Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację. Płaci za to polski podatnik

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby, a w hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, powstała restauracja. Bezcenne zbiory czekają w magazynach - informuje Tysol.pl
Płacimy za restaurację dla Rapperswilczyków
Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało założone w 1870 r. przez hr. Władysława Broel-Platera i strzegło polskich pamiątek poza ojczyzną przez ponad półtora wieku. W zbiorach znalazły się dzieła Chełmońskiego, Malczewskiego i Brandta, a także medal z włosami Tadeusza Kościuszki i fotel Henryka Sienkiewicza.
Tysol informuje, że w 2020 r. ujawniono, że Muzeum musi opuścić średniowieczny zamek do końca 2021 r. W 2022 r. budynek został przejęty przez gminę Rapperswil, a 1 lipca 2022 r. Ministerstwo Kultury podpisało list intencyjny, w którym zapewniono, że siedziba muzeum zostanie oficjalnie przeniesiona do hotelu Schwanen. List intencyjny zakładał przeniesienie ekspozycji do zabytkowego hotelu oraz przekazanie 120 mln zł Instytutowi Pileckiego na ten cel.
Jak zwraca uwagę Tysol, w październiku 2024 r. minister Hanna Wróblewska anulowała ustalenia, powołując się na "względy finansowe i geopolityczne". W następnym miesiącu IPN wezwał rząd do "podjęcia działań w celu odrodzenia muzeum". W maju 2025 r. zarządzany przez nowe władze Instytut Pileckiego uruchomił w hotelu restaurację.
Decyzją Minister Kultury Hanny Wróblewskiej Muzeum zostało wyrzucone z przeznaczonego dla niego budynku. Poganiany przez lokalnych polityków Instytut Pileckiego szybko przystąpił do prac remontowych. Tak więc podatnik polski zapłacił za koszty remontu, adaptacji pomieszczeń dla celów gastronomiczno- hotelarskich. Będzie nadal ponosił, bo końca jeszcze nie widać. Cieszy to Rapperswilczyków, Otrzymali za polskie pieniądze kolejną restaurację, tym bardziej, że budynek straszył pustką przez prawie 7 lat. Nader adekwatna jest nazwa nowo otworzonej restauracji Cou-Cou – wykukani zostali polski podatnik i Muzeum Polskie w Rapperswilu
– podkreśla muzeum.
Źródło: Republika, Tysol.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X