Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

The House Committee on the Judiciary, jedna z komisji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, badająca w jaki sposób prawa, regulacje i rozkazy sądowe w państwach obcych mogą wpływać na cenzurę wypowiedzi, wystosowała pismo do Komisji Europejskiej. Chodzi o Polskę i Donalda Tuska.
Oto tłumaczenie treści listu:
Kongres Stanów Zjednoczonych
Waszyngton, DC 2051513 maja 2025 r.
Pan Michael McGrath
Komisarz ds. Demokracji, Sprawiedliwości,
Rządów Prawa i Ochrony Konsumentów
Komisja Europejska
Rue de la Loi / Wetstraat 200
1049 Bruksela, BelgiaSzanowny Panie Komisarz McGrath,
Komitet Sądownictwa Izby Reprezentantów USA bada, w jaki sposób prawa, regulacje i rozkazy sądowe w państwach obcych mogą wpływać na cenzurę wypowiedzi w Stanach Zjednoczonych. Wyrażamy zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami, że rząd premiera Polski Donalda Tuska wykorzystuje polski system sprawiedliwości do atakowania i cenzurowania przeciwników politycznych. W związku z tym prosimy o informacje na temat tego, czy i w jaki sposób Unia Europejska (UE) zamierza zająć się tymi działaniami.
Od czasu objęcia urzędu w grudniu 2023 r. premier Tusk prowadził działania prawne przeciwko przeciwnikom politycznym swojego rządu, partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), w tym przywódcom partii, byłym urzędnikom i zwolennikom, którzy sprzeciwiali się ciszy przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025 r. Na przykład w marcu 2025 r. polski parlament, kontrolowany przez partię premiera Tuska, pozbawił lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego immunitetu prawnego, aby mógł on zostać oskarżony o zniesławienie przez polityka koalicji rządzącej. Ponadto w trakcie oddzielnego śledztwa w sprawie lidera PiS odnotowano doniesienia o licznych przypadkach złego traktowania współpracowników PiS, w tym o śmierci jednego z głównych współpracowników Kaczyńskiego w wyniku ataku serca kilka dni po przesłuchaniu oraz o pozbawieniu dostępu do adwokata podczas przesłuchań. Wcześniej, w marcu 2024 r., Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW aresztowała ojca Michała Olszewskiego, katolickiego księdza, który według doniesień przyjaźnił się z polskim ministrem sprawiedliwości w rządzie PiS, pod zarzutami, które rzekomo nie miały poparcia w faktach ani dokumentach. Doniesienia wskazują również, że ABW w nieludzki sposób traktowała ojca Olszewskiego, stosując nadmierne ograniczenia fizyczne i pozbawiając go podstawowych potrzeb.
Oprócz atakowania PiS, doniesienia wskazują również, że rząd premiera Tuska zaatakował konserwatywne polskie media. Wiceminister kultury Krzysztof Gawkowski zasugerował wycofanie licencji na nadawanie dla Telewizji Republika, stacji krytycznej wobec rządu Tuska. Działania te budzą obawy, czy rząd Tuska przestrzega demokratycznych wartości UE oraz czy nie będzie dążył do cenzurowania swoich politycznych rywali, wykorzystując antydemokratyczne prawa, takie jak unijna ustawa o usługach cyfrowych (DSA), do tłumienia wypowiedzi krytycznych wobec rządu.
DSA wymaga od platform mediów społecznościowych posiadania systemowych procesów cenzurowania „nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd treści”, w tym tak zwanej „dezinformacji”. Ponieważ wiele platform mediów społecznościowych stosuje jedną politykę moderacji treści na całym świecie, restrykcyjne prawa dotyczące cenzury, takie jak DSA, mogą de facto ustalać globalne standardy cenzury, naruszając podstawowe zasady wolności słowa przyjęte przez liberalne demokracje, takie jak Stany Zjednoczone i kraje UE.
