100 dni drugiej kadencji Trumpa

Donald Trump nie zwalnia tempa. Jego druga kadencja rozpoczęła się od bezprecedensowych działań na wielu frontach – od walki z nielegalną imigracją, przez reformy edukacji, aż po historyczne negocjacje pokojowe.
Rekordowa liczba decyzji
Jak podaje „Fox News”, Donald Trump podpisał już ponad 140 rozporządzeń wykonawczych w ciągu pierwszych 100 dni drugiej kadencji. To więcej niż jakikolwiek inny prezydent w historii – bijąc nawet rekord Franklina D. Roosevelta. Trump podkreśla determinację w realizacji obietnic wyborczych, nie oglądając się na presję opozycji.
W ramach ofensywy na granicy, administracja Trumpa deportowała ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów. Liczba nielegalnych przekroczeń granicy spadła o 96%. Jak stwierdził pełnomocnik prezydenta ds. granic Tom Homan, „to najbezpieczniejsza granica w historii naszego kraju”. Nawet pojedyncze kontrowersyjne przypadki deportacji, jak sprawa Kilmara Abrego Garcii, nie zatrzymały kursu obranej przez Biały Dom polityki twardej ręki.
Trump spełnił również obietnice gospodarcze: od 2 kwietnia drastycznie podniósł cła na towary z Chin do poziomu 145%. Jednocześnie tymczasowo złagodził taryfy wobec innych krajów. W odpowiedzi Pekin zwiększył własne cła na towary amerykańskie do 125%. Trump jasno wyraził swój cel: obrona interesów amerykańskich po dziesięcioleciach „grabieży i wykorzystywania” przez inne państwa.
Edukacja
W marcu Donald Trump podpisał przełomowe rozporządzenie wykonawcze mające na celu całkowite rozmontowanie Departamentu Edukacji. Zgodnie z założeniami nowej polityki, odpowiedzialność za system edukacji ma zostać przekazana w ręce rodzin oraz władz stanowych. Biały Dom podkreślił, że reforma oznacza powrót do zasady, iż to rodzice, a nie urzędnicy federalni, powinni decydować o wychowaniu i kształceniu swoich dzieci.
Prezydent Trump nie pozostawił wątpliwości co do swoich intencji. W trakcie uroczystości podpisania rozporządzenia w Białym Domu stwierdził jasno, że czas zakończyć „indoktrynację młodzieży za pieniądze podatników”. Nowe przepisy zakładają zamknięcie Departamentu Edukacji, z jednoczesnym przeniesieniem kluczowych programów – takich jak granty edukacyjne czy pomoc dla osób ze specjalnymi potrzebami – do innych agencji federalnych, aby zapewnić ich ciągłość bez zbędnej biurokracji.
Reforma nawiązuje do jednej z kluczowych obietnic wyborczych Trumpa: walki z federalną kontrolą nad amerykańską oświatą oraz obrony prawa rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi wartościami.
Misja pokojowa: Ukraina–Rosja
Donald Trump nie zamierza porzucić jednego ze swoich najważniejszych celów w polityce zagranicznej – zakończenia wojny na Ukrainie. W lutym w Gabinecie Owalnym Białego Domu doszło do spotkania prezydenta USA z Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy, choć początkowo zakończyły się sporem i zostały przerwane, wkrótce potem zostały wznowione. Trump podkreślił pod koniec kwietnia, że prace nad porozumieniem są intensywne, a jego podpisanie może nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.
W rozmowie z dziennikarzami, podczas powrotu z pogrzebu papieża Franciszka we Włoszech, Trump wyraził jasne oczekiwanie wobec Władimira Putina:
— „Chcę, żeby Putin przestał strzelać, usiadł do stołu i podpisał porozumienie” — powiedział prezydent.
Amerykańska administracja konsekwentnie podkreśla, że Ameryka pod jego przywództwem nie będzie wspierać przedłużania konfliktu. Prezydent USA dąży do przywrócenia pokoju poprzez negocjacje i nacisk na Moskwę. Trump powtarza, że jego celem jest „zakończenie bezsensownego rozlewu krwi” i przywrócenie stabilności w Europie.
Pierwsze 100 dni drugiej kadencji Donalda Trumpa to czas intensywnych działań administracji w kluczowych obszarach polityki wewnętrznej i zagranicznej. Prezydent skupił się na realizacji zapowiedzianych reform, wdrażając szereg decyzji dotyczących bezpieczeństwa granic, polityki handlowej, systemu edukacji oraz relacji międzynarodowych.
Źródło: Republika, foxnews.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X