Przejdź do treści
Popacie impeachmentu Trumpa. Prezydent formalnie oskarżony o "podżeganie do nienawiści"
PAP

Izba Reprezentanów formalnie oskarżyła prezydenta USA Donalda Trumpa o podżeganie do buntu. Na tej podstawie przegłosowano przez niższą izbę amerykańskiego Kongresu wniosek o impeachment. Media donoszą jednak, że procedura najprawdopodobniej nie zostanie doprowadzona do końca, ponieważ kadencja Trumpa kończy się 20 stycznia w południe amerykańskiego czasu wschodniego.

Impeachment Trumpa poparło 232 kongresmenów, w tym 222 Demokratów (jeden z nich to były Republikanin) i 10 Republikanów. Przeciw głosowało 197 Republikanów. Wyniki głosowania oznaczają, że Trump został pierwszym w historii Stanów Zjednoczonych prezydentem, przeciwko któremu dwukrotnie wszczęto procedurę impeachmentu (pierwszy raz miało to miejsce w grudniu 2019 r.).

Konflikt interesów

Przewodniczący republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell ogłosił, że nie zamierza zwoływać dodatkowego posiedzenia izby w celu debatowania nad impeachmentem. Oznacza to, że najprawdopodobniej prezydent pozostanie na swoim stanowisku do końca kadencji.

Uchwalenie impeachmentu uniemożliwiłoby jednak Donaldowi Trumpowi ponowne ubieganie się o stanowisko przywódcy USA.

Przyczyna 

Jedyny artykuł impeachmentu głosi, że Trump został oskarżony o „podżeganie do buntu” poprzez sprowokowanie aktów przemocy przeciw władzom Stanów Zjednoczonych, co miał uczynić w czasie przemówienia na wiecu przed Białym Domem na krótko przed zajściami na Kapitolu. Trumpa oskarżono o  „próbę przeprowadzenia puczu” i kierowanie „atakiem tłumu na Kapitol".

Choć kadencja Donalda Trumpa kończy się 20 stycznia w południe amerykańskiego czasu wschodniego, to zdaniem demokratycznych kongresmenów impeachment jest konieczny, by zapobiec jego prezydenturze w przyszłości.

– Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych podżegał do tego buntu, tej zbrojnej rebelii przeciw naszemu krajowi. Musi odejść, stanowi oczywiste i autentyczne zagrożenie dla kraju, który wszyscy kochamy – mówiła przewodnicząca Izby, Nancy Pelosi.

Słowo przeciwko słowu

Kongresmeni republikańscy przekonywali, że twierdzenie o konieczności usunięcia Trumpa ze względu na zagrożenie przemocą jest niewiarygodne, ponieważ w ciągu niespełna siedmiu dni, jakie pozostały do przekazania władzy, Demokraci nie będą w stanie doprowadzić do impeachmentu – mimo łamania pewnych zasad, np. rezygnacji z przesłuchania prezydenta czy świadków.   – Demokraci odbierają policji finansowanie, jeśli tylko skutki odczuwają nie ich miasta, atakowane są nie ich domy, nie ich firmy – mówiła Greene. Przekonywała, że to przedstawicieli wspomnianej partii należy usunąć z życia społecznego z powodu roli, jaką pełnią w podżeganiu do przemocy politycznej. 
Kongresmeni GOP (Grand Old Party) różnili się od Demokratów również w ocenie działań służb w czasie wydarzeń na Kapitolu. – Musimy wiedzieć, dlaczego zawiódł aparat bezpieczeństwa i co zrobić, by się to nie powtórzyło – podkreślał Jason Smith z Missouri.   Głos sprzeciwu

Niektórzy z Republikanów przyznawali, że prezydent ponosi pełną odpowiedzialność za wydarzenia sprzed tygodnia. – Powinien był natychmiast potępić tłum, gdy zobaczył do czego to zmierza – ocenił lider republikańskiej frakcji w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy.

Po przegłosowaniu w Izbie Reprezentantów artykuł impeachmentu trafi do Senatu, w którym Republikanie stanowią większość. Już wiadomo, że izba wyższa Kongresu nie zajmie się nim w tym tygodniu.   
tvp.info

Wiadomości

Przez Wrocław przechodzi fala powodziowa

Najnowsze doniesienia ze Śląska. PSP informuje!

Cenzura na całego? Za wpis w sieci - zatrzymanie i odpowiedzialność karna!

Olimpiada Szachowa: Polki awansowały na drugie miejsce

Zielińska znów się kompromituje. Tym razem „pomysłem” na przyszłość...

Będzie tarcza antypowodziowa? „Czas działać!”

Polska 19 września – co wydarzyło się tego dnia

W Lądku-Zdroju jest 75 budynków zagrażających mieszkańcom, w Stroniu Śląskim - 31. Wiemy więcej!

Fala przechodzi przez Opole! Jak wygląda sytuacja?

Klub „GP” Bartoszyce zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem [SZCZEGÓŁY]

Blisko połowa Polaków pracuje więcej niż na jednym etacie...

Wieki temu najczęściej zalewane były Wybrzeże Bałtyku, Pomorze i Śląsk

Panika w Budapeszcie. Fala nadciąga...?

Lista 22 rzek o najwyższym potencjale powodziowym w Polsce

Tusk odmawia po raz piąty widzom Republiki prawa do informacji

Najnowsze

Cenzura na całego? Za wpis w sieci - zatrzymanie i odpowiedzialność karna!

Zielińska znów się kompromituje. Tym razem „pomysłem” na przyszłość...

Będzie tarcza antypowodziowa? „Czas działać!”

W Lądku-Zdroju jest 75 budynków zagrażających mieszkańcom, w Stroniu Śląskim - 31. Wiemy więcej!

Polska 19 września – co wydarzyło się tego dnia

Przez Wrocław przechodzi fala powodziowa

Najnowsze doniesienia ze Śląska. PSP informuje!

Olimpiada Szachowa: Polki awansowały na drugie miejsce