Ogłoszona w Wenezueli z okazji 1 maja symboliczna podwyżka najniższej w Ameryce Łacińskiej płacy minimalnej do siedmiu milionów boliwarów (ok. 2,5 USD) wywołała w mediach południowoamerykańskich lawinę komentarzy na temat katastrofalnego stanu gospodarki kraju rządzonego przez Nicolasa Maduro.
Gospodarka Wenezueli przeżywa już szósty rok recesji i czterocyfrową inflację, których skutki pogłębia pandemia koronawirusa w kraju. Według wenezuelskiego Banku Centralnego inflacja w tym kraju wyniosła w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2021 roku 127,8 proc., ale prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapowiadają na ten rok inflację rzędu 5 500 proc. W 2019 r. wyniosła ona 19 906 proc.
Rząd Nicolasa Maduro w marcu 2021 roku wprowadził po raz pierwszy do obiegu banknoty o nominałach 200 000, 500 000 (500 000) i 1 milion boliwarów.
Analyse. Les millions d’exilés qui ont fui le Venezuela et les politiques dévastatrices de son président Nicolas Maduro posent un défi énorme aux pays voisins qui les accueillent, mais sont peut-être aussi une chance https://t.co/QRmYBxiCee
— Le Monde (@lemondefr) May 3, 2021
Galopująca inflacja, jak podkreśla argentyński konserwatywny dziennik „La Nacion”, nie jest jedynym problemem kraju rządzonego przez Maduro. PKB zmalał w ubiegłym roku o 10 proc., a Wenezuela jest jedynym uprzemysłowionym krajem świata, który zanotował w 2020 r. siódmy rok z rzędu spadek Produktu Krajowego Brutto; starania rządu wenezuelskiego o ożywienie gospodarki pozostają bez rezultatu.
Wenezuela w kryzysie humanitarnym
Kurs dolara przekroczył w kwietniu tego roku barierę dwu i pół miliona boliwarów, co w konsekwencji sprowadziło wysokość wenezuelskiej płacy minimalnej do 71 centów.
Wenezuela znalazła się w kryzysie humanitarnym. Zmusiło to miliony Wenezuelczyków do emigracji do sąsiednich krajów Ameryki Łacińskiej.
Media latynoamerykańskie cytują wywiad, w którym Sara Levy-Carciente, szefowa wenezuelskiej Narodowej Akademii Nauk Ekonomicznych stwierdza, że "wsparcie finansowe wypłacane Wenezuelczykom w związku z epidemią Covid-19 było mało znaczące, podczas gdy przeciętna rodzina wenezuelska potrzebuje minimum trzystu dolarów USA na zaspokojenie podstawowych potrzeb".
partidoUNT: RT @HildaRubi: #2May | Hoy estuvimos en jornada social en el sector Maca de Petare, entregamos protectores faciales, tapabocas y arepas, siempre tendiendo la mano a los más necesitados, ratificando una vez más el compromiso por Venezuela y po… pic.twitter.com/v7QgY8WRDI
— Un Nuevo Tiempo San Diego (@untsandiego) May 3, 2021
– Rząd przygotowuje jakiś plan, ale nie znamy jeszcze jego szczegółów – dodaje wenezuelska ekonomistka, podkreślając, że „nie uda się przezwyciężyć wenezuelskiego kryzysu bez przełamania międzynarodowej izolacji finansowej, w jakiej znalazł się kraj”.
– To zaś nie będzie możliwe jeżeli Wenezuela nie stanie się na powrót państwem prawa, jeśli nie nastąpi zmiana w stosunkach między państwem a społeczeństwem i przywrócenie gwarancji dla prywatnego kapitału – podsumowuje Sara Levy-Carciente.