Przejdź do treści
Obama do Merkel: Musimy być przygotowani na eskalację napięcia ze strony Rosji [relacja]
flickr/US Mission Geneva/CC BY-ND 2.0

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wezwał amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry\'ego do użycia wpływów USA, by przekonać rząd Ukrainy do odstąpienia od ewentualnego użycia siły przeciwko uczestnikom separatystycznych protestów.

21.37

USA nałożyły sankcje na krymskich separatystów

W reakcji na aneksję Krymu przez Rosję resort finansów USA poinformował o nałożeniu sankcji na siedmiu krymskich separatystów i mającą siedzibę na Krymie firmę gazową Czornomornaftohaz.

Objęci sankcjami separatystyczni przywódcy to: Piotr Zima (szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na Krymie), Aleksiej Czałyj (mer Sewastopola), Rustam Temirgalijew (wicepremier prorosyjskiego rządu Krymu), Jurij Żeriebcow (doradca przewodniczącego Rady Najwyższej Krymu), Michaił Małyszew (szef Centralnej Komisji Wyborczej w Autonomicznej Republice Krymu), Walerij Miedwiediew (szef centralnej komisji wyborczej w Sewastopolu) i Siergiej Cekow (pierwszy przedstawiciel Krymu przy Radzie Federacji Rosji – od 26 marca 2014 r.).

– Krym jest terytorium okupowanym. Będziemy kontynuowali nakładanie kosztów na tych, którzy są zaangażowani w trwające naruszanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – podkreślił przedstawiciel resortu finansów USA David S. Cohen, cytowany w komunikacie o sankcjach.

Reuters odnotowuje, że posunięcie to jest trzecią rundą amerykańskich sankcji związanych z ukraińskim kryzysem. Agencja pisze o twardej linii USA przed zapowiedzianymi na czwartek w Genewie rozmowami wysokich rangą przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej.

W odpowiedzi na aneksję Krymu USA nałożyły już sankcje w postaci zamrożenia aktywów i/lub zakazu wizowego wobec ok. 30 Rosjan, w tym wysokiej rangi urzędników i osób z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina, a także kilku oligarchów, którzy dorobili się przy nim ogromnych majątków. Sankcjami objęty został też Bank Rossija z Petersburga, obsługujący wielu ludzi ze szczytów rosyjskiej władzy.

 

20.45

G20: monitorujemy sytuację gospodarczą Ukrainy

Największe gospodarki świata monitorują sytuację gospodarczą Ukrainy i wynikające z niej zagrożenia dla stabilności gospodarczej i finansowej na świecie - oświadczyli ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy G20.

W końcowym komunikacie po dwudniowym spotkaniu w Waszyngtonie przedstawiciele grupy G20 napisali, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy (BŚ) są najlepiej wyposażone, by pomagać krajom w radzeniu sobie z kłopotami gospodarczymi.

"Monitorujemy sytuację ekonomiczną na Ukrainie, pamiętając o wszelkich zagrożeniach dla stabilności ekonomicznej i finansowej, oraz przyjmujemy z zadowoleniem zaangażowanie MFW na Ukrainie, w czasie gdy władze pracują nad wprowadzeniem ważnych reform" - napisali ministrowie i bankierzy podczas obrad wiosennej sesji MFW i BŚ. "Sytuacja na Ukrainie uwydatnia znaczenie MFW, który jako pierwszy odpowiada na kryzysy finansowe" - dodali.

 

19.50

Ławrow do Kerry'ego: Niech USA zapobiegną użyciu siły na Ukrainie

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wezwał amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego do użycia wpływów USA, by przekonać rząd Ukrainy do odstąpienia od ewentualnego użycia siły przeciwko uczestnikom separatystycznych protestów.

Jak poinformowało rosyjskie MSZ, Ławrow powiedział Kerry'emu w rozmowie telefonicznej, że Waszyngton powinien użyć swych wpływów, by na Ukrainie "uniknąć użycia siły i nakłonić (rząd w Kijowie) do dialogu z przedstawicielami regionów" w celu stworzenia warunków umożliwiających przeprowadzenie reformy konstytucyjnej.

