Przejdź do treści
MFW: Grecja może potrzebować dalszej pomocy
Flickr.com/tjuel/CC

- Jest prawdopodobne, że Grecja będzie potrzebowała dalszej pomocy finansowej od strefy euro w ciągu następnych dwóch lat, bez względu na pomyślny powrót tego kraju na rynki obligacji - oświadczył szef wydziału europejskiego MFW Reza Moghadam. - To jeszcze nie koniec drogi - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Potrzeby finansowe (Grecji - red.) na następne dwa lata pozostają bardzo wielkie. Potrzebna będzie kontynuacja wsparcia - powiedział Moghadam na konferencji prasowej w Waszyngtonie podczas wiosennych posiedzeń MFW i Banku Światowego.

Funkcjonująca w ostatnich latach dzięki pakietom ratunkowym Grecja wróciła w czwartek na międzynarodowe rynki finansowe. Kraj, który od 2010 r. nie był w stanie pożyczać pieniędzy u inwestorów ze względu na zbyt wysokie oprocentowanie, wypuścił w czwartek pięcioletnie obligacje o wartości ok. 3 mld euro.

MERKEL: TO JESZCZE NIE KONIEC

- To jeszcze nie koniec drogi - wskazała kanclerz Niemiec Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z premierem Grecji Antonisem Samarasem. Zarazem podkreśliła jednak, że fakty pokazują, iż poczynione już wysiłki opłaciły się Grekom.

Merkel zwróciła uwagę na tendencję wzrostową greckiej gospodarki i pierwsze oznaki stabilizacji na rynku pracy. Zapewniła Grecję o dalszej pomocy Niemiec.

PREMIER GRECJI: PORADZILIŚMY SOBIE

Samaras podkreślił m.in., że udany powrót Grecji po czterech latach na rynki obligacji rozwiał wszelkie wątpliwości wobec pozostania tego kraju w strefie euro. Grecki premier zapewnił, że realizowane będą dalsze reformy, a jednocześnie twierdził, że Grecja nie będzie już potrzebowała nowych programów pomocowych. - Grecja sobie poradziła - oświadczył.

Poprzednio Grecja zaoferowała swoje obligacje w marcu 2010 r. Od tego czasu Ateny były wspierane przez środki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Dotychczasowe programy pomocowe, przyznane Grecji na lata 2010-2014 w zamian za bolesne dla społeczeństwa cięcia, oszczędności i reformy, są warte ok. 240 mld euro.

Ateny nie mają obecnie pilnych potrzeb pożyczkowych, dlatego emisja obligacji traktowana jest jako test, czy w przyszłości kraj będzie w stanie radzić sobie bez pieniędzy z Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przewiduje się, że od 2016 r. Grecja będzie mogła pokrywać cały deficyt poprzez rynek.

Zadłużenie Grecji wynosi obecnie ok. 320 mld euro, co przedkłada się na rekordowe w Europie 170 proc. PKB. Dla porównania dług publiczny Polski wynosi ok. 50 proc. PKB, a średnia dla strefy euro to 95 proc.

Ok. 80 proc. długu Aten jest w rękach MFW i UE - środki te są pożyczone na bardzo niski procent, a harmonogram ich spłaty jest długi. Prywatni wierzyciele mają tylko ok. 30 mld euro greckiego długu w obligacjach o okresie zapadalności od 10 do 30 lat.

PAP

Wiadomości

Dziś apelacja ws. zabójstwa półrocznego Maksymiliana

Polski dokument "Pianoforte" zdobywa nagrodę EMMY 2024

NATO po obradach. Apel o szybkie zaproszenie Ukrainy do Sojuszu

Bliski Wschód: Ostrzał z obu stron, ale pokój wisi w powietrzu

Na Bałtyku rozpoczęto naprawę przeciętego kabla

Trump nałoży ogromne cła na wszystko. Dwa kraje zapłacą

Nalot rosyjskich dronów na Kijów. Ze wszystkich stron

Kanthak: Nawrocki potrafi walnąć pięścią w stół, będzie stał na straży praworządności!

Niemieckie media o Nawrockim. Szacunek i obawy

Jak Polacy zareagowali na kandydaturę K. Nawrockiego?

Hołownia ostry jak nigdy. Atakuje Trzaskowskiego

Jeden z najlepszych dowódców w Polsce odchodzi! Wszystko przez Tuska

Wildstein: wypowiedź Trzaskowskiego o CPK powinna go wyeliminować z polityki

Oficer z NATO apeluje do liderów biznesu: szykujcie się na wojnę!

Czarnek o Szefernakerze. "Jeden z najlepszych w Polsce"

Najnowsze

NASZ NEWS. Nawrocki potwierdza: Paweł Szefernaker będzie moim szefem sztabu wyborczego

Bliski Wschód: Ostrzał z obu stron, ale pokój wisi w powietrzu

Na Bałtyku rozpoczęto naprawę przeciętego kabla

Trump nałoży ogromne cła na wszystko. Dwa kraje zapłacą

Nalot rosyjskich dronów na Kijów. Ze wszystkich stron

Dziś apelacja ws. zabójstwa półrocznego Maksymiliana

Polski dokument "Pianoforte" zdobywa nagrodę EMMY 2024

NATO po obradach. Apel o szybkie zaproszenie Ukrainy do Sojuszu