Przejdź do treści
16:55 Zarzuty narażenia 4-letniego chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu postawiła lubińska prokuratura dwóm wychowawczyniom przedszkolnym. W sierpniu ub.r. dziecko połknęło leki psychotropowe
16:00 Parlament Europejski obradujący w Strasburgu poparł w środę dwie rezolucje wraz z poprawkami, które uznają budowę Tarczy Wschód za sztandarowy projekt
14:33 Niemcy: W 2024 roku wzrosła przestępczość z użyciem przemocy
14:21 Prezydent Andrzej Duda: od rana mamy do czynienia z "festiwalem prowokacji chamstwem"
14:13 Jarosław Kaczyński: ta władza nie będzie trwała wiecznie. Trzeba będzie radykalnie naprawić polską demokrację
13:48 Świat: Wielka Brytania nałożyła sankcje na prorosyjską organizację w Mołdawii
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Polska i Hiszpania podpisały porozumienia o współpracy. Morawiecki: Wyzwania zmuszają nas do przebudowy struktury gospodarki

Źródło: PAP/EPA/FERNANDO VILLAR

Odbudowa po pandemii, migracja, bezpieczeństwo, transformacja energetyczna, uszczelnianie systemu podatkowego — to niektóre z tematów polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Pedro Sancheza, które odbyły się w poniedziałek w Alcala de Henares.

Na zakończenie konsultacji, w obecności obu premierów podpisano również sześć porozumień polsko-hiszpańskich.
Premier Hiszpanii podkreślał celowość miejsca konsultacji — miejscowość Alcala de Henares, w której, jak mówił mieszka ponad 1000 spośród 65 tys. przedstawicieli Polonii w Hiszpanii.

Sanchez poinformował o podpisaniu w poniedziałek sześciu porozumień polsko-hiszpańskich dotyczących m.in. przemysłu, infrastruktury, polityki zagranicznej. Szef hiszpańskiego rządu zapewniał także o wielu polach współpracy z Polską, w tym zarówno w relacjach dwustronnych, jak i na forum UE. Wśród obszarów współpracy wymieniał migrację, transformację energetyczną, zapewnienie dostępu do szczepionek, współpracę w ramach NATO, cyberbezpieczeństwo.

Szef hiszpańskiego rządu potwierdził także wolę organizowania corocznych konsultacji międzyrządowych.

Odbudowa gospodarki po pandemii

Premier Mateusz Morawiecki również podkreślał wspólną agendę współpracy polsko-hiszpańskiej. Jako szczególnie istotne wymienił odbudowę gospodarek po pandemii i zaznaczył, że w poniedziałek wszystkie 27 państw UE będzie mogło ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE.

- Wyzwania, które są wokół nas, zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej — mówił.

Zdaniem Morawieckiego plan odbudowy w Europie, zorganizowany wokół Krajowych Planów Odbudowy będzie źródłem szybkiego wzrostu odbudowy gospodarczej.

- Pandemia COVID-19 ujawniła poszarpanie procesów produkcji, a także uzależnienie całej UE od pewnych ośrodków zagranicznych. My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem zdrowia publicznego, szczepionek, żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach — dodał.

Poszerzenie zakresu wspólnego rynku

Szef polskiego rządu podkreślał także znaczenie poszerzenia zakresu wspólnego rynku, walkę z protekcjonizmem, zwiększanie konkurencyjności, walkę z rajami podatkowymi.

- Międzynarodowe firmy, które prowadzą biznes w Europie, w poszczególnych państwach członkowskich powinny tam płacić podatki, w tych państwach, a nie rozliczać się w oparciu o sztuczne schematy prawnicze, które pozwalają im de facto unikać płacenia podatków — stwierdził.

W kontekście współpracy w dziedzinie infrastruktury Morawiecki zapewniał, że Polska ma przed sobą „10 lat wielkiego placu budowy” i zapewnił o kontynuacji współpracy z hiszpańskimi firmami.

Ochrona granic zewnętrznych Unii

Morawiecki podkreślał także konieczność ochrony granic zewnętrznych UE i jako istotne wymieniał doświadczenia Polski — kraju ze wschodnią granicą UE oraz Hiszpanii — z granicą południową. Wśród priorytetowych działań w tym obszarze wymieniał wzmocnienie granic zewnętrznych i współpracę z krajami trzecimi.

- Będziemy jak najbardziej wspierać Hiszpanię w budowie partnerstwa południowego — ta flanka południowa jest niezwykle ważna — zapewniał.

Jako istotny temat wymienił też sąsiedztwo wschodnie UE, w tym relacje z Białorusią oraz Rosją, a także cyberbezpieczeństwo, rynek pracy, innowacyjność, nowe technologie.

- Cieszę się, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj niejako przekształciło się w dużo więcej — porozumienie między rządem hiszpańskim i polskim, co do wzmacniania tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej — mówił Morawiecki.

Silnikiem zmian musi być wspólny rynek europejski

Szef polskiego rządu pytany, czy środki z Funduszu Odbudowy będą wystarczające na przeprowadzenie zaplanowanych reform, odparł, że konkretna kwota jest istotna, ale głównym „silnikiem” zmian musi być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, konkurencyjności. W tym kontekście podkreślał rolę zwalczania praktyk protekcjonistycznych, uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego.

- Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże — mówił Morawiecki.

Sanchez z kolei podkreślał, że Polska i Hiszpania odnotowują największy wzrost gospodarczy w UE w tym roku. Dodał jednocześnie, że spadek PKB Hiszpanii w czasie pandemii nie miał precedensu, a szczególnie ucierpiał sektor turystyczny.

