Papież Franciszek zaapelował w niedzielę w Watykanie o pokojowe rozwiązanie kryzysu w Nigrze, gdzie pod koniec lipca doszło do zamachu stanu. Tamtejsza junta wojskowa obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma, sojusznika państw zachodnich, kluczową postać w zwalczaniu dżihadystycznych sił w afrykańskim regionie Sahelu.
Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę Anioł Pański papież powiedział: "Śledzę z zaniepokojeniem to, co dzieje się w Nigrze. Przyłączam się do apelu biskupów o pokój w kraju i stabilność w regionie Sahelu".
"Towarzyszę z modlitwą wysiłkom wspólnoty międzynarodowej, by jak najszybciej znaleźć pokojowe rozwiązanie dla dobra wszystkich. Módlmy się za drogi naród Nigru" - mówił Franciszek.
Następnie dodał: "Prośmy o pokój dla wszystkich narodów, zranionych przez wojny i przemoc. Módlmy się zwłaszcza za Ukrainę, która od tak dawna cierpi".
Pozdrawiając wiernych powiedział: "Pozdrawiam Polaków myśląc także o kobietach i dziewczętach pielgrzymujących do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich".
W rozważaniach poprzedzających modlitwę papież wskazywał: "Ten, kto kocha nie trzyma się surowo swoich pozycji, ale pozwala się poruszyć i wzruszyć, potrafi zmienić swoje plany. Miłość jest kreatywna".
"A my chrześcijanie, jeśli chcemy naśladować Chrystusa, jesteśmy zachęcani do tego, by być gotowym na zmianę"- podkreślił.
"Oto konkret wiary, która nie jest religijną etykietą, ale osobistą relacją z Bogiem. Ileż to razy ulega się pokusie, by mylić wiarę z etykietą" - stwierdził papież.
Zaznaczył, że wiara nie jest "teologicznym podręcznikiem dobrych manier".
Zachęcił wierzących do refleksji: "Czy jestem zdolny do tego, by zmienić zdanie? Umiem być wyrozumiałym i pełnym współczucia, czy twardo trzymam się swoich opinii?"
#MódlmysięWspólnie za Niger, aby wysiłki podejmowane przez wspólnotę międzynarodową mogły jak najszybciej przynieść pokojowe rozwiązanie, dla dobra wszystkich. I przywołujmy pokoju dla wszystkich narodów zranionych wojnami i przemocą, szczególnie dla Ukrainy.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) August 20, 2023