Rząd Alberty zaproponował „ustawy które mają zagwarantować, że to rodzice, a nie szkoły, będą głównymi decydentami w kwestiach dotyczących ich dzieci”. Decyzję premier Smith skrytykowały środowiska lewicowe.
Rząd Alberty pod przewodnictwem premier Danielle Smith zaprezentował trzy kluczowe projekty ustaw mające na celu ochronę dzieci i umocnienie roli rodziców w procesie edukacji. Decyzja ta, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom wielu rodzin, jest częścią szeroko zakrojonego programu „Ustawa o Bezpiecznej Edukacji,” mającego na celu większe zaangażowanie rodziców w życie szkolne swoich dzieci oraz ochronę tradycyjnych wartości w systemie edukacji.
W ramach nowych przepisów Alberta staje się jednym z pierwszych rządów na świecie, która kompleksowo wprowadza regulacje wzmacniające prawa rodziców oraz ograniczające wpływ ideologii związanej z tematyką LGBTQ+ w szkołach.
Rząd Smith wprowadza trzy ustawy, które w zasadniczy sposób odmieniają rzeczywistość setek tysięcy rodzin w kanadyjskiej prowincji. Zgodnie z nimi uczniowie nie będą uczyć się w szkole o edukacji seksualnej, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, jeśli ich rodzice nie wyrażą na to zgody. Wszelkie materiały dydaktyczne pochodzące od osób trzecich muszą uzyskać zgodę Alberta Education przed wykorzystaniem ich w klasie. Szkoły będą musiały powiadomić i uzyskać zgodę rodziców, gdy dziecko poniżej 15 roku życia zechce używać zaimka lub imienia innego niż to, które otrzymało przy urodzeniu. Nieletni poniżej 15 roku życia nie będą mogli otrzymywać terapii hormonalnej ani blokerów dojrzewania, a nieletni w wieku 16 i 17 lat będą mogli otrzymywać leki za zgodą rodziców, lekarza i psychologa.
"Ochrona praw dzieci w szkołach jest równie ważna, jak w innych dziedzinach ich życia. Dlatego nasz rząd przedkłada ustawę o zmianie ustawy o edukacji jako jeden z 3 aktów prawnych mających na celu ochronę praw wszystkich dzieci i młodzieży w naszej prowincji" - głosi komunikat na profilu premier Smith w mediach społecznościowych.
Zmiany w ustawie będą dotyczyły także kwestii medycznych. Zacznie obowiązywać zakaz wykonywania przez lekarzy wszystkich operacji zmiany płci u osób nieletnich.
Nasz rząd stał się jednym z pierwszych na świecie, który wprowadził przepisy chroniące przyszłe wybory dzieci, włączając udział rodziców w proces decyzyjny tego czego uczy się w szkołach, i zapewniając kobietom możliwość uczciwej i bezpiecznej rywalizacji w sporcie - czytamy w oświadczeniu.
W pakiecie jest bowiem ustawa o uczciwości i bezpieczeństwie w sporcie, która ograniczyłaby członkostwo w żeńskich drużynach sportowych do zawodniczek, które urodziły się jako kobiety.
Nowe przepisy wywołały różne reakcje społeczne. Konserwatywni politycy oraz rodzice podkreślają potrzebę przejrzystości i ochrony rodzicielskich praw do decydowania o edukacji dzieci, natomiast przedstawiciele środowisk LGBTQ+ wyrażają obawy przed izolacją uczniów o odmiennej tożsamości płciowej.
Premier Smith zaznaczyła, że „ustawy te mają zagwarantować, że to rodzice, a nie szkoły, będą głównymi decydentami w kwestiach dotyczących ich dzieci”. Nowe regulacje mogą stać się punktem odniesienia dla innych prowincji, co czyni Albertę symbolem ogólnokrajowej dyskusji na temat roli rodziców, ochrony dzieci i wpływu tradycyjnych wartości w systemie edukacji.
Źródło: Republika