Premier Hiszpanii zaznaczył, że środki z Funduszu Odbudowy mają nie tylko odbudować PKB, ale przyczynić się także do modernizacji gospodarek i zwiększenia ich konkurencyjności. Wśród działań rządu hiszpańskiego po pandemii wymienił 212 największych reform od ostatnich 20-30 lat. „Pandemia zmusza nas do przeprowadzenia tych transformacji, które muszą być sprawiedliwe, integracyjne i nie mogą nikogo pozostawić w tyle” - mówił Sanchez.

Podkreślał także wagę zarówno inwestycji państwowych, jak i prywatnych. „Ważne, żeby KE jak najszybciej zatwierdziła Krajowe Plany Odbudowy” - mówił Sanchez.

Współpraca z krajami trzecimi

Morawiecki pytany natomiast o funkcjonowanie Partnerstwa Wschodniego ocenił, że obecne środki wydawane na ten projekt są zbyt niskie, podobnie jak na współpracę z krajami południowego sąsiedztwa. Podkreślał, że Polska opowiada się za wzmocnieniem zarówno Partnerstwa Wschodniego, jak i południowego.

- My przede wszystkim optujemy za tym, żeby wzmocnić nasze możliwości chronienia granic zewnętrznych, ale wzmocnić także współpracę z krajami trzecimi — dodał Morawiecki.

Szef polskiego rządu przestrzegał przed rosnącymi ruchami migracyjnymi z Afryki na skutek m.in. konfliktów zbrojnych. Ocenił, że powinno nastąpić znaczne przesunięcie finansowe na rzecz Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy z południowymi sąsiadami UE.
Pytany z kolei o poruszanie tematów uszczelniania ściągalności podatku VAT Morawiecki stwierdził, że problem ten dotyczy prawie wszystkich państw członkowskich UE.

Uszczelnienie systemów podatkowych

- Odnieśliśmy w obszarze uszczelniania systemu podatkowego ogromny sukces. Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów, o krok przed naszą wiedzą, metodologią, którą staramy się aplikować — mówił szef polskiego rządu i dodał, że jego pierwsza rozmowa z Pedro Sanchezem po nominacji na premiera Hiszpanii dotyczyła właśnie uszczelniania VAT.

Sanchez z kolei podkreślał, że dyskusja na temat uszczelniania systemu podatkowego trwa obecnie w całej UE.

- Cieszę się, że rząd o całkowicie innej orientacji ideologicznej niż nasz uznaje tak samo jak my, że musimy doprowadzić do końca harmonizację fiskalną, bo to przyczyni się do dobrego funkcjonowania naszego jednolitego rynku — mówił szef hiszpańskiego rządu.
Konferencja prasowa była ostatnim punktem dwudniowej wizyty premiera Morawieckiego w Hiszpanii, w trakcie której poza konsultacjami międzyrządowymi odbył także rozmowy z Polonią i przedstawicielami hiszpańskich przedsiębiorców.

W poniedziałek w obecności premiera Morawieckiego oraz premiera Sancheza podpisano sześć porozumień polsko-hiszpańskich, w tym dotyczących współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa, współpracy resortów dyplomacji obu krajów, współpracy akademickiej oraz memorandum o współpracy przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PAP

Wiadomości

Kard. Krajewski: 20 lat temu świat się zatrzymał, uklęknął i zapłakał

Walka o Superpuchar Polski, czyli Jagiellonia Białystok kontra Wisła Kraków

Internet zapłonął! Komentarze po starciu na mównicy sejmowej

Niemcy wciąż nie radzą sobie z plagą przestępczości. Dramatyczny wzrost liczby gwałtów

Prezydent uderza w koalicję 13 grudnia: od rana mamy do czynienia z festiwalem prowokacji chamstwem

TYLKO U NAS

Lubuski PiS ostrzega przed migrantami. "Przyjadą tu zdrowe byczki"

Wypuścili Cybę, a matkę szantażują odebraniem dziecka. Bodnar wije się jak piskorz

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Kwasy humusowe: Sekret zdrowych i wydajnych roślin

Artykuł sponsorowany

Bodnarowcy chcą złamać Annę W. zabierając jej dziecko

Wzrost poparcia Nawrockiego. U Trzaskowskiego - w dół! [SONDAŻ]

Napływ migrantów, islamizacja i zagrożenia

NASZ NEWS: Cyba opuścił oddział psychiatryczny szpitala w Częstochowie

Znamy najnowsze ceny ropy w USA!

Włoska premier uczciła pamięć Papieża Polaka. "Dziękuję..."

Najnowsze

Kard. Krajewski: 20 lat temu świat się zatrzymał, uklęknął i zapłakał

Prezydent uderza w koalicję 13 grudnia: od rana mamy do czynienia z festiwalem prowokacji chamstwem

Lubuski PiS ostrzega przed migrantami. "Przyjadą tu zdrowe byczki"

TYLKO U NAS

Wypuścili Cybę, a matkę szantażują odebraniem dziecka. Bodnar wije się jak piskorz

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Walka o Superpuchar Polski, czyli Jagiellonia Białystok kontra Wisła Kraków

Internet zapłonął! Komentarze po starciu na mównicy sejmowej

Imigrant z Maroka zaatakował nożem polskiego kibica

Niemcy wciąż nie radzą sobie z plagą przestępczości. Dramatyczny wzrost liczby gwałtów