Morawiecki w PE: Nie zgadzamy się, aby szantaż stał się elementem polityki UE
– Za często mamy do czynienia z Europą podwójnych standardów. Wciąż słyszymy o podziale na lepszych i gorszych. Wszyscy Europejczycy oczekują od nas, abyśmy wyszli naprzeciwko kryzysom, a nie przeciwko sobie nawzajem. Najważniejszą zasadą jest demokracja – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. W tkacie dzisiejszych obrad odbyła się dobada poświęcona sytuacji w Polsce – „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”.
Konstruktywny dialog między Komisją Europejską a Polską ma doprowadzić do porozumienia między stronami.
– Polska zawsze będzie w sercu europy. Niech żyje Polska, niech żyje Europa! – Zwróciła się w języku polskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Premier poruszył kwestie, które uważał za fundamentalne dla przyszłości Europy, a nie tylko Polski. Mówił o kryzysach, przed którymi stoi Europa, o filarach Unii Europejskiej. Podkreśla równość państw członkowskich i apelował o szacunek dla wszystkich krajów. Premier w swoim przemówieniu odniósł się do wyroku TK.
– Staję tu dziś przed państwem, żeby rozwinąć nasze stanowisko w kilku podstawowych kwestiach, które uważam za fundamentalne dla przyszłości UE. Nie tylko dla przyszłości Polski, ale przyszłości całej naszej UE – zapewnił.
.@MorawieckiM (@PremierRP) w #Strasburg: Chcę podziękować służbom polskim, litewskim, łotewskim, a także wszystkim państwom południa Europy, naszej straży granicznej, służbom mundurowym, za trud i profesjonalizm w ochronie granic #EU.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) October 19, 2021
– Wokół naszych granic jest coraz bardziej niespokojnie. Polska dba o bezpieczeństwo na granicach Unii. Na wschodzie mierzymy się z agresywną polityką Rosji. Stoimy u progu kryzysu energetycznego i gazowego. Integracja europejska to wybór dla nas cywilizacyjny strategiczny. Tu jesteśmy, tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy. Chcemy uczynić Europę silną. Polska nie weszła do unii z pustymi rękoma. Kraje Europy środkowej rozwijają konkurencyjność gospodarczą. Polska mocno wspiera jednolity rynek europejski. Chcemy autonomii strategicznej, wzmacniającej 27 państw. – zapewnił.
.@MorawieckiM (@PremierRP) w #Strasburg: Ponad 85% polskich obywateli mówi jasno, że Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) October 19, 2021
– Za często mamy do czynienia z Europą podwójnych standardów. Wciąż słyszymy o podziale na lepszych i gorszych. Wszyscy Europejczycy oczekują od nas, abyśmy wyszli naprzeciwko kryzysom, a nie przeciwko sobie nawzajem. Najważniejszą zasadą jest demokracja. Niedopuszczalne jest narzucanie swojej decyzji bez podstawy prawnej. Odrzucam język gróźb pogróżek i wymuszeń. Tak nie postępują demokracje – mówił Morawiecki.
– Nierówności społeczne, inflacja, rosnące koszty utrzymania, zagrożenia zewnętrzne, rosnący dług publiczny, nielegalna imigracja czy kryzys energetyczny przekładają się na niepokoje społeczne i wydłużają katalog potężnych problemów. Kryzys zadłużeniowy postawił pierwszy raz po wojnie pytanie, czy potrafimy zapewnić lepsze życie następnym pokoleniom – powiedział
???????? Premier @MorawieckiM jest w #Strasburg, gdzie bierze udział w debacie w Parlamencie Europejskim. pic.twitter.com/e5wTwHXki5
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 19, 2021
– Na południu napór milionów ludzi uczynił basen m. śródziemnego miejscem tragicznym. Na wschodzie mierzymy się z agresywną polityką Rosji, która posuwa się nawet do wojen, żeby zablokować wybór europejskiej drogi wśród krajów naszego sąsiedztwa – wygłosił.
– Stoimy u progu ogromnego kryzysu gazowego i energetycznego. Rosnące ceny spowodowane m. in. celowym działaniem rosyjskich firm już dziś stawiają wiele firm w Europie przed wyborem - czy ograniczać produkcję, czy przerzucać koszty na konsumentów. Skala tego kryzysu może już w najbliższych tygodniach wstrząsnąć Europą. Wiele przedsiębiorstw może zbankrutować, a miliony gosp. domowych kryzys gazowy może wpędzić w ubóstwo i niedostatek przez niekontrolowany wzrost kosztów w całej Europie – zauważył w przemówieniu.
.@MorawieckiM (@PremierRP) w #Strasburg: Nie patrzymy tylko na krótkoterminowe korzyści, ale również na to, co możemy Europie dać. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) October 19, 2021
– Polska i Europa środkowa opowiada się też za ambitną polityką rozszerzeniową, która wzmocni Europę w rejonie Bałkanów Zachodnich i dopełni geograficznie, historycznie i strategicznie integrację europejską. Chcemy globalnych aspiracji UE i opowiadamy się za silną europejską polityką obronną w strukturze w pełni spójnej z NATO. Dziś, gdy wschodnia granica UE jest obiektem zorganizowanego ataku, cynicznie wykorzystującego migracje z Bliskiego Wschodu do destabilizacji, to Polska daje Europie bezpieczeństwo stanowiąc wraz z Litwą i Łotwą zaporę, która chroni tę granicę – stwierdził.
– Polska zyskuje na integracji przede wszystkim z powodu wymiany handlowej na wspólnym rynku – podkreślał. – Transfery technologii i transfery bezpośrednie są też bardzo ważne, ale Polska nie weszła do Unii z pustymi rękoma. Proces integracji gospodarczej poszerzył możliwości firm z mojego kraju, ale otworzył też ogromne możliwości firmom niemieckim, francuskim czy holenderskim. Przedsiębiorcy z tych krajów w ogromnym stopniu korzystają na rozszerzeniu Unii – dodał.