 

18.04

Jaceniuk: Potrzeba dwóch lat na stabilizację sytuacji w kraju

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ocenił, że potrzeba dwóch lat na ustabilizowanie sytuacji w kraju. Dodał, że ukraińska waluta hrywna przestanie tracić na wartości, gdy MFW podejmie decyzję o przyznaniu Ukrainie pomocy finansowej.

– Z wiarą patrzę w przyszłość. Potrzebujemy dwóch lat na ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie. Ustabilizujemy ją i Ukraińcy będą ludźmi sukcesu, którzy z wiarą we własne siły myślą o dniu jutrzejszym – powiedział Jaceniuk w programie państwowej telewizji.

Według szefa rządu przed Ukrainą stoją obecnie trudne wyzwania, jakich nie było od uzyskania niepodległości w 1991 roku.

Jaceniuk uważa, że ostatnia dewaluacja hrywny ma związek z agresją Rosji, separatystycznymi akcjami na południu i wschodzie kraju, a także z brakiem rezerw walutowych. Wyraził jednak przekonanie, że oczekiwana pod koniec kwietnia decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozwoli ustabilizować kurs waluty. W ostatnich tygodniach hrywna straciła do euro i dolara kilkadziesiąt procent swej wartości.

– Ludzie patrzą: tu czołgi, tu wojska, tu protesty. I co robią - biegną do banku wyciągać oszczędności, a kto ma hrywny, biegnie je wymieniać na dolary – powiedział Jaceniuk. Dodał, że w ciągu dwóch tygodni oczekiwana jest decyzja MFW w sprawie pomocy.

– Dziś nasz kraj rozkradziono, nie mamy rezerw walutowych. Ale kiedy się pojawią, od razu ustabilizujemy kurs (hrywny) – oznajmił szef rządu. Według wstępnego porozumienia pomoc kredytowa MFW dla Ukrainy ma opiewać na 14-18 mld dolarów.

Jaceniuk wyraził przekonanie, że Ukraina z czasem znów będzie sprawować kontrolę nad Krymem, zaanektowanym w marcu przez Rosję. – Tego problemu nie da się szybko rozwiązać. Ale zapewniam, że jeszcze za naszego życia ci, którzy zajęli Krym, będą przepraszać, a Ukraina znów będzie kontrolować terytorium Autonomicznej Republiki Krymu – oświadczył premier.

 

16.50

Putin: Rosja zrealizuje swe zobowiązania gazowe wobec Europy

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja zrealizuje swe zobowiązania wobec europejskich klientów kupujących jej gaz i nie planuje wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę. Zastrzegł jednak, że Moskwa może zobligować Kijów do płacenia za gaz z góry.

 

15.30

Jaceniuk: tekst nowej konstytucji trzeba opublikować przed wyborami

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że tekst nowej konstytucji powinien zostać opublikowany przed 25 maja, kiedy mają się odbyć przedterminowe wybory prezydenckie. Szef rządu podkreślił, że uważa to za konieczne.

Jaceniuk, który spotkał się w piątek z establishmentem obwodów donieckiego i dniepropietrowskiego, powiedział, że projekt nowej ustawy zasadniczej Ukrainy wszystkie siły polityczne kraju powinny podpisać, a nie tylko zadeklarować jego poparcie.

 

15.28

Komisarz UE ds. energii: UE pomoże Ukrainie spłacić rachunki za gaz

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger powiedział w piątek w austriackim radiu ORF, że pracuje nad planem mającym na celu pomoc Ukrainie w spłaceniu części zobowiązań wobec Rosji. Dodał, że "nie ma powodu do paniki" w sprawie rosyjskich dostaw do Europy.

- Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Ukrainą i jej przedsiębiorstwem gazowym, aby zagwarantować, że Ukraina jest w stanie zapłacić rachunki i jej dług w Gazpromie nie wzrośnie bardziej - wskazał. Dodał, że w poniedziałek spotka się z ukraińskimi ministrami energetyki i spraw zagranicznych.

Jak wyjaśniał, przygotowuje rozwiązanie "będące częścią pakietu pomocowego MFW, Unii Europejskiej i Banku Światowego dla Ukrainy, z którego będzie można spłacić zaległe rachunki".

