Polacy w Chicago oraz inni wierni kościoła katolickiego w tym mieście, wzięli udział w uroczystościach związanych z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. Obchody rozpoczęto modlitewnymi czuwaniami w sobotę wieczorem, a zakończono mszami dziękczynnymi w niedzielę.
Około tysiąca osób wzięło udział w Marszu Papieskim, który przeszedł w niedzielę ulicami północno-zachodniej dzielnicy Chicago. Uczestnicy papieskiego pochodu, którzy pokonali prawie ośmiokilometrową trasę, wyruszyli spod kościoła św. Trójcy, gdzie mieści się Polska Misja Duszpasterska w Chicago, do Bazyliki św. Jacka. W procesji wzięli udział przedstawiciele polonijnych organizacji, delegacje polskich szkół i zespołów ludowych.
Wielu wiernych mówiło, że ma za sobą nieprzespaną noc po oglądaniu transmisji z Watykanu. Gdy w na Placu Św. Piotra rozpoczynała się msza kanonizacyjna w Chicago była godz. 3.00 nad ranem w niedzielę. W Bazylice św. Jacka, po przywitaniu pielgrzymów, odprawiona została msza św. dziękczynna za dar kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
– Dla wszystkich nas było to niesamowitym przeżyciem, pokazaniem świadectwa przywiązania do wartości i świętości Jana Pawła II – powiedział ksiądz Stanisław Jankowski, proboszcz Bazyliki św. Jacka. Dodał, że w Marszu Papieskim wzięli wierni z różnych grup etnicznych, dlatego modlitwy i rozważania wygłaszano w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim.
– To wielki dzień dla Chicago, Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich, dlatego tu jesteśmy – mówił chicagowski radny Ariel Reboyras, który wziął udział w Marszu Papieskim.
Zdjęcia i portrety Jana Pawła II, flagi polskie i papieskie na domach i samochodach można było zobaczyć w Chicago już w tygodniu poprzedzającym niedzielną kanonizację obu papieży.
Szczególny wymiar miały uroczystości zorganizowane w parafii Pięciu Braci Męczenników na południu Chicago, którą papież Jan Paweł II odwiedził w październiku 1979 roku, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych,
– Jan Paweł II tu spotkał się z Polonią i po polsku mówił do Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych – wspominał prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Andrzej Gędłek.
Polski papież odprawił również mszę świętą w parku Granta w śródmieściu Chicago.
Przed wyborem na Ojca Świętego kardynał Karol Wojtyła odwiedził Chicago dwukrotnie: we wrześniu 1969 roku podczas swojej podróży po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i w sierpniu 1976 roku, kiedy przebywał na Kongresie Eucharystycznym w Filadelfii.
Pamiątki i archiwalne zdjęcia związane z odwiedzinami Jana Pawła II w tym mieście zgromadzono w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. W Sali Głównej muzeum im. Sabiny Logisz można także oglądać wystawę czasową „Podróże papieża Jana Pawła II – obejmowanie świata” oraz „Świat Soboru Watykańskiego II: reportaż artysty” złożoną z obrazów i rysunków reportera-artysty Franklina McMahona.
Do Watykanu na kanonizację obu papieży udały się polonijne grupy pielgrzymów z Chicago. Z wiernymi reprezentującymi Archidiecezję Chicago przebywa w Rzymie biskup pomocniczy Andrzej Wypych, który był w gronie duchownych celebrujących mszę kanonizacyjną. Ze względu na zły stan zdrowia spowodowany nawrotem choroby nowotworowej do Rzymu nie poleciał 77-letni kardynał Francis George, który w niedzielę po południu czasu lokalnego odprawił w katedrze Holy Name w Chicago mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.
Polski papież powołał Francisa George'a na arcybiskupa Chicago w 1998 roku. Obaj mieli okazję wielokrotnie się spotykać. Do kanonizacji nawiązywać też będzie hasło tegorocznej Parady Trzeciomajowej w Chicago – „Święty Jan Paweł II – syn polskiej ziemi dla świata”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rychlik: wielu przedstawicieli Platformy mówiło w kampanii o niepełnosprawnych. W moim przekonaniu ich wręcz wykorzystywali
Mieszkańcy protestują przeciw gigantycznej farmie fotowoltaicznej
Donald Trump oczyszczony z zarzutów
Po decyzji o odrzuceniu sprawozdanie finansowego przez PKW - PiS składa skargę do Sądu Najwyższego