Władze Lwowa uroczyście przekazały dziś społeczności polskiej tego miasta symboliczne klucze do budynku, w którym powstanie siedziba Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, zwanego Domem Polskim we Lwowie.
„W ceremonii w Teatrze Dramatycznym im. Łesi Ukrainki uczestniczyła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz” – poinformował resort dyplomacji w przesłanym komunikacie.
- Cieszę się, że jesteśmy na końcu długiej drogi i po wielu latach starań we Lwowie powstaje Dom Polski, który będzie także Domem Europejskim we Lwowie – powiedziała wiceminister podczas uroczystości.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. Będzie ono ośrodkiem budowy kontaktów i zbliżenia między lwowskimi Polakami i Ukraińcami, Ukrainą i Polską, a także między Ukrainą i Unią Europejską – oświadczyła Pełczyńska-Nałęcz.
Polskie władze starały się o utworzenie Domu Polskiego od kilkunastu lat. Będzie to ośrodek kulturalno-oświatowy dla Polaków żyjących na ziemi lwowskiej, oraz centrum polskiej kultury. Dom stanie się także miejscem promocji dialogu europejskiego. Budynek, który przekazały ukraińskie władze, należał wcześniej do ukraińskiej armii. Jego adaptacja zostanie opłacona ze środków polskiego MSZ.
W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Lwowa z merem Andrijem Sadowym, ukraińscy wojskowi, polscy dyplomaci, oraz przedstawiciele polskiej społeczności Lwowszczyzny. Symboliczne klucze do Domu Polskiego odebrała prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa.
Składając wizytę we Lwowie wiceminister Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z przedstawicielami opozycyjnych partii politycznych Batkiwszczyna i Udar. W trakcie rozmów z kierownictwem Majdanu we Lwowie oraz merem Sadowym Pełczyńska-Nałęcz „z uznaniem odniosła się do okazywanej przez ostatnie tygodnie determinacji społeczeństwa ukraińskiego, w tym mieszkańców i studentów Lwowa, opowiadających się za integracją z Unią Europejską” - głosi komunikat MSZ.
Wiceminister podkreśliła, że poparcie społeczeństwa ukraińskiego dla wartości demokratycznych i proeuropejskich to bardzo ważny sygnał dla Europy i dla państw, które sceptycznie odnosiły się do stowarzyszenia Ukrainy z UE. Zaapelowała o unikanie agresji oraz niepoddawanie się prowokacjom. Potępiła przy tym wszelkie akty użycia siły przez władze Ukrainy wobec pokojowo protestujących obywateli.
Polecenie rozwiązania kwestii tzw. Domu Polskiego we Lwowie wydał jeszcze w ubiegłym roku prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Jest to odpowiedź Ukrainy na oddanie w 2011 roku polskim Ukraińcom należącego do nich do czasów powojennych Ukraińskiego Domu Ludowego w Przemyślu.