System sztucznej inteligencji może wykryć dziewięć stanów emocjonalnych u bydła i świń, analizując ich twarze. Ma być wykorzystany do stworzenia systemów monitorowania i poprawy dobrostanu zwierząt w gospodarstwach.
– Obecnie skupiamy się na zmniejszaniu bólu i stresu zwierząt, ale zautomatyzowane systemy mogą również pomóc we wzmacnianiu pozytywnych stanów emocjonalnych zwierząt – powiedział Suresh Neethirajan z Wageningen University & Research w Holandii.
Neethirajan zebrał tysiące zdjęć i filmów przedstawiających bydło i świnie w odpowiedzi na „potrzebę odejścia od eliminacji negatywnych stanów emocjonalnych na rzecz zapewniania pozytywnych, takich jak chęć do zabawy”.
Postrzeganie bodźców emocjonalnych przez zwierzęta hodowlane można mierzyć za pomocą narzędzi i instrumentów sensorycznych. Dr Suresh opracował platformę opartą na językach Python i Yolo o nazwie „WUR WOLF – automatyczny system kodowania rozpoznawania twarzy” do pomiaru emocji zwierząt hodowlanych przy użyciu dużych zbiorów danych oraz obrazów i filmów wideo przedstawiających krowy i świnie z gospodarstw. Wyniki pomogą systemom hodowli zwierząt dostosować się do preferencji zwierząt gospodarskich i poprawić ich dobrostan, poprawiając koordynację grupy i wzmacniając więzi społeczne zwierząt gospodarskich.