"Co czwarty polski pracownik gotowy jest postępować nieetycznie dla awansu lub podwyżki. A najwięcej nadużyć dopuszczają się przedstawiciele tzw. pokolenia Y – pokazują badania firmy doradczej EY" – pisze dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie".
Korupcja wciąż pozostaje poważnym wyzwaniem. Przykładowo w Europie Wschodniej blisko 2/3 badanych uważa ją za duży problem w biznesie. W Polsce jednak ten odsetek maleje. Obecnie uważa tak zaledwie 38 proc. ankietowanych – wynika z Badania Nadużyć Gospodarczych EY, które zostało przeprowadzone w 41 krajach regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
W 2013 r. uważało tak 59 proc. To plasuje Polskę zdecydowanie bliżej Europy Zachodniej (36 proc.) niż Europy Wschodniej (64 proc.). Percepcja korupcji jako poważnego problemu jest największa na Ukrainie (88 proc.), Cyprze (82 proc.), w Grecji (81 proc.), na Słowacji (81 proc.). Co ciekawe, dopiero na dalszych miejscach znalazły się kraje afrykańskie.
– Dzisiaj przedsiębiorstwa funkcjonują w warunkach niepewności związanej z globalizacją i niestabilnością gospodarczą. Wolniejszy od oczekiwanego wzrost sprawia, że firmy mogą poszukiwać innych, szybszych sposobów na osiągnięcie celów finansowych. Polska gospodarka rozwija się stabilnie, co sprawia, że zmniejsza się odsetek osób, które postrzegają korupcję jako poważny problem biznesowy – mówi Mariusz Witalis, partner w Zespole Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY. Presja wywierana na pracowników sprawia, że są oni skłonni do nieetycznych działań. Dla osiągnięcia celów osobistych lub firmy wciąż co dziesiąty (10 proc.) byłby skłonny oferować gotówkę. W Europie Wschodniej takiej odpowiedzi udzieliło aż 19 proc. ankietowanych. Co siódmy respondent w Polsce (14 proc.) zaksięgowałby przychody wcześniej, żeby osiągnąć zakładane cele biznesowe, a 9 proc. przekazałoby fałszywe informacje zarządowi, by zapewnić sobie awans lub podwyżkę. – Ogółem co czwarty ankietowany w tej sytuacji mógłby zachować się nieetycznie – tłumaczy Mariusz Witalis.
Cały artykuł pt. "Młodzi bardziej podatni na korupcję" znajdą Państwo w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"