Przejdź do treści
Republika Piotr Nisztor zaprasza o godzinie 20:30 na program "Ściśle Jawne", w którym zobaczymy reportaż Cezarego Gmyza o Instytucie Pileckiego i Krzysztofie Ruchniewiczu
13:41 Wielkopolska: mierzący 7 km zator drogowy powstał w niedzielę na poznańskim odcinku autostrady A2 w kierunku Świecka. Korek jest spowodowany pracami przy przebudowie obwodnicy Poznania
13:08 IMGW: w niedzielę na zachodzie kraju upały, na wschodzie burze. W poniedziałek w całym kraju będzie gorąco, temperatura może wynieść nawet do 32 st. C
12:54 Instytut Ordo Iuris zachęca do podpisywania petycji w sprawie zablokowania nielegalnej imigracji do Polski. Petycja jest dostępna na stronie niedlaimigracji.pl
12:43 USA: odwołano ostrzeżenia przed tsunami po trzęsieniach ziemi u wybrzeży Kamczatki
12:02 Gdańsk: w niedzielę zamkniętych jest pięć kąpielisk w północnej Polsce z powodu zakwitu sinic. Czerwone flagi zawisły na morskich kąpieliskach także z powodu wysokich fal i prądów wstecznych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Marszałek Witek na Litwie. „Widzę szerokie pole do współpracy”

Źródło: Fot.: PAP/Valdemar Doveiko

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podsumowując dziś swój oficjalny pobyt na Litwie stwierdziła, że była to dobra wizyta zapowiadająca szeroką współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i rozwiązywania problemów litewskich Polaków.

– Widzę szerokie pole współpracy. Idziemy w tym samym kierunku. Problemy są dokładnie te same, cel też jest ten sam – powiedziała marszałek dziennikarzom. Podkreśliła przy tym, że była to bardzo dobra wizyta, podczas której miała okazję spotkać się ze litewskimi politykami wysokiego szczebla. 

Marszałek Witek spotkała się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, premier Ingridą Szimonyte i przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktorią Czmilyte-Nielsen.

– „Rozmowy, które się toczyły na wszystkich szczeblach, dotyczyły kwestii, które łączą Polaków i Litwinów. Są to kwestie bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa energetycznego. To jest ocena sytuacji na Wschodzie, tego, co się dzieje na Białorusi, polityki prowadzonej przez Rosję, ale także postanowień ostatniego szczytu UE i NATO – powiedziała Witek.

Poruszono również kwestię  „szeroko pojętej współpracy parlamentarnej” obu krajów.

???????????????? Wizyta marszałek Sejmu @elzbietawitek w Wilnie. Dzień pierwszy.????
????????https://t.co/Kn2yoUV1dA. pic.twitter.com/1pzvQY9Bpa

— Sejm RP???????? (@KancelariaSejmu) June 28, 2021

– Bardzo się cieszę, bo spotkałam się tutaj z pozytywną reakcją, a nawet zainteresowaniem zorganizowania takich komisji (parlamentarnych) polsko-litewskich związanych z tematami obronności, a także tego, co ostatnio się dzieje, czyli przechodzenia migrantów przez Białoruś na stronę litewską – oświadczyła marszałek.

W Wilnie Witek przedstawiła również propozycję powołania sekretariatu państw Inicjatywy Trójmorza, gdzie byłyby uzgadniane wspólne stanowiska w sprawach najważniejszych dla UE. Zaproponowała też zorganizowanie w Warszawie spotkania młodych parlamentarzystów państw Trójmorza. – To jest nowe pokolenie. Może będzie inne spojrzenie na kwestie, które są ważne teraz, a także w najbliższej przyszłości – wskazała.

Sprawa polska na Litwie

Marszałek, podczas swej pierwszy oficjalnej wizyty na Litwie, spotkała się również z przedstawicielami społeczności polskiej oraz z polską młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Zapewniła, że temat sytuacji Polaków na Litwie był obecny na każdym spotkaniu, a podnoszone były kwestie pisowni nazwisk polskich, polskiego nazewnictwa ulic i miejscowości, kwestia przyjęcia ustawy o mniejszościach narodowych, a także reformy oświaty.

