W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do procesu, którego celem jest obrona praw lekarzy do ratowania ludzkiego życia. Chodzi o to, czy medycy powinni pomagać kobietom, które będąc w trakcie procedury farmakologicznej aborcji, chcą się z niej wycofać i urodzić swoje dziecko.
Dr Dermot Kearney, były prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy w Wielkiej Brytanii, jest czołowym lekarzem, który pomagał pacjentkom odwrócić proces aborcji. Niestety nakazem sądu został zmuszony do rezygnacji z praktyki ratowania życia nienarodzonych. Jak poinformowano, sprawę zgłosił do Królewskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Kobietom, które zgłosiły się do niego po pomoc, dr Kearney przepisywał naturalny hormon progesteron, podtrzymujący ciążę. Praktyka spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Naczelnej Izby Lekarskiej.
This is Dr. Dermot Kearney.
— LifeNews.com (@LifeNewsHQ) February 8, 2022
He has saved 32 babies from abortion using the abortion pill reversal process.
A medical board suspended him for saving these babies and he has a February 24 hearing before a court to appeal.
Please pray for victory!https://t.co/PySPQk754i pic.twitter.com/6XPgCkYvFE
Lekarza bronią prawnicy Chrześcijańskiego Centrum Prawnego (Christian Legal Centre). Jak zauważa dyrektor zespołu, Andrea Williams, kobiety powinny być odpowiednio poinformowane, że śmierć dziecka nie jest nieunikniona po zażyciu pierwszej pigułki.
Jak informuje Chrześcijańskie Centrum Prawne: gdy w 2020 r. brytyjski rząd wydał tymczasowe pozwolenie na aborcję medyczną w domu, nastąpił znaczący wzrost wśród kobiet, ubiegających się o wstrzymanie procesu zabójstwa dziecka, mimo przyjęcia pierwszej pigułki.
Aborcja na telefon
W Wielkiej Brytanii, kobiety przed 10 tygodniem ciąży mogą zamówić tabletki poronne przez telefon, często u lekarza, który nie zna sytuacji zdrowotnej kobiety i dziecka, a ponadto nie przeprowadza żadnego badania. Jak relacjonuje Jak podała konserwatywna ogólnokrajowa gazeta katolicka w Stanach Zjednoczonych „National Catholic Register", jedna z kobiet opisała ten proces jako „łatwiejszy niż zamawianie jedzenia na wynos”.
ZOBACZ: Przerwał aborcję. Lekarzowi odebrano prawo do zawodu
- W każdej innej dziedzinie medycyny leczenie zostałoby przerwane w przypadku wycofania zgody pacjenta – zauważa dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Prawnego Andrea Williams.
W wywiadzie dla National Catholic Register dr Dermot Kearney przekazał, że siły do walki dodaje mu katolicka wiara i bez niej trudno byłoby przetrwa. Jak dodał, w dniu sądu ostatecznego to nie Naczelna Izba Lekarska będzie go osądzać.
Rozprawa w Królewskim Trybunale Sprawiedliwości (High Court UK) odbędzie się 24 lutego.