Chcą odciąć fundusze dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Grupa republikańskich kongresmenów, na czele z Reprezentantem Chipem Royem z Teksasu, dąży do całkowitego zablokowania finansowania WHO przez Stany Zjednoczone.
Roy, który jest również przewodniczącym politycznym konserwatywnego klubu House Freedom Caucus, wprowadził we wtorek ustawę „No Taxpayer Funding for the World Health Organization Act”, argumentując, że organizacja międzynarodowa „nie służy naszym interesom i nie zasługuje na nasze pieniądze”.
Roy skrytykował również prace nad międzynarodowym traktatem dotyczącym gotowości na pandemię, oskarżając WHO o próbę konsolidacji i zwiększenia własnych wpływów.
Zabieranie pieniędzy ciężko pracującym rodzinom, które zmagają się z konsekwencjami kryzysu inflacyjnego Bidena, i wysyłanie ich do lewicowych "tyranów zdrowia publicznego" w Genewie jest nie do przyjęcia – powiedział Roy w wywiadzie dla Fox News Digital.
Republikanin wyraził przekonanie, że prezydent Donald Trump odetnie finansowanie WHO, tak jak to zrobił podczas swojej pierwszej kadencji, ale jego ustawa ma zapobiec ponownemu wznowieniu finansowania przez przyszłe administracje.
Co najmniej kilkunastu republikańskich ustawodawców popiera tę inicjatywę. Krytyka WHO w środowisku Republikanów narosła po pandemii COVID-19.
Stany Zjednoczone są obecnie największym płatnikiem na rzecz WHO. Według danych z World Population Review, datki od państw członkowskich stanowią 60 procent budżetu organizacji. Ustawa Roya miałaby zablokować wszystkie wpłaty, zarówno te zobowiązane, jak i dobrowolne.
Rzecznik WHO, zapytany o ustawę Roya, oświadczył, że organizacja koncentruje się na utrzymaniu relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że nowy rząd USA potrzebuje czasu na przejęcie władzy i że WHO będzie współpracować z administracją, aby wzmocnić globalne bezpieczeństwo zdrowotne. Rzecznik dodał, że partnerstwo WHO-USA oraz wkład Stanów Zjednoczonych w globalne bezpieczeństwo zdrowotne chroniły i uratowały miliony istnień ludzkich na całym świecie.
Wcześniej, prezydent Trump w kwietniu 2020 roku wstrzymał finansowanie WHO, co spotkało się z krytyką środowisk medycznych w USA.
Ustawa Roya stanowi kolejny krok w dążeniu republikanów do ograniczenia wpływów organizacji międzynarodowych, które uważają za „niezgodne z interesami Stanów Zjednoczonych”.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X