– W sprawach polskich nikt nie powiedział nie. Jest taka dobra atmosfera, żeby o tych kwestiach rozmawiać. Nigdzie nie było jakiejś blokady, wręcz odwrotnie, były zapewnienia, że będziemy o tym rozmawiać – powiedziała Witek. 

Konstytucja 3 Maja była wyrazem obrony naszej niepodległości po pierwszym rozbiorze w 1772 roku, była dziełem narodów, które ponad wszystko ukochały wolność i patriotyzm, była naszym wspólnym dziełem - Polski i Litwy.

Marszałek Sejmu #Witek #Wilno

— Krzysztof (@prawy72) June 29, 2021

Szefowa polskiego Sejmu we wtorek wystąpiła też podczas sesji plenarnej litewskiego parlamentu. - Moja obecność w parlamencie pokazuje, jak dobre są relacje między naszymi państwami – wskazała na wstępie Witek, wyrażając zadowolenie, że przemawia z miejsca, z którego przemawiał śp. prezydent Lech Kaczyński i marszałek Marek Kuchciński.

Witek, przywołując wspólną polsko-litewską historię oraz przypominając o tegorocznych obchodach w Polsce i na Litwie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, które miało miejsce 20 października 1791 roku, wskazała na wyzwania dnia dzisiejszego, jakimi są siły w Rosji dążące do rozszerzenia strefy wpływów, sytuacja na Białorusi i Ukrainie oraz nasilające się cyberataki.

W wystąpieniu Witek podkreśliła, że wyzwaniem jest też przygotowywana na Litwie reforma oświatowa, która musi sprostać wymogom współczesności, ale, jak podkreśliła, ma zachować też równe prawa wszystkich obywateli kraju, w tym mieszkających tu Polaków.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie marszałek Witek z Polakami - deputowanymi do Sejmu Republiki Litewskiej.

 

PAP

Wiadomości

Na ile realny jest zamach stanu przez Tuska?

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kamczatki. Jest ostrzeżenie przed tsunami [WIDEO]

Tusk pod presją! Granicę chroni dopiero po reakcji Ruchu Obrony Granic

Matecki do Niemców: nie ma zgody polskiego społeczeństwa na podrzucanie nam ich problemów [WIDEO]

Straż Graniczna: W ciągu ostatniej doby do Polski nie wpuszczono siedmiu osób

Lis znów w nienawistnym szale. Wściekły wpis po antyimigrandzkich marszach w Polsce

Ordo Iuris zachęca do podpisywania petycji w sprawie nielegalnej imigracji

Tak potrafi tylko Platforma. Deweloperzy dostaną teren w zabytkowej części Poznania

Ukraińcy zaatakowali Moskwę dronami. Rosjanie w popłochu, ruch lotniczy na czterech lotniskach zawieszony

Niemiecka gazeta przyznaje, że w Polsce panuje cenzura w mediach "głównego nurtu" ws. imigrantów

Tusk i Bodnar brzydko się chwytają

To już koniec Polski 2050? Polacy są bardzo sceptyczni wobec przyszłości partii Hołowni

Ataki lewicowych bojówek Tuska na polskich patriotów

Prezes Astronomer'a ustępuje po tym jak kamera uchwyciła jego zdradę

Lubuskie: Kolejny samorząd bez pieniędzy unijnych. W tle szantaż migrantami

Najnowsze

Na ile realny jest zamach stanu przez Tuska?

Straż Graniczna: W ciągu ostatniej doby do Polski nie wpuszczono siedmiu osób

Lis znów w nienawistnym szale. Wściekły wpis po antyimigranckich marszach w Polsce

Ordo Iuris zachęca do podpisywania petycji w sprawie nielegalnej imigracji

Tak potrafi tylko Platforma. Deweloperzy dostaną teren w zabytkowej części Poznania

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kamczatki. Jest ostrzeżenie przed tsunami [WIDEO]

Tusk pod presją! Granicę chroni dopiero po reakcji Ruchu Obrony Granic

Matecki do Niemców: nie ma zgody polskiego społeczeństwa na podrzucanie nam ich problemów [WIDEO]