Przerwał aborcję. Lekarzowi odebrano prawo do zawodu

Artykuł
W tym czasie w Argentynie aborcja była legalna w sytuacji zagrożenia życia lub gdy ciąża była wynikiem gwałtu
Fot. pixabay.com / cynthia_groth

Dr Leandro Rodríguez chciał ocalić życie 19-letniej dziewczyny i jej nienarodzonego dziecka, które poddano aborcji farmakologicznej. Za przerwanie zabiegu aborcji stanął przed sądem i został skazany. Sąd odrzucił jego odwołanie od tego wyroku, utrzymując go w mocy.

Dziewczyna zażyła wcześniej pigułki aborcyjne, trafiła do szpitala ze skurczami, wysoką gorączką i silnym bólem, jednak nie miała rozszerzonej szyjki macicy.Dr Rodríguez zdecydował się na ratowanie życia pacjentki oraz życia dziecka.

Dr Rodríguez został pozwany, stanął przed sądem i za przestępstwo nieprzestrzegania obowiązków funkcjonariusza publicznego skazano go w 2019 roku na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz dwa lata i cztery miesiące pozbawienia prawa do pełnienia funkcji publicznych. W wyroku Sąd uznał, że Rodríguez „nie zapewnił profesjonalnego świadczenia medycznego w ramach ram prawnych, do których był zobowiązany”.

Lekarz wraz z adwokatem rozważają zwrócenie się do organu międzynarodowego. „Znalazłem się w takiej sytuacji i zakładam, że jeśli będę milczał, jest to równoznaczne ze zgodą z tymi decyzjami, które są nie tylko sprzeczne z prawem do życia, ale także do wyrażania siebie, do pracy, do wyrażania sprzeciwu sumienia – powiedział dr Rodríguez.

Źródło: infocatolica.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy