Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemcy zabiegają o wsparcie Chin w sporze z Rosją

Źródło: Flickr/Philip Jägenstedt/CC BY 2.0

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel podczas wizyty w Chinach apelował do swoich chińskich rozmówców o wywarcie presji na Rosję w celu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Władze uniemożliwiły mu spotkanie z chińskim dysydentem.

- Chiny ponoszą obecnie większą odpowiedzialność za sprawy międzynarodowe i powinny wykorzystać swoją wzmocnioną pozycję na świecie do deeskalacji sytuacji na wschodniej Ukrainie - powiedział Gabriel przed spotkaniem z premierem Chin Li Keqiangiem w Pekinie.

Rząd Niemiec ostatnio bardzo intensywnie zabiega o poprawę stosunków z Pekinem. Jak twierdzą niemieckie media, Berlin tworzy w ten sposób przeciwwagę dla pogarszających się kontaktów z Rosją. Nadzieję Niemiec wzbudziło wstrzymanie się Chin od głosu podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad rezolucją potępiającą referendum na Krymie. Postawa przedstawiciela Pekinu została odebrana w Berlinie jako sygnał zdystansowania się od Rosji.

Pod koniec marca wizytę w Niemczech złożył prezydent Chin Xi Jinping. Na krótko przed Gabrielem w Pekinie przebywał niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. W lipcu wizytę w Chinach ma złożyć kanclerz Niemiec Angela Merkel, a na październik zaplanowano niemiecko-chińskie konsultacje rządowe w Berlinie.

Gabriel, który w rządzie Angeli Merkel piastuje stanowisko ministra gospodarki i energetyki, zaproponował stronie chińskiej bliską współpracę w zakresie ochrony środowiska i zmniejszania energochłonności przemysłu. W marcu Li Keqiang zapowiedział radykalne działania mające ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Niemieckie firmy liczą w związku z tym na lukratywne zamówienia, obawiają się jednak, że Chińczycy mogą skopiować ich technologię. Skarżą się też na nieuczciwą konkurencję ze strony chińskich firm.

Gabriel powiedział, że sens ma tylko współpraca "na równych warunkach". Pekin musi zaprzestać szykanowania niemieckich inwestorów i zwalczać kradzież opatentowanych rozwiązań - podkreślił wicekanclerz.

Podczas wizyty Gabriela w Pekinie doszło do afrontu. Chińska policja uniemożliwiła spotkanie niemieckiego polityka z chińskim dysydentem - adwokatem Mo Shaoping. Obrońca praw człowieka powiedział agencji dpa, że policjanci zakazali mu rozmowy z Gabrielem, uzasadniając to "nakazem z góry". Mo Shaoping spotkał się tydzień temu ze Steinmeierem. Jego kancelaria reprezentuje interesy wielu prześladowanych przez władze działaczy, w tym aresztowanego noblisty Liu Xiaobo.

pap

Wiadomości

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany