Przejdź do treści
Republika Katarzyna Gójska zaprasza na program W PUNKT – najważniejszą wieczorną debatę polityczną w Republice. O 20:50 gośćmi będą: Adam Andruszkiewicz (PiS), Gustaw Marek Brzezin (PSL), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Marek Szewczyk (Konfederacja)
Republika Dziś o 20:15 gośćmi Danuty Holeckiej w Republice będą: Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Kusznieruk z Nowej Lewicy
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kościół katolicki pomaga walczyć z trądem

Źródło: Fot. flickr/moyerphotos

Jak podają najnowsze dane z Rocznika Statystycznego Kościoła, prowadzone są 532 leprozoria na terenie całego świata. W Afryce jest ich 201, w Ameryce Południowej 41, w Azji 269, w Europie 19, a w oceanii 2. Niedziela 30 stycznia to natomiast 69 obchody Światowego Dnia Trędowatych.

Święto zostało ustanowione w 1954 roku, przez francuskiego dziennikarza, a przede wszystkim sługę Bożego Raoula Follereau, nazywanego „apostołem trędowatych”. Walczył on z marginalizacji i brakiem sprawiedliwości z jakimi spotykali się chorzy.

Aktualnie, trąd jest na liście „tropikalnych chorób zaniedbanych” WHO. Mimo, że jest uleczalny, stanowi spory problem dla opieki zdrowotnej w dużej ilości krajów. Spowodowały to trudne warunki społeczno-ekonomicznymi, sprzyjające rozprzestrzenianiu się chory. Utrudniło to jednocześnie należytą i wczesną diagnozę.

Kraje, na których terenach znajduje się najwięcej ośrodków dla trędowatych to: Indie (216) Madagaskar (31), Demokratyczna Republika Konga (26), Egipt (24), Brazylia (18), Ukraina (10).  

Madagascar's hidden leprosy battle https://t.co/NM7usvXQim pic.twitter.com/A5hPbq0Xu4

— FRANCE 24 (@FRANCE24) March 9, 2018

Jak podaje Stowarzyszenie Przyjaciół Raoula Follereau promujące obchody tego dnia – WHO opublikowało na początku września tradycyjnie swój raport na temat sytuacji trądu na świecie. Pierwszym aspektem, który należy podkreślić, jest fakt, że tylko 127 krajów (z 221) dostarczyło dane dotyczące trądu za 2020 r., w porównaniu ze 160 krajami w 2019 r. Roczna liczba osób chorych na trąd zdiagnozowanych na świecie wynosi 127 396 (38,6 proc. kobiet), co stanowi znacznie niższą liczbę niż w 2019 roku (202 185 osób), a to oznacza spadek o 37,1 proc. Spadek jest też niewątpliwie spowodowany ograniczeniem gromadzenia danych podczas pandemii Covid-19 i dlatego powinien być ostrożnie interpretowany przy obliczaniu tendencji długoterminowych.

Kościół misyjne kultywuję tradycję opieki nad chorymi na trąd, którzy są często odtrącani i opuszczani nawet przez swoje własne rodzin. Należy wspomnieć, że w wielu krajach wciąż istnieje poważny problem związany z dyskryminacją chorych. Wszystko ze względu na rzekomą nieuleczalność i straszliwe okaleczenia, które powoduje choroba.

Zgromadzenia zakonne, które w swojej misji ewangelizacyjnej poświęciły się opiece oraz reintegracji społecznej to: kamilianie, Franciszkanki Misjonarki Maryi (FMM), Zgromadzenie Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, kapucyni, jezuici, Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia Consolata, misjonarze z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME) i oblatów.

Today is the feast of Blessed Jan Beyzym, SJ, a pioneer in caring for lepers in Madagascar during the time when leprosy was incurable and those afflicted with it were banished from society. https://t.co/0S63ZGALjH pic.twitter.com/wT8ydK08rw

— Jesuits of Canada (@JesuitsofCanada) October 12, 2021

W historia misyjnej pojawia się również kilka przykładów beatyfikacji lub kanonizacji. Do grona takich osób zaliczamy np. siostrę Marianne Cope, pochodzącą z Hesji. Wstąpiła ona do zgromadzenia zakonu w Syrakuzach, pracując jako nauczycielka. Później zajmowała się pomocą w szpitalach jako pielęgniarka, w 1883 r. wyjeżdżając na Hawaje. Służyła tam w leprozariach w Honolulu i Molokai. Zmarła na hawajskiej wyspie po 35 latach spędzonych pośród chorych.

Oprócz jej sylwetki należy wyróżnić także Jana Beyzyma, który za zgodą przełożonych w wieku 48 lat wyjechał z Ukrainy, żeby udzielać posługi trędowatym. Stworzył tam pionierskie dzieło, co uczyniło go prekursorem dzisiejszej opieki nad trędowatymi w Madagaskarze. Z datków otrzymanych od dobroczyńców i rodaków udało mu się zbudować w maranie szpital mogący pomieścić 150 chorych.

 

#OTD in 1912, the death of Blessed Jan Beyzym, SJ, known in Madagascar as the Servant of Lepers. He was a pioneer in caring for lepers during the time when leprosy was incurable and those afflicted with it were banished from society. pic.twitter.com/VGPnl1wUzo

— Jesuit News (@jesuitnews) October 2, 2020
ekai.pl

Wiadomości

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Najnowsze

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski