Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
WAŻNE NASZ NEWS: SZEF BBN BARTOSZ GRODECKI SPOTKA SIĘ W WASZYNGTONIE Z Elbridge M. Colby z Departamentu Obrony USA
WAŻNE NASZ NEWS: MARCIN PRZYDACZ I NIKODEM RACHON SPOTKAJĄ SIĘ M.IN. Z SEKRETARZEM STANU USA MARCO RUBIO
16:10 Partia Tuska Chrnoni posłankę Małgorzatę Pępek. Jak podają media Pępek nie poniesie konsekwencji za korzystanie ze świadczeń medycznych poza kolejką. Taką decyzję podjęło Kolegium klubu Koalicji Obywatelskiej
14:38 BBN: prezydent podpisał postanowienia o przedłużeniu kontyngentów wojskowych w Iraku i na Łotwie
13:18 Kazachstan: Przedterminowe wybory do parlamentu odbędą się 23 sierpnia
13:03 Zachodniopomorskie: Po nocnym pożarze w Świnoujściu miasto pomaga 26 pogorzelcom
12:08 Lubuskie: Prawie 100 zgłoszeń do straży pożarnej po nawałnicy we Wschowie
11:36 Polska: IMGW i RCB ostrzegają przed upałami i burzami
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu

Pożary na zachodzie USA. Ogień zagraża tysiącom budynków

Źródło: Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Stany Zjednoczone, głównie zachodnie rejony, trawią 103 pożary. Największy w kraju, Dixie, w Kalifornii opanowany był w sobotę w 31 proc. Żywioł rozszerzył się na stan Utah, zmuszając do ewakuacji 6-8 tys. domów.

Dixie, drugi co do wielkości pożar w historii stanu, płonący w dwóch lasach, parku narodowym i obejmujący cztery hrabstwa wciąż się powiększa o tysiące hektarów. Według Kalifornijskiego Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire) jak dotąd pożary objęły w tym stanie ponad 371 tys. hektarów. Stanowi to wzrost o 233 proc. w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Do soboty Dixie zwęglił 223,6 tys. hektarów i był opanowany w 31 proc. Walczy z nim 6533 strażaków i pracowników innych służb. Trzech ratowników doznało obrażeń.

Zniszczeniu uległo ponad tysiąc budynków

1120 obiektów, w tym rezydencji, budynków komercyjnych i innych mniejszych zabudowań, zostało zniszczonych, a kolejnych 74 uszkodzonych. Ogień zagraża prawie 15 tys. budynków.

- Załogi koncentrują się na ochronie konstrukcji, aby zmniejszyć zagrożenie dla domów w Keddie Ridge i w Wilcox Valley. Ze względu na burze aktywność pożaru wzrosła ostatniej nocy — informowali cytowani przez CNN strażacy na stronie InciWeb, która jest źródłem informacji o pożarach w USA.

Ewakuacje w stanie Utah

W stanie Utah, na wschód od Salt Lake City, w sobotę po południu od 6-8 tys. domów zostało ewakuowanych. Ogień rozrósł się do co najmniej 1000 hektarów. Zagrażał 2 tys. obiektów i linii energetycznych. W nocy zamknięto autostradę nr 80. Odwołano Koncert Indigo Girls w Park City.

- Do mieszkańców, którzy odmawiają ewakuacji w związku z pożarem #ParleysCanyonFire: utrudniacie działania i narażacie ratowników na niebezpieczeństwo. Prosimy o natychmiastową ewakuację! - pisało biuro szeryfa hrabstwa Summit w poście na Facebooku.

Władze apelują o stosowanie się do nakazów ewakuacji

Gubernator Spencer J. Cox zwrócił uwagę, że ogień dotąd oszczędzał Utah. Pożar ParleysCanyon nazwał jednak bardzo dużym i niebezpiecznym.

- Prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie wszystkich nakazów ewakuacji. Wszyscy modlimy się o bezpieczeństwo naszych strażaków, podczas gdy pracują, aby chronić domy i życie – pisał na Facebooku gubernator.
W opinii inspektorów śledczych pożar ParleysCanyon wywołały iskry z katalizatora.

PAP