 

15.05

Kreml: nie ma odpowiedzi na apel o ukraińskim zadłużeniu gazowym

Europejscy przywódcy jeszcze nie odpowiedzieli na apel prezydenta Władimira Putina o pilne rozmowy dotyczące rozwiązania problemów wynikających z zadłużenia Ukrainy wobec Rosji za gaz - oświadczył  rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 

14:51

Pieskow: Nie ma odpowiedzi na apel o ukraińskim zadłużeniu gazowym

- Europejscy przywódcy jeszcze nie odpowiedzieli na apel prezydenta Władimira Putina o pilne rozmowy dotyczące rozwiązania problemów wynikających z zadłużenia Ukrainy wobec Rosji za gaz - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Powiedział też, że nie rozumie, dlaczego USA, które oskarżają Rosję o używanie energii jako narzędzia nacisku na Ukrainę, kwestionują decyzję Rosji o podniesieniu cen gazu dla Ukrainy.

- Na razie nie ma odpowiedzi. Najpierw należy poznać punkt widzenia tych państw, które są odbiorcami rosyjskiego gazu i które były adresatami listu - oznajmił Pieskow. Dodał, że list Putina jest apelem do pilnego rozpatrzenia krytycznej sytuacji na Ukrainie, a nie zamiarem odzyskania długu, który - jak podkreślił - narasta.

 

13:48

Rasmussen: NATO nie planuje działań na Ukrainie

- NATO nie planuje działań na Ukrainie, lecz zastrzega sobie prawo do skutecznej obrony swych sojuszników - oświadczył w piątek w Sofii sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

Ponownie wezwał Rosję do wycofania wojsk spod granicy z Ukrainą oraz przystąpienia do szczerego dialogu w sprawie rozwiązania kryzysu.

- Nasze stanowisko jest bardzo klarowne. Polega ono na znalezieniu politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, na znalezieniu sposobu na osiągnięcie postępu poprzez dialog – powiedział sekretarz generalny. - Uważam, że pierwszym krokiem powinno być wycofanie przez Rosję wojsk spod granicy (z Ukrainą) i przyczynienie się do deeskalacji napięcia - dokończył.

 

12.25

Ministerstwo zdrowia: informacje o 780 ofiarach Majdanu to kłamstwo

Kłamstwem i prowokacją nazwało ministerstwo zdrowia Ukrainy rozpowszechnione w mediach doniesienia o 780 ofiarach śmiertelnych trwających do końca lutego protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Resort oświadczył, że do dnia 11 kwietnia od listopada 2013 r. w wyniku starć protestujących z siłami MSW na Majdanie śmierć poniosło 105 osób. 102 osoby, które w starciach ucierpiały, wciąż znajdują się w szpitalu - poinformowano.

„Ministerstwo zdrowia Ukrainy w osobie (ministra) Ołeha Musija, który kierował służbą medyczną Majdanu i przez którego ręce przeszli prawie wszyscy zabici podczas starć w centrum Kijowa, potwierdza oficjalne statystyki i oświadcza, że rozpowszechniane informacje medialne nie odpowiadają rzeczywistości oraz noszą otwarcie prowokacyjny charakter” – głosi komunikat ministerstwa.

Minister Musij ocenił, że informacje, zawyżające liczbę ofiar na Majdanie, grożą bezpieczeństwu narodowemu, szczególnie w „warunkach informacyjnej wojny z Federacją Rosyjską”.

13.20

KE przestrzega Rosję przed używaniem gazu jako narzędzia polityki

Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że oczekuje od Rosji poszanowania zobowiązań w sprawie dostaw gazu, i przestrzegła przed używaniem surowców jako narzędzia polityki.

- W interesie nas wszystkich jest to, aby energia nie była wykorzystywana jako narzędzie polityki - powiedziała Pia Ahrenkilde Hansen, komentując list prezydenta Rosji Władimira Putina do 18 krajów europejskich, w którym zwraca on uwagę na krytyczną sytuację związaną ze skumulowaniem ukraińskiego długu za gaz.

13.15

Separatyści utworzyli barykady przed siedzibą Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku 

Usunięto obraz.

12.00

Separatyści w Doniecku czekają na szturm sił MSW

Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodniej Ukrainie, którzy czekają na szturm sił MSW na okupowany przez nich gmach obwodowej administracji państwowej, ustawili przed nim rosyjski słup graniczny i ogłosili teren wokół budynku rosyjskim terytorium.

