Przejdź do treści

Minister obrony Niemiec w ogniu krytyki. SPD zarzuca jej osłabienie Bundeswehry

Źródło: flickr/Global Panorama/CC BY-SA 2.0

Współrządząca w Niemczech SPD zarzuca minister obrony Ursuli von der Leyen brak dbałości o Bundeswehrę. Kanclerz Angela Merkel udzieliła poparcia szefowej resortu obrony. Armia boryka się z brakami sprzętu i części zamiennych. Awarii uległ kolejny samolot.

– Radzę pani minister, by zrezygnowała z kilku sesji zdjęciowych, a zamiast tego zajęła się swoją pracą – powiedział wiceprzewodniczący SPD Thorsten Schaefer-Guembel w poniedziałek po telekonferencji władz SPD.

Jak podkreślił, von der Leyen "wiecznie mówi o łamaniu tabu i zasadniczych zwrotach w polityce" i słynie ze "zgrabnych powiedzonek", a naraz okazuje się, że "helikoptery nie latają, a samoloty nie są zdolne do wykonania zadań".

Polityk SPD podkreślił, że obecnie problemy Bundeswehry wynikają nie z braku pieniędzy, lecz z braku sprawnego kierownictwa. Armia ma do dyspozycji 31 mld euro; tylko w 2013 roku do budżetu powróciło 1,5 mld niewykorzystanych środków, w tym roku będzie to zapewne jeden miliard - wyjaśnił socjaldemokrata.

Merkel udzieliła swej koleżance partyjnej z CDU zdecydowanego poparcia. Von der Leyen "stawia sprawę jasno - pokazuje, jak rzeczywiście wygląda sytuacja” – powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. To dobry punkt wyjścia do rozwiązania problemów, które nagromadziły się przez wiele lat - dodał rzecznik. Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy kanclerz ponosi cześć winy za zaistniałą sytuację.

W wywiadzie dla niedzielnego wydania tabloidu "Bild" von der Leyen oświadczyła, że względu na trudności w zaopatrzeniu w sprzęt wojskowy jej kraj nie będzie mógł wykonać wszystkich zobowiązań wobec NATO. – Nie zrealizowaliśmy założonych rok temu celów w zakresie sprzętu lotniczego, który w sytuacji alarmowej w ciągu 180 dni ma być dostarczony (Sojuszowi) – powiedziała. Ograniczenia dotyczą m. in. myśliwców wielozadaniowych Eurofighter. Jak wyjaśniła, powodem są "braki w zaopatrzeniu w części zamienne oraz awarie śmigłowców marynarki wojennej". CZYTAJ WIĘCEJ….

W rozmowie z rozgłośnią Deutschlandfunk minister zapewniła, że problemy nie dotyczą międzynarodowych misji, w których Niemcy uczestniczą obecnie, w tym działań w Afganistanie. – Koncentrując się na misjach zagranicznych, zaniedbaliśmy bazę materialną wojska – przyznała von der Leyen.

Szefowa resortu obrony wyjaśniła, że w związku z likwidacją powszechnego obowiązku służby wojskowej Bundeswehra przeżywa problemy kadrowe. – Zamówiony sprzęt wojskowy napływa z opóźnieniem i jest bardzo drogi – dodała minister. W dodatku - przyznała - "zbyt ograniczyliśmy zapasy części zamiennych oraz możliwości techniczne naprawy sprzętu".

Jak podały w poniedziałek niemieckie media, w piątek doszło do kolejnej awarii wojskowego samolotu transportowego. Jedna z maszyn typu Transall, biorąca udział w akcji pomocy dla ofiar epidemii eboli w Afryce, musiała przymusowa lądować na Wyspach Kanaryjskich. Wcześniej seria awarii znacznie opóźniła pomoc dla irakijskich Kurdów walczących z Państwem Islamskim.

Merkel wykluczyła możliwość zwiększenia wydatków na obronę w przygotowywanym obecnie projekcie budżetu na rok 2015. Niemcy przeznaczają na obronę 1,3 proc. PKB, znacznie mniej, niż postuluje NATO.

Były główny inspektor Bundeswehry Harald Kujat powiedział rozgłośni RBB, że program cięcia wydatków doprowadził do "zawału" w armii.

W zeszłym tygodniu dowództwo armii na spotkaniu z posłami z parlamentarnej komisji obrony przyznało, że ze względu na awarie i brak sprzętu oraz części zamiennych część sił zbrojnych nie jest zdolna do wykonywania zadań operacyjnych.

pap

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa