Niemcy boją się kolejnych ataków. Godzą się na większe prawa służb

Wielu Niemców uważa, że należy zwiększyć uprawnienia organów bezpieczeństwa w kwestii zwalczania przestępczości i zapobiegania atakom terrorystycznym - czytamy na stronie DW.
Dokumentowanie przestępstw
Według sondażu instytutu badania opinii publicznej YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej 62 procent obywateli jest zdania, że organy bezpieczeństwa powinny otrzymać więcej uprawnień. 22 procent ankietowanych uważa, że obecne uprawnienia policji i krajowych służb wywiadowczych są wystarczające. O tym, jak bardzo Niemcy obawiają się ataków i boją się o własne bezpieczeństwo najbardziej świadczy to, że jedynie 4 procent z 2 144 uczestników ankiety opowiedziało się za ograniczeniem ich uprawnień.
Dlatego wielu Niemców oczekuje, że nowa koalicja CDU/CSU i SPD ponownie zobowiążą dostawców usług telekomunikacyjnych do przechowywania adresów IP w przyszłości. Jest to pomocne w zwalczaniu rozpowszechniania zdjęć dokumentujących wykorzystywanie seksualne dzieci i wykrywania wspólników ataków terrorystycznych. Nie wiadomo jednak jeszcze jak spełnić w tej kwestii wymogi Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
Problemem w tej kwestii jest m.in to - ile tygodni lub miesięcy takie dane powinny być przechowywane. Prawdopodobne jest również osiągnięcie porozumienia w sprawie późniejszego biometrycznego porównania zdjęć z ogólnie dostępnymi danymi internetowymi.
Współpraca z USA
Ponad połowa (53 procent) Niemców uważa za możliwe, że rząd USA może przestać dzielić się informacjami wywiadowczymi, które mogłyby pomóc w zapobieganiu atakom terrorystycznym w Niemczech w przyszłości. 28 procent Niemców w to nie wierzy, a 18 procent osób, które zostały o to zapytane, nie było pewnych swojej opinii w tej sprawie.
Zdaniem Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, czyli niemieckiego kontrwywiadu cywilnego, jak dotąd wymiana informacji wywiadowczych między Niemcami a USA nie ucierpiała w wyniku zmiany rządu w Waszyngtonie. Nadal utrzymuje się „doskonała wymiana” z amerykańskimi organami bezpieczeństwa, powiedział wiceszef kontrwywiadu, zapytany o to tydzień temu.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X