Co czwarty młody Niemiec jest zagrożony ubóstwem
Ubóstwo dotyka co czwartego młodego człowieka w Niemczech – podaje „Monitor ubóstwa młodzieży w Niemczech”, który opublikowało Federalne Stowarzyszenie ds. Pracy Socjalnej Młodzieży Katolickiej (BAG KJS) w Düsseldorfie.
Z raportu omówionego przez portal dw.com wynika, że w grupie wiekowej 18-24 lata wskaźnik zagrożenia ubóstwem w 2023 roku wynosił 25 procent. Wśród osób poniżej 18 roku życia wynosił on około 21 procent. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem określa odsetek ludności, która musi żyć za mniej niż 60 procent średniego dochodu. Warto też zauważyć, że od 2023 roku kondycja gospodarki niemieckiej (mimo ewidentnych działań pomocowych ze strony wygaszającej polską gospodarkę koalicji 13 grudnia) jeszcze się pogorszyła.
W 2023 roku próg ubóstwa osoby żyjącej samotnie w Niemczech, po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, wynosił 1310 euro miesięcznie. W całych Niemczech w 2023 roku blisko 12 milionów ludzi było zagrożonych ubóstwem.
Według raportu, ponad dwie trzecie młodych Niemców obawia się, że wraz ze swoimi rodzinami będą musieli żyć w ubóstwie.
Co drugi uczący się zawodu oraz dwie trzecie studentów w Niemczech w 2023 roku uznani zostali za „przeciążonych kosztami mieszkania”. Oznacza to, że musieli oni wydać na nie ponad 40 procent swoich dochodów. 40 procent wszystkich bezdomnych przebywających w ośrodkach w 2024 roku było w wieku poniżej 25 lat.
Młodych Niemców nie stać także na podróżowanie. Kupno roweru, nie mówiąc już o samochodzie, tak przynajmniej wynika z raportu, jest problemem dla znacznej części młodych ludzi. Problemem bywa nawet kupno biletu i to wcale nie z powodu ceny, ale faktu, że bilet jest obecnie dostępny tylko w formie cyfrowej, co wyklucza osoby bez telefonów komórkowych lub kont bankowych.
Źródło: dw.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.