Przejdź do treści

Kanada dopuściła szczepionkę dla dzieci. Resort zdrowia: Prowadzony będzie ciągły monitoring

Źródło: Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

W Kanadzie, zgodę uzyskała pierwsza szczepionka na Covid-19 dla dzieci od 12. do 15. roku życia. Resort zdrowia dopuścił preparat opracowany przez firmy Pfizer-BioNTech.

- To pierwsze wydanie zgody na szczepionkę dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat oznacza ważny etap w walce Kanady z pandemią - podkreślono w komunikacie ministerstwa (Health Canada), zwracając uwagę, że decyzję poprzedziła niezależna naukowa analiza dostępnych danych, które doprowadziły do wniosku, że szczepionka ta jest bezpieczna i skuteczna w ochronie przed Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat, którym została podana.

Przy czym, jak podkreślił resort zdrowia, prowadzony będzie ciągły monitoring, zaś Pfizer-BioNTech mają obowiązek stałego przekazywania danych na temat swojej szczepionki.

Według danych opublikowanych przez Health Canada bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki były badane w USA na grupie 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. Jednej z grup podawano dwie dawki szczepionki w odstępie 21 dni, grupa kontrolna otrzymała placebo. Zanotowano bliską 100-procentową skuteczność, nie odnotowano żadnych „poważnych przypadków” skutków ubocznych. W przypadku 98,3 proc. dzieci obserwowano ich stan zdrowia przynajmniej przez miesiąc po podaniu drugiej dawki, w przypadku 57,9 proc. - przez dwa miesiące.

Sytuacja pandemiczna wśród młodzieży

Statystyki federalnego resortu zdrowia wskazują, że z 1 249 950 potwierdzonych dotąd przypadków Covid-19 w Kanadzie ok. 20 proc. to osoby poniżej 19. roku życia.

Preparat Pfizer-BioNTech został dopuszczony do użytku w Kanadzie 9 grudnia ub.r. jako pierwsza szczepionka na Covid-19. Wówczas resort zdrowia zgodził się na jej stosowanie dla osób w wieku 16 lat i starszych, a w połowie kwietnia br. producenci złożyli dokumenty w sprawie zgody na użycie szczepionki dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Według danych podawanych na stronie Harvard Medical School, żadna inna szczepionka nie uzyskała jeszcze zgody na podawanie dzieciom poniżej 16. roku życia. Według agencji Associated Press w przyszłym tygodniu amerykańska agencja FDA ma również wydać zgodę w sprawie szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat. W ubiegłym tygodniu Pfizer-BioNTech złożyły wniosek o dopuszczenie swojej szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat w krajach Unii Europejskiej.

Inne dopuszczone do użytku na terenie Kanady szczepionki, produkowane przez koncerny AstraZeneca, Johnson & Johnson i Moderna, mogą być podawane osobom od 18. roku życia.

W Kanadzie dotychczas podano prawie 14,3 mln dawek szczepionek - wynika ze statystyk resortu zdrowia. Oznacza to, że ok. jednej trzeciej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę. Zanotowano 4128 przypadków niepożądanych reakcji (0,036 proc. podanych dawek), a 617 z nich, czyli 0,005 proc. wszystkich podanych dawek, spowodowało skutki określane jako poważne.

Współzałożyciel BioNTech Ugur Sahin powiedział w wywiadzie dla publicznego nadawcy CBC, że prowadzone są obecnie badania nad określeniem potencjalnego ryzyka szczepienia dla kobiet w ciąży.

pap

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa