ONZ chce przerwy w walkach w Strefie Gazy, by zaszczepić dzieci!
Dwie duże agencje ONZ, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Unicef, zażądały w piątek „siedmiodniowych humanitarnych przerw” w walkach w Strefie Gazy, aby zaszczepić w najbliższych tygodniach ponad 640 tys. dzieci poniżej 10. roku życia na polio.
Obie agencje ONZ „apelują do wszystkich stron konfliktu o doprowadzenie do przerw humanitarnych w Strefie Gazy na siedem dni, by umożliwić przeprowadzenie dwóch serii szczepień” przeciwko polio – podano w komunikacie.
Do akcji szczepień miałoby dojść pod koniec sierpnia i we wrześniu.
Dotychczas w palestyńskiej półenklawie nie odnotowano zakażeń, nikt też nie zachorował, ale bez podjęcia "natychmiastowych działań" wystąpienie zakażeń "to tylko kwestia czasu" - ostrzegał pod koniec lipca szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
W lipcu izraelscy naukowcy poinformowali w dzienniku "Haarec" o wykryciu wirusa i przekonywali, że dla sprawnego przeprowadzenia masowej akcji szczepień konieczne jest jak najszybsze zawarcie rozejmu w Strefie Gazy, gdzie toczy się wojna między terrorystyczną organizacją palestyńską Hamas a Izraelem. Argumentowali, że ogniska polio wielokrotnie wybuchały podczas konfliktów zbrojnych i kryzysów również w krajach, w których dzięki szczepionkom praktycznie wyeliminowano tę chorobę.
Obecnie najbardziej narażone na zakażenie są dzieci zarówno w Strefie Gazy, jak i Izraelu, które nie zostały jeszcze zaszczepione.
Polio, zwane również chorobą Heinego-Medina lub ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym, wywoływane jest przez przenoszony drogą fekalno-oralną wirus i może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci. W latach 50. i 60. XX wieku rozpoczęto masowe szczepienia nowymi szczepionkami w krajach uprzemysłowionych. W skali światowej szczepionki wdrożono dopiero w latach 70.
Źródło: PAP; X.com