Dziś mija termin ultimatum postawionego separatystom przez ukraińskie władze. Dwa dni wcześniej szef MSW Arsen Awakow oświadczył, że jeśli w ciągu 48 godzin nie opuszczą oni administracji w Doniecku oraz siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku, zostaną usunięci siłą.

Lokalne media oceniają, że nic nie wskazuje, by działacze organizacji prorosyjskich zamierzali się poddać. W czwartek wieczorem donieccy separatyści oznajmili, że rozpoczynają formowanie ludowej armii. W Ługańsku wzmacniali barykady i zbijali z desek szubienice dla „banderowców”; nazywają tak obecne ukraińskie władze, jak i wszystkich zwolenników jedności państwa.

Usunięto obraz.

11.05

Źródła dyplomatyczne: UE zamierza odpowiedzieć na list prezydenta Rosji

Unia Europejska zamierza odpowiedzieć na list Władimira Putina skierowany do prezydentów 18 krajów europejskich, w którym wezwał do konsultacji w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy m.in. w kontekście dostaw i tranzytu gazu - powiedziały unijne źródła dyplomatyczne.

Odpowiedzieć rosyjskiemu prezydentowi chcą zarówno szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, jak i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy - powiedziały źródła.

10.30

Prokurator generalny Rosji: nie ma podstaw, aby wydać Janukowycza 

Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył, że nie widzi podstaw do wydania Ukrainie byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, przebywającego w Rosji.

Czajka, wypowiadając się w stolicy Krymu, Symferopolu, ocenił, że Janukowycz pozostaje prawowitym prezydentem Ukrainy. 

9.40

Schetyna i parlamentarzyści z Niemiec i Francji jadą do Kijowa

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) oraz przedstawiciele niemieckiego Bundestagu i francuskiego Zgromadzenia Narodowego udają się w piątek do Kijowa, gdzie spotkają się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy

7.40

Rosja gotowa współpracować z partnerami ws. pomocy finansowej dla Kijowa

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział swemu odpowiednikowi z USA Jackowi Lew, że Moskwa martwi się o niespłacony dług Ukrainy za dostawy gazu, lecz jest gotowa współpracować z międzynarodowymi partnerami w sprawie pomocy finansowej dla Kijowa.

3.13

Ministrowie finansów G7 rozmawiają o pomocy dla Ukrainy

Ministrowie finansów i szefowie bank&oacute

pap, telewizja republika

Wiadomości

"Niemcy schodzą do bunkrów". Rosja na horyzoncie

Dziś apelacja ws. zabójstwa półrocznego Maksymiliana

Polski dokument "Pianoforte" zdobywa nagrodę EMMY 2024

NATO po obradach. Apel o szybkie zaproszenie Ukrainy do Sojuszu

Bliski Wschód: Ostrzał z obu stron, ale pokój wisi w powietrzu

Na Bałtyku rozpoczęto naprawę przeciętego kabla

Trump nałoży ogromne cła na wszystko. Dwa kraje zapłacą

Nalot rosyjskich dronów na Kijów. Ze wszystkich stron

Kanthak: Nawrocki potrafi walnąć pięścią w stół, będzie stał na straży praworządności!

Niemieckie media o Nawrockim. Szacunek i obawy

Jak Polacy zareagowali na kandydaturę K. Nawrockiego?

Hołownia ostry jak nigdy. Atakuje Trzaskowskiego

Jeden z najlepszych dowódców w Polsce odchodzi! Wszystko przez Tuska

Wildstein: wypowiedź Trzaskowskiego o CPK powinna go wyeliminować z polityki

Oficer z NATO apeluje do liderów biznesu: szykujcie się na wojnę!

Najnowsze

NASZ NEWS. Nawrocki potwierdza: Paweł Szefernaker będzie moim szefem sztabu wyborczego

NATO po obradach. Apel o szybkie zaproszenie Ukrainy do Sojuszu

Bliski Wschód: Ostrzał z obu stron, ale pokój wisi w powietrzu

Na Bałtyku rozpoczęto naprawę przeciętego kabla

Trump nałoży ogromne cła na wszystko. Dwa kraje zapłacą

"Niemcy schodzą do bunkrów". Rosja na horyzoncie

Dziś apelacja ws. zabójstwa półrocznego Maksymiliana

Polski dokument "Pianoforte" zdobywa nagrodę EMMY 2024