Premier Litwy: Mocny głos Polski i Litwy jest potrzebny do rozwoju demokracji na wschodzie Europy

Artykuł
Premier Morawiecki podpisał akt erekcyjny rozbudowy Domu Kultury Polskiej
Fot. Facebook/Kancelaria Premiera

– Mocny głos Polski i Litwy oraz ścisła koordynacja działań są potrzebne do rozwoju demokracji i wolności w sąsiedztwie Europy – zaznaczyła premier Litwy Ingrida Simonyte, która wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim złożyła wizytę w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Premierzy Litwy i Polski uczestniczyli w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Domu Kultury Polskiej oraz nowej siedziby TVP Wilno.

– W każdym domu bywają również spory, ale jestem tu dziś po to, aby raz jeszcze zaprosić do otwartej dyskusji na wszelkie tematy. Nie wątpię, że życzliwa współpraca pomoże osiągnąć wzajemne zaufanie – mówiła szefowa litewskiego rządu.

Zwróciła uwagę, że w poniedziałek obchodzona będzie 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Litwa i Polska na przestrzeni stuleci osiągnęły wiele wspólnych zwycięstw, czasami były też porażki. Nauczyliśmy się, że silniejsi jesteśmy tylko będąc razem – podkreśliła.

Premier Litwy oświadczyła też, że wspólnie z szefem polskiego rządu zdecydowali o kontynuowaniu aktywnej pracy na rzecz pielęgnowania polsko-litewskich stosunków oraz wzmocnienia strategicznego partnerstwa.

– Mocny głos Polski i Litwy oraz ścisła koordynacja działań są również potrzebne do rozwoju demokracji i wolności w sąsiedztwie Europy. Mam nadzieję, że naród Białoruski, oraz wspólnoty polska i litewska w tym kraju jak najszybciej doczekają się tego dnia, kiedy same będą mogły tworzyć własną przyszłość – podkreśliła.

Litewska premier złożyła również życzenia pracownikom TVP Wilno; wskazała, że różnorodność mediów jest niezwykle potrzebna w obliczu fałszywych, propagandowych wiadomości ze Wschodu.

Źródło: PAP, FB

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy