Przedstawiciele Polonii uczcili w niedzielę rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki składając kwiaty na moście jego imienia w Nowym Jorku. Stale też upowszechniają wśród Amerykanów wiedzę o wspólnym bohaterze Polski i USA .
Wydarzenie na ścieżce dla pieszych mostu Kosciuszko Bridge łączącego dzielnice Brooklyn i Queens zgromadziło m.in. uczniów dwujęzycznych amerykańsko-polskich programów w publicznych nowojorskich szkołach. Dzięki temu nie tylko polonijne dzieci mogą poznawać działalność generała.
„W tym roku, podobnie jak poprzednio, zapraszamy z kwiatami i wieńcami, aby pokazać, że pamiętamy o bohaterze dwóch narodów. Most Kościuszki jest najnowszym w Nowym Jorku i każdego dnia przejeżdża po nim ok. 120 000 samochodów. Chcemy przedstawić historię generała i jego wkład w zwycięstwo amerykańskiej rewolucji” – podkreślają m.in. organizatorzy akcji z Fundacji Dobra Polska Szkoła.
Jak powiedział PAP prezes polonijnej fundacji Andrzej Cierkosz, dzięki wsparciu członka Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku Stevena Ragi ustawodawcy uhonorowali akcję z kwiatami okolicznościową rezolucją.
„Chcemy pokazać Amerykanom, że Kościuszko nie jest tylko figurą z brązu, lecz żywą postacią, o której pamiętamy. Po raz pierwszy od wielu lat w nowojorskich szkołach pojawiły się okazjonalnie lekcje o Tadeuszu Kościuszce. Uruchamiamy też od dzisiaj z innymi organizacjami polonijnymi proces, żeby został on honorowym obywatelem USA” – deklarował w rozmowie z PAP Cierkosz.
Ameryka przyznała dotychczas ten zaszczyt tylko ośmiorgu obcokrajowców, w tym gen. Kazimierzowi Pułaskiemu. Wśród pozostałych są Matka Teresa, Winston Churchill, Marquis de Lafayette, Raoul Wallenberg, William Penn, James Armistead Lafayette oraz Baron von Steuben.
Kościuszko był kluczową postacią w historii USA, szczególnie podczas wojny o niepodległość. Wsławił się m.in. jako inżynier wojskowy, projektując umocnienia w Saratodze, co przyczyniło się do zwycięstwa nad Brytyjczykami. Był zwolennikiem idei równości i wolności.
W uroczystości niedzielnej wzięli udział polonijni weterani i harcerze. Przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych m.in. Pulaski Parade Association, Pulaski Police Association, Kadeci Pułaskiego, Towarzystwo Kurkowe i Polonia of Long Island.
Źródło: PAP