Dokumenty uzyskane do tej pory w ramach nadzoru Komitetu Sądownictwa wskazują, że rząd Tuska jest skłonny cenzurować treści w Internecie, z którymi się nie zgadza. Na przykład w listopadzie 2024 r. Polski Narodowy Instytut Badań (NRI) w Ministerstwie Cyfryzacji zażądał od TikTok Inc. (TikTok) usunięcia treści sugerujących, że „Samochody elektryczne nie są ani ekologicznym, ani ekonomicznym rozwiązaniem.”
Narodowy Instytut Badawczy nadzoruje wicepremier Krzysztof Gawkowski, który odpowiada za wprowadzenie unijnego projektu tarczy demokracji do wykrywania, śledzenia i usuwania [rzekomo] szkodliwych treści online. Chociaż rząd Tuska nie chce usunąć tych treści, działania rządu Tuska oraz jego walka z politycznymi przeciwnikami budzą głębokie obawy. Usunięcie rzekomo nieodpowiednich treści przez obcy rząd może bezpośrednio i pośrednio wpływać na globalną wolność słowa online, w tym na wolność słowa w Ameryce.
Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, UE ma obowiązek zapewnić państwom członkowskim, w tym Polsce, przestrzeganie praworządności. Jednak w ostrym kontraście do krytyki UE wobec Polski, gdy rządziła partia PiS, w tym głosowania Parlamentu Europejskiego za odebraniem immunitetu polskim konserwatywnym europosłom za poparcie kampanii PiS, Komisja Europejska nie wydaje się równie krytykować rządu Tuska za jego wątpliwe działania.
Ta widoczna podwójna moralność budzi obawy o bezstronność UE i jej zaangażowanie w ochronę podstawowych praw wszystkich państw członkowskich.
Cisza UE może zachęcać rząd Tuska do cenzury, co może prowadzić do globalnego ograniczenia wolności słowa, w tym wolności słowa w Ameryce.
W związku z tym uprzejmie prosimy o briefing na temat stanowiska i działań UE w tej sprawie. Prosimy personel UE o zorganizowanie briefingu tak szybko, jak to możliwe, aby omówić, jak UE gwarantuje, że premier Tusk będzie przestrzegał wolności słowa i praworządności, a także jakie kroki podjęła Komisja Europejska w sprawie zarzutów o politycznie motywowane prześladowania i naruszenia praworządności w Polsce od grudnia 2023 roku, oraz jak UE planuje wprowadzić nową tarczę demokracji europejskiej, która ma zwalczać tzw. „dezinformację” w sposób, który nie ograniczy praw do wolności słowa Amerykanów.
Na profilu Komitetu Sądownictwa Izby Reprezentantów USA na platformie X podano szczegóły, które stały się dla kongresmenów podstawą sformułowania listu do Komisji Europejskiej.
Od momentu objęcia urzędu w grudniu 2023 r. premier Tusk podejmował kroki prawne przeciwko swoim przeciwnikom politycznym. Wydaje się, że ich celem jest uciszenie i zaszkodzenie opozycji politycznej przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025 r. Oto dlaczego Amerykanie powinni się martwić.
Tak więc rząd Tuska w Polsce:
—Atakuje katolików
—Nęka konserwatywne media
—Pozywa politycznych rywali
…brzmi jak Departament Sprawiedliwości Bidena!
Komitet w kolejnych postach wyraża swoje obawy co do rządu Tuska i bez cenzury pisze o cenzurze pełniącego funkcję premiera Polski:
Istnieją poważne obawy, że rząd Tuska będzie dalej próbował uciszać swoich politycznych rywali, stosując antydemokratyczne prawa, takie jak unijny Akt o Usługach Cyfrowych (DSA), aby cenzurować wypowiedzi krytyczne wobec rządu Tuska.
Te głęboko niepokojące działania rządu Tuska wpisują się w eskalujący wzorzec cenzury, który Komitet zbadał w innych krajach, takich jak Brazylia.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze

Włochy czekają na sezon. Zapowiada się rekordowe lato w turystyce

HIT DNIA
Simion wspiera Nawrockiego: jesteśmy kandydatami zdrowego rozsądku, a nie von der Leyen, Putina, czy skorumpowanej Brukseli [WIDEO]

Trwa proces Diddy’ego: Córki opuściły salę po szokujących zeznaniach!
