Oskarżony o tortury Emiratczyk został w czwartek szefem Interpolu

Ahmed Nasir ar-Raisi, dotychczas generalny inspektor w ministerstwie spraw wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich został wybrany w czwartek w Stambule na prezydenta Interpolu, międzynarodowej organizacji policji.
Przeciwko ar-Raisiemu wniesiono skargi karne w pięciu krajach, w tym we Francji, gdzie Interpol ma siedzibę oraz w Turcji, w której dokonuje się wyborów na to stanowisko.
AP zwróciła uwagę, że Emiratczyk przeprowadził sprawną kampanię, żeby zostać wybranym - jeździł po świecie i spotykał się z prawodawcami i wysokimi urzędnikami państwowymi. Podkreślał swoje stopnie i tytuły naukowe, które zdobył podczas studiów w Wielkiej Brytanii i USA oraz wieloletnie doświadczenie w policji.
W rozmowie z mediami z Abu Dhabi ar-Raisi zaznaczał, że chce „modernizować i przekształcać” Interpol, bazując na swoim doświadczeniu „szefa policji ZEA opartej na technologii oraz budowniczego mostów między społecznościami międzynarodowymi”.
Interpol ogłosił także w czwartek, że wiceprezydentem na obie Ameryki zostanie Valdecy Urquiza z Brazylii, a jego odpowiednikiem na Afrykę Garba Baba Umar z Nigerii.
We wtorek do Interpolu przyłączyły się Sfederowane Stany Mikronezji, stając się tym samym 195. państwem członkowskim tej organizacji.
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Rząd Tuska uderza w Cenckiewicza. Śliwka jednoznaczny: chodzi o wyłączenie BBN z procesu decyzyjnego
Echo spotkania w Waszyngtonie. Leśkiewicz: nie prowadźmy polityki zagranicznej w krótkich spodenkach!
Najnowsze

Czy będzie areszt dla myśliwego podejrzanego o zabicie człowieka?

Szynkowski: wczorajsze spotkanie w Białym Domu jest otwarciem nowych ram negocjacyjnych

Rząd Tuska uderza w Cenckiewicza. Śliwka jednoznaczny: chodzi o wyłączenie BBN z procesu decyzyjnego
