Książę Walii podzielił się swoimi ulubionymi przebojami podczas radiowego programu z okazji Narodowego Dnia Podziękowań, obchodzonego by uczcić wkład brytyjskiej służby zdrowia i wolontariuszy w zmagania z pandemią. Książę przyznał, że piosenka „Givin’ Up, Givin’ In” - hit soulowej grupy The Three Degrees – budziła w nim „niepohamowaną ochotę tańca”.
Program został nagrany dla organizacji Hospital Broadcasting Association, zrzeszającej szpitalne stacje radiowe. Książę podziękował również wszystkim wolontariuszom, którzy poprzez stacje radiowe nieśli pacjentom i personelowi szpitalnemu pociechę i rozrywkę.
Lista przebojów przyszłego króla jest różnorodna. W zbiorze znalazły się piosenki z całego jego życia. Wśród wymienionych piosenek znalazły się utwory artystów z Południowej Afryki, Szkocji, Francji i Rpubliki Irlandii.
Piosenka Dicka Powella przypominała księciu o babci
Książę wspominał, że piosenka „Givin’ Up Givin’ In” zespołu The Three Degrees była wykonywana na jego 30. urodzinach i zawsze budziła w nim „niepohamowaną ochotę do tańca”. Z kolei „Lulu’s Back In Town” Dicka Powella z 1935 r. wprawia go w szczęśliwy nastrój, ponieważ przypomina mu o babci.
Z kolei piosenkę „Don’t Rain On My Parade” Barbary Streisand miał okazję oglądać na żywo podczas występu gwiazdy w Kalifornii, gdy służył jako młody porucznik na HMS Jupiter w latach 70.
W skład listy przebojów księcia Karola wchodzą utwory:
- Givin' Up, Givin' In - The Three Degrees
- Don't Rain On My Parade - Barbra Streisand
- La Vie En Rose - Edith Piaf
- Upside Down - Diana Ross
- The Voice - Eimear Quinn
- The Click Song - Miriam Makeba
- You're A Lady - Peter Skellern
- La Mer - Charles Trenet
- Bennachie - Old Blind Dogs
- Lulu's Back In Town - Dick Powell
- They Can't Take That Away From Me - Fred Astaire and Ginger Rogers.
- Tros Y Garreg/Crossing the Stone - Catrin Finch
- Tydi a Roddaist - Bryn Terfel
Lista będzie dostępna w serwisie Spotify.
Nie po raz pierwszy książę dzieli się swoimi muzycznymi upodobaniami. W 2018 r. wyjawił swą miłość do muzyki Leonarda Cohen. Z kolei w zeszłym roku, w rozmowie z Classic FM, przedstawił swoje ulubione utwory muzyki klasycznej.
Przemawiając w niedzielnym programie radiowym, znanym jako „Muzyka i Wspomnienia z Jego Wysokością Księciem Walii”, Karol podkreślił, że „był głęboko wzruszony oddaniem, którym wykazali się pracownicy służby zdrowia oraz wolontariusze w całym kraju”. Podziękował im za „hart ducha”, odniósł się także do „nieocenionej roli” jaką wypełniało szpitalne radio.
Nieoceniona rola szpitalnego radia
- W czasach, gdy mierzymy się ze skutkami owej straszliwej pandemii, rola szpitalnego radia stała się jeszcze ważniejsza i wiem, że nie sposób ocenić wagi, jaką pełni ono w łączeniu ludzi, dodawaniu im otuchy i zapewnianiu towarzystwa, w podnoszeniu ich na duchu, gdy jest to najbardziej potrzebne – powiedział książę.
W niedzielę w całym Zjednoczonym Królestwie obchodzono Narodowy Dzień Podziękowań. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii byli zachęcanie do wyrażania swojej wdzięczności wszystkim tym, którzy zapewnili, że w czasie pandemii państwo funkcjonowało. O 17:00 w cały Królestwie wzniesiono kieliszki lub kufle w toaście honorującym ich wysiłki.
Wcześniej, w sobotni wieczór, liczne budynki, w tym katedry, stadiony, ratusze, kościoły, szpitale oraz mosty zostały podświetlone na niebiesko w podziękowaniu dla służb medycznych i wolontariuszy.