Przejdź do treści
22:11 Ukraina proponuje Rosji zawieszenie ataków przy pomocy dronów i rakiet dalekiego zasięgu na infrastrukturę cywilną przez co najmniej 30 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu - przekazał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Tam w organizmie gromadzi się mikroplastik

Źródło: mikroplastiki - pixabay.com

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Nature Medicine" wykazało, że mózg ludzki jest organem, w którym mikroplastiki kumulują się w największym stopniu. Naukowcy wykryli w próbkach mózgowych od 7 do 30 razy więcej tych cząsteczek niż w próbkach pobranych z wątroby czy nerek.

Analiza przeprowadzona na próbkach mózgów osób zmarłych w latach 2016 i 2024 wykazała znaczący wzrost stężenia mikroplastików w porównaniu do próbek z wcześniejszych okresów (1997-2013). Badacze zaobserwowali, że w przeszłości koncentracja mikroplastików w tkankach mózgowych była znacznie niższa.

Zdaniem badaczy, mikroplastiki do organizmu dostają się z pożywienia. Są one transportowane przez krew, a następnie gromadzą się w tkankach tłuszczowych, w tym w mózgu, który w około 60 procent składa się z tłuszczu. Naukowcy przypuszczają, że nanoplastiki mogą być przenoszone w organizmie wewnątrz cząsteczek tłuszczu.

Badanie wykazało także, że wyższe stężenia mikroplastików i nanoplastików stwierdzono w mózgach osób cierpiących na demencję. Może to być związane z atrofią tkanek mózgowych, osłabieniem bariery krew-mózg oraz zaburzeniami mechanizmów detoksykacji typowymi dla tej choroby.

Część naukowców poddaje w wątpliwość metodologię badań. Podnoszą oni kwestię powszechnej obecności mikroplastików w środowisku laboratoryjnym, co może prowadzić do zanieczyszczenia próbek i zawyżenia wyników. Zwraca się uwagę, że analizowane próbki pochodziły z banku tkanek, a nie były pobrane specjalnie na potrzeby tego badania.

Mikroplastiki to małe fragmenty plastiku o wielkości od 0,1 mikrometra do 5 milimetrów. Powstają w wyniku rozkładu większych odpadów plastikowych. Produkcja plastiku na świecie podwoiła się w latach 2000-2019, osiągając 460 milionów ton. Szacuje się, że ponad 22% plastiku trafia do środowiska w wyniku nieprawidłowej gospodarki odpadami, a następnie dostaje się do łańcucha pokarmowego. W jednym z badań wykryto mikroplastiki w 99 procent próbek owoców morza dostępnych w sprzedaży.

Naukowcy podkreślają konieczność dalszych badań nad wpływem mikroplastików na zdrowie ludzi. Uważają, że w przyszłości należy skupić się na badaniu koncentracji plastiku również w innych tkankach oraz na analizie konsekwencji tej akumulacji.

Odkrycie, że mózg jest miejscem kumulacji mikroplastików, budzi niepokój. Choć na razie nie są znane w pełni skutki zdrowotne tego zjawiska, podkreśla ono powszechność zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi i ich wpływ na organizm człowieka.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Kowalski: Będziemy bezwzględnie rozliczać Tuska, Bodnara i Giertycha

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. O godz. 21:30 zapraszamy na wydanie specjalne do Telewizji Republika

1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego – konferencja w Trybunale Konstytucyjnym

Kolejne prowokacje Rosjan nad Morzem Bałtyckim

Najnowsze

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary