Papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi. Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy.
17.44
Polscy żołnierze w Afganistanie modlili się do Jana Pawła II
W dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII polscy żołnierze stacjonujący w bazie Ghazni w Afganistanie wzięli udział w mszy świętej. – Modliliśmy się do papieża – bo papież już jest świętym – w intencji naszych rodzin – powiedział ksiądz major Rafał Kapron.
Na porannej mszy było bardzo dużo polskich żołnierzy spośród tych, którzy jeszcze pozostali w bazie; obecnie trwa przeprowadzka polskiego kontyngentu z Ghazni do Bagram.
– Papież Franciszek mówi, że święty Jan Paweł II jest szczególnym patronem rodzin, więc modliliśmy się w intencji naszych bliskich, którzy czekają naszego powrotu – powiedział ks. Kapron.
Obecna kaplica, służąca wszystkim wyznaniom, powstała w bazie Ghazni pod koniec 2010 roku. Po wyjeździe ostatnich polskich żołnierzy będzie służyć Amerykanom, którzy pozostaną jeszcze w bazie.
– Sprzęty liturgiczne zostaną przekazane Ordynariatowi Polowemu WP, by nadal służyły w parafiach wojskowych, niektóre trafią do Muzeum Ordynariatu Polowego. Zdjęcia poległych Polaków, które wisiały w kaplicy, zostały przekazane do sali tradycji Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – powiedział ks. Kapron.
14:20
„Każda kanonizacja jest znakiem nadziei”
– Każda kanonizacja jest znakiem nadziei, że są ludzie, w których dobro jest w stopniu maksymalnym – mówili polscy biskupi po uroczystościach kanonizacyjnych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.
Sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział, że kanonizacja dwóch wielkich papieży jest znakiem nadziei dla Kościoła. – Spoglądałem na plac św. Piotra i widziałem większość polskich pielgrzymów, wiele biało-czerwonych flag. Sądzę, że dzięki orędownictwu Jana Pawła II za nami, będziemy odważnie podejmować wyzwania, które są przed nami – dodał.
Bp Polak powiedział, że liczy na wiernych, którzy przybyli do Rzymu na niedzielne uroczystości, że zaczną na nowo odczytywać to, kim był Jana Paweł II, czego uczył; przypomną sobie jego słowa, że człowiek potrzebuje Chrystusa i bez niego nie zrozumie swojego powołania i przeznaczenia.
Bp radomski Henryk Tomasik, który jest jednocześnie krajowym duszpasterzem ds. młodzieży powiedział, że w postaciach świętych Jana Pawła II i Jana XXIII widać dwa wzory zatroskania o Boże sprawy. "Obaj realizowali misję, którą Chrystus przykazał pierwszemu apostołowi, św. Piotrowi: „ty utwierdzaj braci w wierze+. Byli zatroskani o jedność Kościoła i wyznaczali nowe drogi odczytywania Ewangelii – powiedział.
Bp pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że kanonizacja była chwila wielkiej radości, a także spojrzenia na cały pontyfikat Jana Pawła II. Wyraził przekonanie, że będzie ona także mobilizacją prowadzącą każdego do świętości. – Każdy powinien spojrzeć na swoje życie trochę przez pryzmat życia Jana Pawła II – dodał.
14:14
Kardynał Marx: Jan Paweł II i Jan XXIII wielkimi Europejczykami
– Uznani za świętych Jan Paweł II i Jan XXIII byli "wielkimi Europejczykami", a także wzorem wiary. Obaj odcisnęli piętno na losach Kościoła i świata – ocenił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx.
– Nowi święci brali żywy udział w życiu ludzi i narodów. Dali świadectwo obecności Kościoła we współczesnym świecie – zaznaczył arcybiskup Monachium w oświadczeniu opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Niemiec w Bonn.
Zdaniem Marksa Janowi XXIII zawdzięczamy "zdecydowane zaangażowanie na rzecz europejskiej myśli, a także skuteczne zabiegi o pojednanie między narodami". – Niezapomniana jest jego encyklika +Pacem in terris+, nawołująca do wytrwałej walki o pokój – dodał kardynał.
– W osobie Jana Pawła II Kościół uczcił natomiast wizjonerską osobowość, która odważnie występowała z ambony przeciwko komunistycznej dyktaturze i która dzięki swemu politycznemu zaangażowaniu przyczyniła się do upadku muru berlińskiego – podkreślił.
Kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1996 roku pod Bramą Brandenburską w Berlinie - "Nie ma wolności bez miłości. Człowiek jest powołany do wolności. Pełnia tej wolności ma jedno imię: Jezus Chrystus".
Marx przypomniał o poczuciu humoru cechującym Karola Wojtyłę. Gdy podczas przemówienia niemieckiego hierarchy na jednym z synodów zawiódł mikrofon, papież zawołał "Marksizm kaput".
