Świat żegna papieża Franciszka. Liderzy i państwa składają hołd

Od Madrytu po Ottawę, od Paryża po Pragę – światowi liderzy i hierarchowie Kościołów żegnają papieża Franciszka jako duchowego przewodnika naszych czasów. Jedni podkreślają jego odwagę i jasność moralną, inni wspominają spotkania, które zapadły im w pamięć. W wielu krajach ogłoszono żałobę narodową, a dzwony bijące w intencji zmarłego Ojca Świętego łączą różne części globu w jednej modlitwie.
Francja: Reformator, który nie bał się niczego
Premier Francji François Bayrou w swoim wystąpieniu podkreślił, że papież Franciszek był „człowiekiem, który nie bał się niczego”. Przypomniał jego determinację w dążeniu do odnowy Kościoła i wrażliwość na los najuboższych.
- Chciał reformować Kościół i chciał, by stał on u boku najbiedniejszych i najsłabszych. Tym, co było uderzające w jego pontyfikacie, była jego odwaga – nie bał się niczego. Był potomkiem emigrantów i nigdy nie przestał patrzeć na tych, którzy byli inni
– powiedział premier Bayrou.
Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich zwrócił uwagę na papieską niezależność w działaniu i myśleniu.
- Franciszek chciał, byśmy wyszli z odrętwienia, w które może nas wtrącić dobrobyt i poczucie przynależności do dobrze ugruntowanego Kościoła
- skonstatował.
W specjalnym komunikacie Konferencji Episkopatu Francji biskupi nazwali Franciszka „prorokiem braterstwa i głosem ubogich”, zapowiadając modlitwy i msze żałobne w całym kraju. Przypomniano, że Franciszek odwiedził Francję po raz ostatni w grudniu 2024 roku - pielgrzymował wówczas na Korsykę jako pierwszy papież w historii.
Wartość rynku nie może przesłaniać wartości człowieka
Premier Kanady Mark Carney – były bankier centralny i członek papieskiej Rady na rzecz inkluzywnego kapitalizmu – pożegnał Franciszka w emocjonalnym i głęboko osobistym oświadczeniu. Nazwał go „człowiekiem wielkiej jasności moralnej, odwagi duchowej i miłosierdzia bez granic”.
- Papież Franciszek na nowo określił odpowiedzialność moralną przywództwa w XXI wieku. Dzięki encyklice Laudato si’ świat usłyszał krzyk ziemi i krzyk biednych. Przypomniał nam, że niesprawiedliwość społeczna i kryzys ekologiczny są nierozerwalnie powiązane
- napisał Carney.
Przywołał także spotkanie z Ojcem Świętym w 2014 roku:
- Porównał ludzkość do bogatego, różnorodnego wina, a rynek do intensywnej, destylowanej grappy. Wezwał nas, byśmy ponownie przekształcili grappę w wino – przywracając wartości ludzkie w życie gospodarcze.
Carney przypomniał również wizytę papieża w Kanadzie w 2022 r., podczas której Franciszek przeprosił rdzennych mieszkańców za udział Kościoła w systemie szkół przymusowych.
-To był gest, który otworzył drogę do pojednania i leczenia ran
- zaznaczył.
Liderzy głównych partii politycznych w Kanadzie także wydali oświadczenia. Jagmeet Singh z Nowej Partii Demokratycznej nazwał papieża „światłem sprawiedliwości i sumienia”, a lider konserwatystów Pierre Poilievre podkreślił, że „pokora i współczucie Franciszka miały głęboki wpływ na miliony Kanadyjczyków”.
Czechy: Papież z innego świata, który trzymał Europę przed lustrem
Prezydent Czech Petr Pavel napisał, że Franciszek był „we współczesnym świecie przedstawicielem człowieczeństwa”. Podkreślił, że w czasach niepokoju papież przypominał o „dobroci, wierze, pokorze i zrozumieniu”.
Prymas Czech, abp Jan Graubner, w czeskiej telewizji zauważył, że Franciszek „pokazał Europie lustro”.
- Kultura europejska jest zbyt zapatrzona w siebie. Papież przybył z zupełnie innego świata – z biedy, z Ameryki Południowej – i przyniósł nam spojrzenie tych, którzy żyją w zupełnie innych realiach. To było jego mocne przesłanie
- podkreślił arcybiskup Pragi.
W całych Czechach i na Morawach odbędą się msze żałobne, a także rozlegną się dzwony we wszystkich diecezjach. Konferencja Episkopatu wezwała wiernych do modlitwy za kardynałów przygotowujących się do konklawe.
Hiszpania: Trzy dni żałoby i rządowy ukłon wobec Watykanu
Rząd Pedro Sáncheza ogłosił w poniedziałek trzydniową żałobę narodową. Papież Franciszek został nazwany w oficjalnym komunikacie „reformatorem Kościoła” i „moralnym przewodnikiem czasów chaosu”.
Minister sprawiedliwości Félix Bolaños przekazał informację podczas konferencji prasowej. Żałobę ogłosiły także władze Wspólnoty Madrytu, pozostające w opozycji do rządu.
Warto dodać, że w ostatnich tygodniach Watykan porozumiał się z rządem w sprawie kontrowersyjnej reformy Doliny Poległych – miejsca symbolicznego dla hiszpańskiej historii XX wieku. Współpraca miała złagodzić napięcia między laickim państwem a Kościołem.
Stany Zjednoczone: Flagi opuszczone, hołd złożony
Prezydent Donald Trump nakazał w poniedziałek opuszczenie wszystkich flag państwowych do połowy masztu, aby uczcić pamięć zmarłego papieża.
- Był dobrym człowiekiem. Pracował ciężko. Kochał świat. Kochał ludzi, którym ciężko się powodziło
- powiedział prezydent Trump podczas wielkanocnej imprezy dla dzieci w Białym Domu.
Pytany przez dziennikarzy, nie potwierdził jeszcze, czy uda się do Watykanu na pogrzeb. Rozporządzenie o żałobie państwowej ma obowiązywać do dnia pogrzebu Ojca Świętego.
Trump zakończył swoje wystąpienie deklaracją:
- Przywracamy religię w Ameryce – i papież był tego symbolem.
Źródło: Republika, pap
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze
Co zrobić z jedzeniem po świętach? Te 5 sposobów ratuje sytuację

Ks. Waldemar Cisło: Papież Franciszek był nazywany proboszczem świata

Małgorzata Kożuchowska poruszona śmiercią papieża Franciszka. Pokazała wyjątkowe zdjęcie z Watykanu
