Niezwykłe zaćmienie księżyca mogą obecnie obserwować mieszkańcy zachodniej półkuli ziemskiej. Zjawiskiem „Super Blue Blood Moon” określa się moment, w którym księżyc przybiera niezwykłych kolorów.
Zaćmienie następuję w momencie, gdy księżyc znajduje się w jedne linii ze słońcem, po drugiej stronie naszej planety. Tym razem zjawisko zbiegło się z „superpełnią”, czyli momentem gdzie księżyc znajdował się najbliżej naszej planety.
Stanisław Rokita, astronom z Torunia podkreśla, że określenie zaćmienia „krwistym”| nie jest bezpodstawne.
– O czerwonym czy brązowym księżycu możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do całkowitego zaćmienia księżyca. Wtedy księżyc już nie świeci tak jasno w czasie pełni, tylko chowając się w cieniu naszej planety przybiera czerwoną albo brązową barwę. Nigdy nie wiadomo, jaką barwę przed zaćmieniem przybierze księżyc, bo jest to zależne od stanu ziemskiej atmosfery. Im jest bardziej zanieczyszczona, bardziej gęsta, tym ta barwa księżyca jest ciemniejsza. To jest najciekawsze w tej dzisiejszej pełni – mówił Rokita.
W Polsce zmuszeni jesteśmy obejrzeć jedynie końcówkę zjawiska, jednak wydarzenie na żywo transmitowane jest na głównej stronie NASA.
Ostatni raz zjawisko „Super Blue Blood Moon” można było obserwować na zachodniej półkuli ponad 150 lat temu – 31 marca 1866 r., z kolei na wschodniej półkuli 30 grudnia 1982 r.