupują budynki państwowe we wschodnich obwodach i przeciwko którym prowadzona jest operacja antyterrorystyczna.
15:17
Steinmeier: Trzeba położyć kres szaleństwu na Ukrainie
– Trzeba położyć kres szaleństwu na Ukrainie – powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, nawiązując do sytuacji na wschodzie Ukrainy i rosnącego napięcia na linii Moskwa-Kijów.
14:53
Rzecznik Ashton: Unia Europejska pracuje nad sankcjami wobec Rosji niezależnie od USA
– UE kontynuuje pracę nad ewentualnym zaostrzeniem sankcji wobec Rosji w związku z eskalacją kryzysu ukraińskiego. Robi to jednak niezależnie od decyzji USA w tej sprawie – oświadczył rzecznik szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, Michael Mann.
14:40
Doradca Putina: Obecnie nie ma mowy o siłach pokojowych na Ukrainie
Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow ocenił, że kwestia wysłania na Ukrainę sił pokojowych "nie jest przedmiotem rozmów". Kijów ostrzegł z kolei, że przekroczenie ukraińskich granic przez Rosjan zostanie uznane za inwazję.
Uszakow, dodał, że kwestia ewentualnego wysłania na Ukrainę kontyngentu pokojowego nie została również poruszona w czasie rozmowy prezydenta Władimira Putina i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
13:57
Putin i Merkel chcą trójstronnych rozmów na temat gazu
Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel są zgodni co do konieczności trójstronnych rozmów w sprawie rosyjskich dostaw gazu dla europejskich odbiorców - oświadczyły służby prasowe Kremla.
– Oboje przywódcy zaakcentowali potrzebę zorganizowania w najszybszym możliwym terminie rozmów między Rosją, Unią Europejską i Ukrainą w sprawie bezpieczeństwa dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu – poinformował Kreml.
12:55
Obama: W piątek konsultacje z europejskimi liderami o sankcjach wobec Rosji
– Stany Zjednoczone będą jeszcze konsultować się z najważniejszymi europejskimi przywódcami w sprawie ewentualnych nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z kryzysem ukraińskim – ogłosił w czasie wizyty w Seulu prezydent USA Barack Obama.
12:44
Paszynski: Naruszenie granicy potraktujemy jak inwazję
Przekroczenie przez wojska rosyjskie granic ukraińskich zostanie potraktowane jak inwazja, a uczestniczący w niej żołnierze będą likwidowani - oświadczył szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski.
– W razie przekroczenia ukraińskiej granicy przez rosyjskich żołnierzy, czy to w obwodzie donieckim czy w którymś innym, zostaną oni potraktowani jako uczestnicy inwazji i będą likwidowani. Żadne kłamliwe oświadczenia mówiące o działaniach humanitarnych nie będą przez nas akceptowane – powiedział Paszynski.
12:35
W Słowiańsku brak poparcia dla sił antyterrorystycznych
– Operacja antyterrorystyczna przeciwko prorosyjskim separatystom w Słowiańsku, na wschodzie Ukrainy, jest utrudniona ze względu na brak poparcia ze strony mieszkańców miasta i lokalnej milicji – oświadczył szef operacji generał Wasyl Krutow.
Zadeklarował, że celem działań antyterrorystów jest wyłącznie neutralizacja uzbrojonych buntowników. Zapewnił, że ludność cywilna nie ucierpi podczas operacji.
– Nie zgodzimy się, aby były ofiary i nie pójdziemy na szturm miasta, bo rozumiemy, że ucierpi przy tym wielu ludzi – podkreślił generał. – Jesteśmy przecież waszymi obrońcami – zwrócił się Krutow do mieszkańców Słowiańska apelując o współpracę z dowództwem operacji antyterrorystycznej.
11:52
Minister obrony: Rosyjskie wojska kilometr od granicy
– Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji – oświadczył w piątek ukraiński minister obrony Mychajło Kowal.
Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo.
11:47
Eksplodował ostrzelany przez snajpera helikopter
Śmigłowiec ukraińskich sił powietrznych eksplodował na lotnisku wojskowym w Kramatorsku na wschodzie kraju, gdzie trwa operacja antyterrorystyczna przeciwko separatystom prorosyjskim – podało Centrum Antyterrorystyczne w Kijowie.
- Śmigłowiec w Kramatorsku został trafiony strzałem snajperskim. Pocisk trafił w bak z paliwem – powiedział szef Centrum generał Wasyl Krutow.
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało tymczasem, że helikopter na lotnisku w Kramatorsku został zaatakowany przez „nieznanych ludzi”, którzy strzelali z granatnika.
11:20
Premier Jaceniuk: Rosja chce III wojny światowej
– Próby dokonania rosyjskiej agresji militarnej na terytorium Ukrainy doprowadzą do konfliktu wojennego na całym obszarze europejskim. Świat nie zapomniał jeszcze drugiej wojny światowej, a Rosja chce już zacząć trzecią. Cała odpowiedzialność za agresję na terytorium Ukrainy, za podważenie bezpieczeństwa międzynarodowego i destabilizację spoczywa na kierownictwie Federacji Rosyjskiej – powiedział szef ukraińskiego rządu.
Jaceniuk zapewnił, że Kijów realizuje porozumienie z Genewy, gdzie jego kraj, USA, UE oraz Rosja zgodziły się, iż będą dążyć do deeskalacji napięcia we wschodnich regionach Ukrainy.
– Ukraiński rząd nadal będzie wypełniał ustalenia genewskie. Przeprowadzimy reformę konstytucyjną, ale zwracamy się też do Rosji, by wypełniała to, do czego się zobowiązała, lecz nie uczyniła dotąd w tym