Przejdź do treści
18:28 Francja: Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - to pierwsza taka rozmowa E. Macrona od 2022 roku
14:30 Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie nabytej kawalerki. Okazuje się, że najważniejsze zarzuty prokuratorzy uznali za niepoważne i nie będą kontynuować śledztw
14:24 Lubuskie: Do 20 lat więzienia grozi 31-latkowi, który usłyszał zarzut potrącenia dwóch osób, będąc pod wpływem alkoholu i ucieczki z miejsca wypadku, do którego doszło we wsi Jarnatów (Lubuskie). Zginęła 59-latka, a jej córka została poważnie ranna
13:27 Semeniuk-Patkowska w Radio Republika: Nie ma wątpliwości, że wybory są ważne i legalne. Giertych niech coś sobie nagra i puści na yoyutube
12:54 Premier poinformował o przywróceniu czasowej kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą. Jego deklaracja to najprawdopodobniej reakcja na gwałtowny spadek poparcia dla KO wynikający m.in z docierania informacji o sytuacji na naszej zachodniej granicy
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pentagon: Uchodźcy z Afganistanu będą wstępnie lokowani w bazach wojskowych

Źródło: Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Uchodźcy z Afganistanu będą wstępnie lokowani w wybranych bazach wojskowych w USA; wcześniej, po przylocie, przechodzą proces biometrycznej weryfikacji – poinformował gen. sił powietrznych Glen VanHerck.

Afgańczycy pozostaną w bazach wojskowych do czasu uzyskania właściwych wiz imigracyjnych; następnie będą lokowani w miejscach, gdzie istnieją już afgańskie społeczności. Jeśli mają krewnych w USA, będą mogli do nich dołączyć – wyjaśnił VanHerck.

Około 50 proc. imigrantów, którzy trafią do baz, to kobiety; wśród uchodźców jest wiele matek z dziećmi, są też kobiety w ciąży.

W każdej bazie przygotowana jest infrastruktura, która pozwoli zapewnić tam opiekę i zajęcia dzieciom. Lokalne społeczności wokół baz starają się również pomóc, dostarczając zabawki i książki dla dzieci. Stworzono też zaplecze, by przygotowywać dla muzułmanów posiłki halal - powiedział VanHerck.

Misja honorowa

Generał dodał, że amerykańscy żołnierze uważają, że ewakuacja Afgańczyków, którzy pomagali koalicji walczącej w ich kraju, jest „misją honorową”.

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że w Kabulu na ewakuację czeka wciąż 3-5 tys. Afgańczyków, trudno jednak podać konkretną liczbę, ponieważ w miarę wylotu kolejnych samolotów „zmienia się to z godziny na godzinę”. Dodał też, że „talibowie nie kontrolują żadnej części sektora wojskowego na lotnisku w Kabulu”.

Reuters cytuje jednak dwóch przedstawicieli dowództwa talibów, którzy powiedzieli, że bojownicy są w pełni gotowi, by przejąć całkowitą kontrolę nad tym lotniskiem już w weekend. – Gdy tylko Amerykanie je opuszczą, wystarczy że dadzą nam sygnał i przejmiemy kontrolę – powiedział jeden z rozmówców Reutera.

PAP

Wiadomości

Panika? Giertych atakuje Sąd Najwyższy po decyzji ws. wyborów

Karol Nawrocki w Brukseli. Ważne rozmowy z szefem NATO!

Rekord Republiki! Ponad 100 milionów wyświetleń na YouTube w czerwcu

Obywatel Mołdawii przed sądem za zabójstwo dentystki

Sąd Najwyższy potwierdził wybór Nawrockiego. Internet reaguje błyskawicznie

Merz chce „wspólnych” kontroli na granicy. Co na to Tusk?

Co się zmienia od lipca? Renta wdowia, prąd, sanatoria i podatki

Decyzja zapadła: Karol Nawrocki oficjalnie uznany za Prezydenta RP

Wąsik punktuje: w szczycie kryzysu migracyjnego wiceminister Duszczyk leci do Bhutanu mówić o... migrantach

Kołodziejczak ostro o PSL: „Cios w polskich rolników”

Bąkiewicz miał rację. Tusk ugiął się pod presją obywateli

Świątek błyskawicznie melduje się w II rundzie Wimbledonu. Kudermietowa bez szans

Sakiewicz: Z wolą narodu zderzyli się ci, którzy walczą z demokracją

Internauci miażdżą wystąpienie Bodnara przed SN: „Zamknął się w sobie”

PILNE: Przerwa w obradach Sądu Najwyższego. Transmisja zostanie wznowiona po godz. 18:30

Najnowsze

Panika? Giertych atakuje Sąd Najwyższy po decyzji ws. wyborów

Sąd Najwyższy potwierdził wybór Nawrockiego. Internet reaguje błyskawicznie

Merz chce „wspólnych” kontroli na granicy. Co na to Tusk?

Co się zmienia od lipca? Renta wdowia, prąd, sanatoria i podatki

Decyzja zapadła: Karol Nawrocki oficjalnie uznany za Prezydenta RP

Karol Nawrocki w Brukseli. Ważne rozmowy z szefem NATO!

Rekord Republiki! Ponad 100 milionów wyświetleń na YouTube w czerwcu

Obywatel Mołdawii przed sądem za zabójstwo dentystki