Święci są drogowskazami dla naszego życia – pisze niemiecki kardynał. Obaj uznani za świętych papieże odcisnęli swoje piętno na losach Kościoła i świata. "Są żywymi świadkami wiary" w historii Kościoła – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
14:02
Pielgrzymi opuszczają powoli pl. św. Piotra
Pielgrzymi opuszczają powoli pl. św. Piotra. Wielu, którym nie udało się wejść na plac podczas mszy kanonizacyjnej, czeka, aż zrobi się luźniej, by wejść tam teraz.
Część pielgrzymów jest głęboko poruszona uroczystością kanonizacyjną, ale wielu jest po prostu zmęczonych.
Wzruszenia nie krył Ignacy spod Częstochowy, sam siebie określający mianem świeżo nawróconego. – Nigdy nie byłem nigdzie posłuchać papieża, jak przyjeżdżał do Polski, dlatego teraz postanowiłem przyjechać do niego. Niedawno nawróciłem się na katolicyzm, wcześniej byłem protestantem – opowiadał.
Adam z Bydgoszczy przyjechał do Rzymu w sobotę, przyszedł w okolice placu św. Piotra, choć relację z mszy kanonizacyjnej oglądał z Piazza Navona, gdzie transmitowana była w języku polskim. – Nie próbowaliśmy wchodzić na plac św. Piotra ale będziemy jutro na mszy dziękczynnej. Na pewno będzie mniej ludzi – wyjaśnił.
Pielgrzymi próbują odnaleźć w tłumie znajomych; na pobliskich ulicach słychać rozmowy: "Gdzie jesteście? Na rogu, koło kościoła, nie czekajcie na nas, wrócimy do hotelu na własną rękę".
Watykan nadal jest zatłoczony, ale po drugiej stronie Tybru panuje piknikowa atmosfera. Polscy pielgrzymi rozkładają na murku przywiezione jedzenie, chleb, konserwy, pomidory, robią kanapki, narzekają, że kawa w termosie już ostygła. Niektórzy spieszą się, bo od razu wracają do Polski, autokary czekają. Inni przeciwnie, rozkładają pod drzewami krzesełka, by odpocząć. – Nie ma się co śpieszyć, bez nas i tak nie pojadą – mówią.
Jednak tym, którzy mieli dobre miejsca, blisko placu św. Piotra lub telebimów, zapewne nieprędko uda się opuścić Watykan.
13: 35
Telewizja Republika z Warszawy
Po tym, jak zakończyły się uroczystości na Palcu Piłsudskiego, większość zgromadzonych tam osób przeszła na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się koncert brytyjskiego muzyka Edwina Fawcetta.
Z kolei o godz. 20. – na zakończenie obchodów – w pobliskiej Archikatedrze św. Jana odbędzie się przygotowany przez chór Centrum Myśli Jana Pawła II koncert zatytułowany „Źródło”.
12:40
Telewizja Republika z Warszawy
Jak poinformował nasz reporter Bartłomiej Graczak, zakończyły się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, które odbywały się od rana na Placu Piłsudskiego.
Ostatnim elementem uroczystości był koncert chóru.
12:25
Abp Budzik: św. Jan Paweł II wielkim darem dla Polski i świata
– Jan Paweł II był wielkim darem dla Polski i dla świata – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik po niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych polskiego papieża i Jana XXIII. Dodał, że takich tłumów nigdy w Rzymie nie widział.
Według niego kanonizacji towarzyszyło „ogromne poczucie wdzięczności i radości”. Dodał, że odczuwało się to w ostatnich dniach na ulicach Rzymu. – Tak zatłoczonego placu św. Piotra w dzień powszedni przed kanonizacją, takich tłumów nigdy nie widziałem w Rzymie. Ta kolorowa masa ludzi z różnych narodów daje przeżycie niezwykłe, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci – zaznaczył metropolita.
– Jan Paweł II był wspaniałym darem polskiej kultury, wiary, naszej chrześcijańskiej historii, walki o wolność i otwarcia się na świat – powiedział. – Z drugiej strony – zaznaczył – był również darem dla Polski, bo jego słowa – zwłaszcza te wypowiedziane na pl. Zwycięstwa w Warszawie „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” – miały „stwórczą moc”.
Abp Budzik podkreślił, że niedzielna kanonizacja Jana Pawła II jest dopełnieniem wielkiego dzieła, jakie prowadził w Kościele i tego, jakim był człowiekiem. Wyraził też nadzieję, że kanonizacja spowoduje, iż wierni będą korzystać z jego dorobku i nauki.
