Papież: Niech światło pokoju promieniuje na cały świat

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu, odczytanym z balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie, zaapelował o pokój dla udręczonych narodów i przypomniał, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem nadziei. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Ziemię Świętą, Strefę Gazy, Afrykę i inne regiony ogarnięte konfliktami.
Wielkanoc – święto życia i światła
– Chciałbym, abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy! Niech z Grobu Pańskiego światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat
– napisał papież w orędziu odczytanym przez ks. Diego Ravelliego.
Franciszek przypomniał, że miłość zwyciężyła nienawiść, światło – ciemność, a przebaczenie – zemstę. Podkreślił, że Wielkanoc jest świętem życia i że każde ludzkie życie ma wartość – od poczęcia po starość.
Z troską mówił o prześladowaniach i cierpieniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, o dramacie mieszkańców Strefy Gazy, wojnie w Ukrainie, kryzysach w Jemenie, Birmie i Afryce. Zwrócił uwagę na rosnący antysemityzm oraz potrzebę poszanowania wolności religijnej i słowa.
Apel o rozbrojenie i humanitaryzm
Franciszek przestrzegł przed globalnym wyścigiem zbrojeń i logiką strachu.
– Żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia
– zaznaczył. Papież powiedział powiedział, że "potrzeba zapewnienia sobie obrony przez każdy naród nie może przerodzić się w powszechny wyścig zbrojeń".
Wezwał rządzących, by wykorzystywali dostępne zasoby do walki z głodem, promowania rozwoju i pomocy potrzebującym.
– Niech nigdy nie zabraknie zasady humanitaryzmu jako fundamentu naszych codziennych działań. W obliczu okrucieństwa konfliktów, które dotykają bezbronnych cywilów, uderzają w szkoły i szpitale oraz w pracowników organizacji humanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie, że celem zniszczenia nie są obiekty, lecz ludzie – posiadający duszę i godność
– apelował, podkreślając godność każdego człowieka – także uchodźców, dzieci, chorych i zepchniętych na margines.
Na zakończenie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, po czym – mimo wyraźnego osłabienia – wsiadł do papamobile i objechał plac św. Piotra, pozdrawiając zgromadzonych wiernych.
Źródło: Republika, Vatican News
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X