Przejdź do treści
Republika Narodowe Święto Niepodległości. Na naszej antenie od godzin porannych trwa wydanie specjalne. Oglądaj również na naszym kanale w platformie YouTube
19:31 Wielka Brytania: sąd skazał 47-letnią obywatelkę Chin Zhimin Qian na 11 lat i 8 miesięcy więzienia za kradzież 61 tys. bitcoinów o bieżącej wartości ponad 5 mld funtów
17:35 KE: Bułgaria, Czechy, Estonia, Chorwacja, Austria i Polska zmagają się z poważną presją migracyjną i będą mogły wystąpić o pełne lub częściowe zwolnienie z relokacji migrantów na nadchodzący rok w ramach paktu migracyjnego
16:58 Turcja: samolot wojskowy rozbił się na terenie Gruzji; na pokładzie było 20 osób
16:44 Ukraina: obywatel Ukrainy Serhij K., przebywający w więzieniu we Włoszech w związku z zarzutami udziału w ataku na gazociąg Nord Stream w 2022 roku, przerwał strajk głodowy
15:45 Ukraina: po raz siódmy w tym roku ukraińskie drony zaatakowały rosyjską rafinerię ropy naftowej w Saratowie
14:07 Kujawsko-pomorskie: Zator na autostradzie A1 w Rulewie w kierunku Łodzi
13:33 Prezydent: Polska jest wolna i nie jest już kolonią
13:30 Prezydent: Polska wolna, niepodległa i suwerenna - to nasze zobowiązanie
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Komorowski: Nie sądzę, by TK zakwestionował istotę ustawy o OFE

Źródło: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC

Prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zmianach w OFE, mówi, że liczy się z tym, że Trybunał może wskazać konieczność zmian w ustawie, jednak nie sądzi, by chciał on "zakwestionować samą istotę tej zmiany".

Prezydent w poniedziałek w radiowych Sygnałach Dnia przypomniał też, że nie był orędownikiem tej ustawy, ale musiał wziąć pod uwagę ryzyko związane z budżetem. Niewejście tych przepisów w życie - wskazał - oznaczałoby "zrujnowanie budżetu i narażenie na ogromne kłopoty Polski".

Natomiast - podkreślił - pewne jest to, że muszą być wyjaśnione ewentualne zastrzeżenia do ustawy, gdyż "w tak delikatnym obszarze, jakim jest system emerytalny nie może być wątpliwości, co do legalności i konstytucyjności rozstrzygnięć". Dlatego - mówił - w tzw. trybie następczym skierował ustawę do TK.

- Liczę na to, że Trybunał rozstrzygnie wątpliwości. Liczę się z tym, że może np. zaproponować jakieś zmiany, czy wskazać konieczność zmian - myślę, że rząd także to bierze pod uwagę. Ale nie sądzę, aby Trybunał chciał zakwestionować samą istotę tej zmiany - mówił prezydent.

Według niego tematem "do podjęcia" przez TK jest np. to czy fundusze mogą inwestować w papiery dłużne państwa polskiego czy zakaz reklamowania funduszy. Reklama - przekonywał prezydent - jest również źródłem wiedzy, a każdy podejmując decyzję ws. OFE powinien mieć możliwość łatwego uzyskania przystępnej wiedzy, która będzie podstawą decyzji "o wadze życiowej".

Jak zaznaczył, jeśli Trybunał przyzna mu rację, to nakaże dokonanie poprawek w ustawie i wskaże instytucję, która będzie musiała ustawę poprawić.

Nowe przepisy dot. OFE obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Ustawa ma m.in. dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE. W poniedziałek fundusze mają przekazać ZUS-owi obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.

Regulacja wprowadza zakaz inwestowania OFE w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez Skarb Państwa.

Prezydent podpisał ustawę o OFE 27 grudnia 2013 r., a w zeszły piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Prezydent "sygnalizuje" też Trybunałowi we wniosku "istniejącą w środowisku prawniczym znaczącą rozbieżność poglądów co do statusu składek" odprowadzanych do OFE. Rozbieżność opinii dotyczy tego, czy zgromadzone w OFE środki, pochodzące ze składek z naszych wynagrodzeń, są środkami publicznymi czy prywatnymi.

pap

Wiadomości

Incydent z udziałem lewicowców przed konsulatem USA w stolicy

KE zmienia decyzję ws. relokacji migrantów. Dotyczy to też Polski

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tysiące klubowiczów „Gazety Polskiej” na Marszu Niepodległości [ZOBACZ GALERIĘ]

Bosak popiera prezydenta Nawrockiego: po pierwsze Polska! Po pierwsze Polacy! Mamy obowiązki polskie

Jest sukces! Ćwierć miliona Polaków wzięło udział w Marszu Niepodległości!

Równoległa rzeczywistość w TVN24. Tradycyjnie o narodowcach i marszu agresji

Na wyspach gangi produkują podróbki leków wspomagających odchudzanie

Sławomir Mentzen: Polska dziś się upomina - zwrócić Tuska do Berlina

Prezes PiS wśród tysięcy Polaków. „Musimy gromadzić ludzi, dla których ważna jest suwerenność”

Jest co najmniej 12 zabitych w eksplozji samochodu pułapki!

Tak propaganda w likwidacji zniechęcała do udziału w Marszu Niepodległości

Prezydent Karol Nawrocki na Marszu Niepodległości

Lewacki europoseł z Niemiec został szefem najbardziej prorosyjskiej partii w swoim kraju

Niemcom nie podoba się patriotyczny Marsz Niepodległości. "Przyciąga homofobów i antysemitów" - kłamią za Odrą

Waldemar Łysiak odznaczony Orderem Orła Białego. Cieszy nas to podwójnie!

Najnowsze

Incydent z udziałem lewicowców przed konsulatem USA w stolicy

Jest sukces! Ćwierć miliona Polaków wzięło udział w Marszu Niepodległości!

Równoległa rzeczywistość w TVN24. Tradycyjnie o narodowcach i marszu agresji

Na wyspach gangi produkują podróbki leków wspomagających odchudzanie

Sławomir Mentzen: Polska dziś się upomina - zwrócić Tuska do Berlina

Komisja Europejska

KE zmienia decyzję ws. relokacji migrantów. Dotyczy to też Polski

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tysiące klubowiczów „Gazety Polskiej” na Marszu Niepodległości [ZOBACZ GALERIĘ]

Bosak popiera prezydenta Nawrockiego: po pierwsze Polska! Po pierwsze Polacy! Mamy obowiązki polskie