12:20
Ksiądz Oder: Kanonizacja Jana Pawła II to zakończenie mojej misji
– Kanonizacja Jana Pawła II to zakończenie misji, którą otrzymałem 13 maja 2005 roku – powiedział postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Sławomir Oder po zakończeniu niedzielnych uroczystości w Rzymie.
– Doprowadzenie procesu kanonizacyjnego do momentu, w którym Kościół mógł poprzez papieża Franciszka wpisać nazwisko Jana Pawła II w poczet świętych Kościoła Powszechnego jest potwierdzeniem wypełnienia tej misji. To dzień, w którym czuję wdzięczność wobec Boga za ten czas, gdy było dużo pracy i wyzwań, ale również wiele Jego bliskości i wsparcia – powiedział ks. Oder.
Zapytany, jaka lekcja powinna płynąć dla Polaków z tej uroczystości, ks. Oder odpowiedział, że nie czuje się upoważniony do udzielania rad czy wskazówek nikomu, zwłaszcza Polakom. – Sądzę, że naród polski ma swoją mądrość i wykazał wielokrotnie zmysł eklezjalny i historyczny – dodał. Podkreślił, że osobiście przyjmuje fakt kanonizacji Jana Pawła II jako „dar wielkiego wstawiennictwa u Boga”.
Przypomniał, co mówił papież podczas jednej z pielgrzymek do Polski, widząc tłumy wiernych reagujących oklaskami na jego słowa: „teraz przestańcie bić brawa, a zacznijcie słuchać”.
Dodał, że przesłanie życia Jana Pawła II, jego nauczanie pozostaje w dalszym ciągu cenną wskazówką dla wiernych, bo droga, którą szedł papież prowadziła go do wypełniania chrześcijańskiego powołania, czyli do świętości.
– Święci to są ludzie, którzy potrafią zaufać Bogu i wśród codziennych trudności szukać odpowiedzi na Boże wyzwanie. Potrafią przyjąć łaskę, przeżywać konkretną sytuację, w której żyją jako okazję do tego, aby wypełnić podstawowe powołanie chrześcijanina i żyć miłością – podkreślił.
12:11
Papież podziękował uczestnikom i organizatorom mszy
Na zakończenie mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII papież Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom – przed modlitwą maryjną Regina coeli.
Papież powiedział: „Zanim zakończy się to święto wiary, pragnę pozdrowić i podziękować wam wszystkim”.
Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego w mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Następnie dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata.
– Moją wdzięczność kieruję ku delegacjom oficjalnym z wielu krajów, które przybyły, aby złożyć hołd dwóm papieżom, którzy przyczynili się trwale dla sprawy rozwoju ludów i pokoju. Specjalne podziękowania kierujemy do władz włoskich za cenną współpracę – dodał Franciszek.
Podkreślił: „Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie”.
Wyraził wdzięczność władzom Rzymu i diecezji rzymskiej, siłom porządkowym, wolontariuszom.
– Moje pozdrowienie kieruję do wszystkich pielgrzymów – tu, na placu Świętego Piotra, na sąsiednich ulicach i w innych miejscach Rzymu, a także tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji – dodał.
Papież dziękował też mediom.
– Szczególne pozdrowienie niech dotrze do chorych i osób w podeszłym wieku, którym nowi święci byli szczególnie bliscy – dodał na zakończenie.
11:57
Radość z kanonizacji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Oklaskami, okrzykami radości i powiewaniem papieskich flag dziękowali pielgrzym zgromadzeni w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wierni zapełnili błonia przed świątynią, skąd oglądali transmisję uroczystości w Watykanie.
W krakowskim sanktuarium pielgrzymi uczestniczą w uroczystościach święta Miłosierdzia Bożego, które od 2000 r. jest obchodzone na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. 17 sierpnia Jan Paweł II poświęcił bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Wiele pielgrzymów noc spędziło na czuwaniu zarówno w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak i pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. Rano przyszli na błonia przed świątynią, aby wspólnie z Krakowa uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie.
W mszy św. odprawionej po zakończeniu transmisji z Rzymu przy ołtarzu polowym uczestniczyło, według szacunków przedstawicieli sanktuarium, około 30 tys. wiernych z Polski, ale też pielgrzymi z kilkudz
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Obajtek do obecnego zarządu ORLENU: "Robicie zadymę, żeby zakryć totalny paraliż inwestycyjny w spółce"
Regulamin rozdania książki "Przygody Przedsiębiorczego Dżeka"
Prof. Raczkowski: jeżeli wydamy do 25 proc. z KPO to będzie to optymistyczny wynik. Internauci bezlitośni dla rządu
Donald Trump na finiszu kampanii. Teksas za Republikanami | #PrzyjacieleRepubliki
Trzaskowski w ogniu krytyki: podstawieni ludzie w tramwaju do Wilanowa?